Klarowny schemat jak rozszerzać dietę niemowlaka. Prościej już się nie da!

Klarowny schemat jak rozszerzać dietę niemowlaka. Prościej już się nie da!

Każda mama, bez względu na to, czy karmi piersią, czy butelką, staje w końcu przed tym wyzwaniem. Jak wprowadzić do diety malucha nowe produkty? Niestety, często informacje, których udzielają lekarze, czy rady, które można przeczytać w książkach i internecie są sprzeczne. Jak sobie radzić z rozszerzaniem diety? Mamy najnowsze wytyczne!

Najnowsze zalecenia zgodne są z zasadami żywienia zdrowych niemowląt opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNICEFu. Przede wszystkim: nowe pokarmy nie powinny mieć wpływu na karmienie mlekiem. Dziecko karmi się na żądanie i do pierwszego roku życia stanowi podstawę żywienia dziecka. Dlatego zwłaszcza jeśli karmimy piersią, nowości oferujemy dodatkowo. Nowe wytyczne w dużej mierzę zdają się na intuicję rodziców i… apetyt dziecka. To rodzice muszą wiedzieć, co i kiedy można podać dziecku, a czego nie wolno, ale to ono decyduje ile zje. 

Kiedy zacząć?

Pokarmy stałe zaleca się wprowadzać do diety malucha po ukończeniu  17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia (między 5. a 7. miesiącem życia). Dzieci karmione mlekiem mamy zaleca się karmić wyłącznie piersią do ukończenia 6. miesiąca życia. Pierwsze sygnały gotowości do rozszerzania diety wysyła dziecko. Jeśli potrzebuje więcej karmień i nie jest to związane z ząbkowaniem, ani chorobą, jeśli interesuje się tym, co jedzą inni członkowie rodziny, jeśli bierze jedzenie do ręki i wkłada do buzi, to najwyraźniej już czas spróbować czegoś nowego. Często zaleca się, żeby rozszerzać dietę dzieciom, które w miarę stabilnie siedzą.

Od czego zacząć?

Ważna zasada pozostaje niezmienna: wprowadzamy jeden nowy produkt nie częściej niż raz na trzy dni. W takim czasie powinna się ujawnić nietolerancja lub alergia, jeśli dziecko jakąś ma (można to poznać po wysypce, czerwonych plamach lub biegunce). W pierwszych dniach rozszerzania diety dziecko może zjeść niewiele, czasem spróbuje trochę z łyżeczki i zaciska usta. To normalne. Następnego dnia trzeba spróbować jeszcze raz, ale nigdy nie należy zmuszać dziecka do jedzenia. Jeśli rozszerzasz dietę korzystając ze słoiczków pamiętaj, że w lodówce zachowują świeżość do 48 h.

Krok po kroku

Tak w dużym uproszczeniu mógłby wyglądać schemat pierwszych siedmiu tygodni rozszerzania diety. Po tym czasie organizm malucha jest już przygotowany na więcej i można testować nowe dania:

  1. tydzień: warzywo (marchewka albo dynia)
  2. tydzień: znane warzywo + ziemniaki
  3. tydzień: znane warzywo + ziemniaki, na deser mus owocowy (jabłko lub gruszka)
  4. tydzień: znane warzywo + mięso, na deser znany mus owocowy
  5. tydzień: znane warzywo + produkt zbożowy, na deser znany mus owocowy
  6. tydzień: znane warzywo + nowe warzywo + produkt zbożowy na zmianę z mięsem, na deser znany mus owocowy
  7. tydzień: jak w tygodniu 6 + kaszka ryżowa na jeden z posiłków

 Więcej na ten temat przeczytasz na stronie http://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/9/1861-rozszerzanie-diety-niemowlaka-karmionego-butelka

Smacznego!

Materiały prasowe


Komentarze

komentarze