Jak radzić sobie z poparzeniami słonecznymi?

Każdy z nas chce mieć piękną, brązową opaleniznę, zatem kiedy udajemy się na urlop, to już pierwszego dnia oddajemy się kilkugodzinnym kąpielom słonecznym. Niestety, najczęściej kończy się to bolesnymi oparzeniami. Jak radzić sobie z poparzeniami słonecznymi? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jak poradzić sobie z takimi dolegliwościami. 

Jakie są objawy oparzeń słonecznych?

Przede wszystkim najpierw skóra staje się zaczerwieniona i robi się cieplejsza niż zwykle. Następnie miejsce poparzenia zaczyna swędzieć i pojawia się ból nawet przy najmniejszym dotknięciu. Kolejnym etapem jest złuszczanie się naskórka, które ma miejsce po kilku dniach od opalania. W poważniejszych oparzeniach mogą pojawić się bolesne pęcherze.

Jak sobie poradzić z poparzeniami słonecznymi?

W pierwszej kolejności należy wziąć chłodny (lecz nie zimny!) prysznic i zmyć z siebie resztę kremu do opalania i piasku. Następnie możesz wykorzystać domowy sposób na poparzenia i nałożyć na piekącą skórę jogurt naturalny lub kefir. W aptekach dostępne są także specjalne kremy na oparzenia, które nie tylko schłodzą skórę, ale także przyczynią się do jej regeneracji. Najlepsze na oparzenia będą kremy, które w swoim składzie mają aloes. Można także zastosować na poparzone miejsca kosmetyki z pantenolem oraz te zawierające zwiększoną dawkę witaminy E.

Po oparzeniach słonecznych lepiej jest unikać opalania, a jeśli konieczne jest przebywanie na słońcu, to należy używać kremów do opalania z jak najwyższym filtrem. Unikaj noszenia obcisłych ubrań i pij dużo wody. Zasadniczym pytaniem jest zatem nie to, jak szybko się opalić, ale jak opalić się bezpiecznie

Kiedy potrzebna jest interwencja lekarska?

W większości przypadków oparzenia słoneczne na skutek zbyt intensywnego opalania nie są groźne. Wystarczy stosować się do wskazanych wyżej wskazówek. Jednak zdarza się, że objawy są dużo poważniejsze. Jeśli masz sile bóle, zawroty głowy, podwyższoną temperaturę ciała, a pęcherze wciąż rosną, to nie powinieneś zwlekać i jak najprędzej udać się do lekarza. W takim przypadku domowe sposoby na poparzenia mogą nie pomóc, a co więcej – może się okazać, że doznałeś udaru. Zatem nie lekceważ tych objawów.

Artykuł przygotowany na podstawie działu Vichy na apo-discounter.pl

Share

Podziel się swoją opinią

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Najlepiej to nie doprowadzać do poparzeń słonecznych. Łatwiej powiedzieć niż zrobić :-). Ja gdy już przesadzę z opalaniem zawsze zaczynam od wizyty u dermatologa. W końcu to fachowcy i pomogą w większym czy mniejszym problemie 🙂

  2. Ja przede wszystkim gdy już się opalam, zaczynam od mocnych filtrów kremów do opalania 50, później powoli zmniejszam. Jak na razie moja metoda skutkuje mam co roku piękną brzoskwiniową opaleniznę.

  3. Ja przede wszystkim gdy już się opalam, zaczynam od mocnych filtrów kremów do opalania 50, później powoli zmniejszam. Jak na razie moja metoda skutkuje mam co roku piękną brzoskwiniową opaleniznę.

Koniecznie przeczytaj!
Każdy szanujący się biznesman do pracy, urzędu, banku czy na…