Dieta cukrzycowa, czyli prawidłowe odżywianie diabetyka

Osoby borykające się z cukrzycą powinny przykładać ogromną wagę do nawyków żywieniowych, niezależnie od typu choroby. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że prawidłowa dieta jest w ich przypadku szczególnie istotna, bowiem cukrzyca wiąże się z koniecznością nieustannej troski o odpowiedni poziom cukru w organizmie. Tym bardziej, iż nieprzestrzeganie najważniejszych, fundamentalnych zasad może mieć bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowie takiego człowieka.

Warto mieć świadomość, że w przypadku zaawansowanej cukrzycy dieta nierzadko musi być bardzo precyzyjnie zbilansowana i restrykcyjnie przestrzegana. Rzecz jasna, na rozwój choroby oraz samopoczucie diabetyka wpływ ma wiele różnych czynników, jednak bez dwóch zdań to właśnie dieta należy do zdecydowanie najistotniejszych. Cukrzyca to ciężka choroba i wiąże się ona z ryzykiem nieprzyjemnych reperkusji, dlatego troska o prawidłowe odżywianie się ma naprawdę spore znaczenie.

Odpowiednio skonstruowany jadłospis, a konkretny typ cukrzycy

Można wyróżnić kilka typów cukrzycy i choć istnieje kilka uniwersalnych reguł charakterystycznych dla każdego rodzaju, to jednak niewątpliwie warto dostosować dietę do własnych, indywidualnych potrzeb. Niektóre typy cukrzycy wymagają podjęcia szczególnych środków, dedykowanych konkretnej odmianie choroby. W przypadku cukrzycy ciążowej, niebywale istotne jest ściśle kontrolowanie ilości przyjmowanych węglowodanów, bowiem taka dieta cukrzycowa ma za zadanie utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi.

Cukrzyca typu 2 nierzadko idzie w parze ze zbędnymi kilogramami i większą masą ciała, czyli nadwagą lub nawet otyłością. Osoby borykające się z tym typem choroby powinny spożywać małe porcje w regularnych odstępach czasowych, zwracając uwagę na kaloryczność potraw. Przedsięwzięcia jeszcze innych środków wymaga cukrzyca typu 1 – dieta cukrzycowa w takiej sytuacji powinna wiązać się z koniecznością starannego zbilansowania nie tylko insuliny i węglowodanów, ale także białek.

Kilka podstawowych zasad żywieniowych

Rzeczywiście, różne typy cukrzycy wymagają przedsięwzięcia innych środków, jednak można wyróżnić kilka uniwersalnych zasad. Do takowych należą przede wszystkim: eliminacja cukrów prostych (białe pieczywo, słodkie napoje, słodycze), zminimalizowanie ilość produktów bogatych w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i kontrolowanie ilości spożywanego białka. Szczególnie, jeśli choroba niekorzystnie wpłynęła na prawidłowe funkcjonowanie nerek – wtedy ograniczenie białka staje się kwestią kluczową.

Bardzo istotne jest także zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, a najlepszym rozwiązaniem wydaje się całkowita rezygnacja z wszelkich trunków. Niewskazane są wszystkie produkty wyróżniające się wysokim stopniem przetworzenia, sól, słodziki czy duże porcje węglowodanów złożonych, znajdujących się między innymi w ziemniakach oraz chlebie. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że właściwie ułożona dieta to tylko jeden z wielu aspektów związanych z troską o zdrowie i kondycję diabetyka. Warto pamiętać, że ważna jest choćby aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, kontrolowanie poziomu insuliny i tym podobne.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji Dietetyczny.eu .


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ