Endodoncja – leczenie kanałowe.

Czy to boli i ile kosztuje ?

Leczenie kanałowe, dla wielu z nas termin ten brzmi wyjątkowo złowrogo. Ból zębów, który niejednokrotnie potrafi spędzać sen z powiek nastraja nas negatywnie wobec wszelkich zabiegów stomatologicznych. Czy słusznie? Niekoniecznie. Endodoncja, będąca fachową nazwą leczenia kanałowego, nie tylko pozwala uratować zęby z nieodwracalnymi zmianami. Zabieg ten, o ile przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, jest zupełnie bezbolesny.

Endodoncja jest leczeniem chorobowych zmian miazgi korzeniowej, żywej tkanki zęba, potocznie nazywanej nerwem. Zmiany te zachodzą na skutek zakażeń. Do zainfekowania może dojść w wyniku przedostania się bakterii do wnętrza zęba poprzez jego uszkodzoną powierzchnię. Jak wiadomo, największym zagrożeniem jest tutaj nieleczona lub źle leczona próchnica, ale nie tylko. Należy być wyjątkowo czujnym również na pęknięcia i szczeliny między zębami. Choroba sprzyjającą przedostawaniu się infekcji w głąb dziąsła i zęba jest również paradontoza, zatem pacjenci z tym schorzeniem również powinni regularnie odwiedzać dentystę i stosować się do zaleceń profilaktycznych. Czasami infekcja przebiega bezboleśnie. Niestety kiedy zostanie zaatakowana miazga, leczenie kanałowe może okazać się jedyną alternatywą dla ekstrakcji zęba i jedynym sposobem na jego uratowanie. Pamiętajmy, że wszelkie zmiany kolorów szkliwa, nadwrażliwość na zmiany temperatury i „smaki” jest symptomem chorobowym. Nie zwlekajmy zatem z wizytą u stomatologa. Im szybciej się tam zgłosimy tym więcej metod leczenie będzie dla nas dostępnych.

Czym zatem jest dokładnie leczenie kanałowe ? Polega ono na dokładnym wyczyszczeniu wnętrza zęba z bakterii i z martwych fragmentów miazgi korzeniowej. Po takim gruntownym oczyszczeniu następuje dezynfekcja leczonego obszaru oraz wypełnienie specjalnym materiałem, który komponuje się z organiczną tkanką zęba. Materiał ten nazywany jest gutaperką i uszczelniany jest dodatkowo tak zwanym sealerem (od ang. to seal – izolować, uszczelniać). Jak widać endodoncja jest bardzo zaawansowaną metodą leczenia wykorzystującą najnowsze zdobycze technologii stomatologicznej. Najbardziej zaawansowanym sprzętem wykorzystywanym w stomatologii jest właśnie mikroskop do przeprowadzania zabiegu endodoncji mikroskopowej właśnie. Kolejnym charakterystycznym przedmiotem w leczeniu endodontycznym jest koferdam, inaczej ślinochron, jednak ta druga nazwa jest zdecydowanie rzadziej używana. Jest to lateksowy materiał stosowany do izolacji leczonego zęba. Chociaż endodoncja jest leczeniem jednoetapowym i całkowita terapia jednego zęba możliwa jest w trakcie jednej wizyty, w niektórych przypadkach przygotowanie do zabiegu może trwać nawet kilka tygodni. Profesjonalne kliniki stomatologiczne zadbają o to, aby właściwie przygotować pacjenta do zabiegu, tak aby poczucie dyskomfortu było jak najmniejsze. Ryzyko nawrotu choroby po zastosowaniu leczenia kanałowego jest minimalne, jednak istnieje. Dlatego zabiegiem towarzyszącym jest zawsze badanie RTG, które na każdym etapie leczenia pozwoli ocenić bieżąca sytuację oraz postępy w zastosowanej metodzie terapii stomatologicznej. Pozwala to uniknąć komplikacji i reendo – ponownego zabiegu endodontycznego.

Leczenie kanałowe jest leczeniem drogim. Wyjątkowa precyzja, chciałoby się rzec – zegarmistrzowska, bardzo drogi sprzęt najwyższej jakości (min. mikroskop, biokompatybilny materiał wypełniający) precyzyjne znieczulenie, badania RTG oraz kompleksowa opieka pozabiegowa mają wpływ na wysoką cenę zabiegu. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy warto zatem ratować jednego zęba kosztem kilkuset, a czasem więcej złotych? O ile czynnik finansowy nie jest barierą nie do pokonania, wychodzimy z założenia, że uratowanie każdego własnego zęba jest zawsze warte wysiłku. W każdym z województw znaleźć można od kilkunastu do kilkudziesięciu profesjonalnych gabinetów i klinik stomatologicznych podejmujących się leczenia kanałowego. Postanowiliśmy przeanalizować i uśrednić ceny w każdym z województw. Posłużyły nam do tego cenniki znalezione online. Przedział jest duży, gdyż koszt zależy od ilości leczonych kanałów w zębie. Nie każdy ma ich tyle samo. Za dolną granicę przyjęliśmy ząb jednokanałowy, a za górną czterokanałowy. Ceny rzeczywiste mogą się różnić w zależności od gabinetu oraz poziomu zaawansowania zastosowanego leczenia. Kształtują się one zatem następująco: Województwo mazowieckie – od 200 do 1600 PLN, Województwo łódzkie – od 150 do 1300 PLN, Województwo dolnośląskie – od 150 do 800 PLN, Województwo małopolskie – od 150 do 850 PLN, Województwo wielkopolskie – od 200 do 1000PLN, Województwo śląskie – od 150 do 950 PLN, Województwo pomorskie – od 150 do 1100 PLN, Województwo zachodniopomorskie – od 200 do 1200PLN, Województwo lubelskie – od 170 do 800 PLN, Województwo świętokrzyskie – od 150 do 1000 PLN, Województwo warmińsko-mazurskie – od 150 do 950 PLN, Województwo podkarpackie – od 150 do 1000 PLN, Województwo opolskie – od 150 do 1000 PLN, Województwo podlaskie – od 150 do 1100PLN, Województwo kujawsko-pomorskie – od 200 do 1600 PLN, Województwo lubuskie – od 100 do 1500 PLN.

Artykuł opublikowany dzięki Poliklinice Słonecznej
Poliklinika Słoneczna z Poznania świadczy kompleksową opiekę pediatryczną, stomatologiczną i ortodontyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Share

Podziel się swoją opinią

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Bardzo przydatne informacje. Leczenie kanałowe zazwyczaj jest ostatnią już deską ratunku, więc wielu ludzi szuka informacji na ten temat. Nie zawsze jednak łatwo znaleźć wszystko w jednym miejscu. Tutaj jest wszystko co potrzebne, coś w stylu poradnika 🙂

Koniecznie przeczytaj!
Anna Wintour to jedna z najbardziej wpływowych, a zarazem wzbudzających…