Mleczna spiżarnia – jak pobudzić laktację?

Maluszek korzysta z dobrodziejstw Twojej mlecznej spiżarni, naturalnie pobudzając laktację. U niektórych kobiet produkcja mleka w gruczołach mlekowych bywa jednak niewystarczająca lub też dziecko nie potrafi uchwycić brodawki czy efektywnie ssać. Podpowiadamy, jak pobudzić laktację i odciągać pokarm.

Pierwsze dni po porodzie bywają trudne dla świeżo upieczonych mam. Zdarza się, że problemy z laktacją uniemożliwiają karmienie dziecka w sposób naturalny. Wówczas odciągnięcie mleka to jedyny sposób, aby zapewnić maluszkowi najlepszy z możliwych pokarmów.

Zaopatrzenie mlecznej spiżarni to dobre rozwiązanie dla wszystkich pań, które planują niedługo po porodzie wrócić do pracy lub na studia. Jeśli jednak maluszek ssie pierś prawidłowo, a produkcja mleka wciąż jest niewystarczająca, spróbuj pobudzić laktację, odciągając pokarm w przerwach między karmieniami.

Jak efektywnie odciągać pokarm, aby pobudzić laktację?

  • Wybierz moment, w którym jesteś wypoczęta i czujesz, że Twoje piersi są pełne mleka, najlepiej rano lub przedpołudniem.
  • Przed rozpoczęciem odciągania pokarmu weź ciepły prysznic lub połóż na piersi ciepły okład.
  • Zrelaksuj się i przyjmij wygodną pozycję. Wypij szklankę wody. Twoje nastawienie ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie! Stres, pośpiech i napięcie będą skutecznie utrudniać odciągnięcie pokarmu.
  • System 77 55 33 – to nie numer alarmowy, a sześć cyferek doskonale znanych wszystkim karmiącym mamom. Odciąganie pokarmu w systemie 7 minut z jednej piersi, 7 minut z drugiej, 5 minut z jednej, 5 minut z drugiej oraz 3 minuty z jednej i 3 minuty z drugiej zwiększa produkcję mleka.
  • Do dzieła! Chwyć pierś jedną ręką w taki sposób, aby kciuk był na górze, a pozostałe palce obejmowały pierś od dołu. Kilkukrotnie delikatnie uciśnij pierś. Ułóż palce na otoczce brodawki. Przysuwaj je do siebie i delikatnie dociskaj w głąb piersi oraz w kierunku klatki piersiowej, pobudzając przewody mleczne. Nie ciągnij za brodawkę. Powtórz, uciskając inny fragment piersi.
  • W sytuacji, gdy Twoje maleństwo urodziło się zbyt wcześnie i nie potrafi jeszcze samodzielnie ssać, konieczne będzie pobudzanie piersi poprzez odciąganie pokarmu przynajmniej osiem razy na dobę, co 2-3 godziny w ciągu dnia oraz co najmniej raz w nocy.

Ręcznie czy elektrycznie?

Mimo że do odciągnięcia pokarmu z piersi wystarczy wyłącznie odrobina wprawy, to wiele mam decyduje się na zakup lub wypożyczenie laktatora.  Laktator elektryczny jest nie tylko wygodniejszy w użyciu, ale także umożliwia odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie.

Więcej na temat „jak pobudzić laktację” przeczytasz na stronie http://lovi.pl/pl/karmienie-piersia/247


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ