Lokaty ile można na nich zarobić?

Pozostające niemal na stałym poziomie oprocentowanie lokat nie zachęca do oszczędzania w takiej formie. Warto jednak pomyśleć o złożeniu depozytu – wybierając korzystną ofertę banku, można sporo zyskać. Lokaty ile można na nich zarobić?

Jak pokazują statystyki, lokaty są dobrym sposobem na ulokowanie środków finansowych dla około 28 proc. Polaków. Popularność takiego rozwiązania wynika przede wszystkim z braku lepszych alternatyw oraz dużej gwarancji bezpieczeństwa. Pewność zachowania kapitału oraz wypracowania zysków to główny powód, dla którego Polacy wybierają lokaty. Trzeba jednak wiedzieć, na jaki produkt postawić, by zarobić jak najwięcej.

Od czego zależy zysk z lokaty?

Nie da się jednoznacznie określić, ile można zarobić na lokatach. Zysk uwarunkowany jest wieloma czynnikami.

  • Oprocentowanie

To główny parametr decydujący o wysokości zysków. Im oprocentowanie wyższe, tym większa wysokość wypracowanych odsetek.

Biorąc pod uwagę ranking lokat, obecnie można zyskać do 4% w skali roku (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy).

  • Wysokość depozytu

Zysk uzależniony jest w dużej mierze od ulokowanego kapitału. Im więcej pieniędzy przeznaczasz na lokatę, tym na wyższe kwoty odsetek możesz liczyć.

Pamiętaj jednak, że wszystkie banki nakładają limity na depozyt – zwykle jest to 100 tys. złotych. Jeśli jednak dobrze się rozejrzysz, znajdziesz lokaty z maksymalnym depozytem wynoszącym do 1 mln złotych (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-korzystna-plus).

  • Czas trwania lokaty

Im dłużej trwa lokata, tym większy zysk możesz wypracować. Warto jednak mieć świadomość, że tutaj wiele zależy od oprocentowania. Często bywa tak, że lokaty długoterminowe (np. 24-miesięczne) są niżej oprocentowane niż lokaty 3-miesięczne. Dlatego warto porównać zyski w obu przypadkach, by wybrać bardziej opłacalną opcję.

  • Ewentualna utrata odsetek

Zysk z lokat może zależeć również m.in. od całkowitej lub częściowej utraty odsetek. Nie zarobisz nic, jeśli zdeponowałeś środki na lokacie z całkowitą utratą odsetek i przedwcześnie wypłaciłeś środki. W przypadku lokaty z częściową utratą odsetek, wypłata środków będzie grozić jedynie pomniejszeniem zysków.

Nawet minimalny zysk jest lepszy od braku zysków

Stosunkowo niskie oprocentowanie lokat nie zachęca do oszczędzania. Wiele osób rezygnuje ze składania depozytów z uwagi na niski zysk. W efekcie pieniądze leżą „bezczynnie” na koncie osobistym i czekają. Pytanie tylko: na co?

Eksperci ds. finansów są jednak zgodni: nawet minimalny zysk jest lepszy od braku zysków. Lepiej bowiem zarobić nawet 40 zł na lokacie niż nie uzyskać żadnych dodatkowych środków.

Jeżeli więc chcesz zacząć oszczędzać, warto rozważyć założenie lokaty. Sprawdź, które banki oferują najkorzystniejsze rozwiązanie, a następnie złóż dyspozycję. Pomoże ci w tym ranking lokat bankowych opublikowany m.in. na https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych. Zapoznaj się z dostępnymi możliwościami, by podjąć właściwą decyzję.

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Choć wydawałoby się, że wybór odpowiednich lamp do mieszkania jest…