Mózg, biznes, pieniądze

Ostatnio dużo czyta się i mówi o mózgu. Analiza biostrukturalna i badanie kolorów mózgu staje się coraz bardziej popularne.

Zauważyłam, że sukcesy osiągają ludzie żyjący zgodnie ze swoją biostrukturą. Tym, którzy jej zaprzeczają, jest zwykle ciężko i niewygodnie. Mogą nawet całkiem nieźle radzić sobie z pewnymi wyzwaniami, nauczyć się czegoś dzięki ich podejmowaniu, ale będą czuć się przy tym bardzo niekomfortowo. Nie można stać się na siłę kimś, kim się nie jest. Każde naginanie tarczy STRUCTOGRAMU® wiąże się ze stresem. Kiedy próbujemy kogoś grać, wymuszamy coś na sobie – może to nawet prowadzić do dolegliwości fizycznych.

Która biostruktura osiąga sukcesy?

Każda na swój sposób. Umownie w STRUCTOGRAMIE® przyjmuje się, że „czerwoni” osiągają sukces poprzez wzbudzanie zapału i porywanie za sobą innych, podczas gdy „zieloni” pozyskują sobie ludzi otwartością i sympatią. Ale STRUCTOGRAM® operuje na kilku poziomach. Zakłada, że po poznaniu siebie warto poznać innych: najbliższych współpracowników, wreszcie klientów. Dzięki znajomości własnej biostruktury można zmienić wiele rzeczy w relacjach i w komunikacji. Przygotowując się do rozmowy z osobą „niebieską”, bardziej zadbasz o siłę argumentacji, „zieloną” możesz próbować ująć jakimś serdecznym gestem.

DSC_0490

Różni i zgodni

Ważny jest zatem nie tylko główny kolor, również to, w jakich proporcjach występują dwa pozostałe. Po wypełnieniu analizy dowiadujemy się, ile z 36 punktów przypada na czerwony, ile na zielony, a ile na niebieski. Analizę wykonać można tylko z certyfikowanymz trenerem STRUCTOGRAM® podczas indywidualnej konsultacji albo w trakcie warsztatów.

Uwielbiam obserwować zachowania uczestników takich grupowych spotkań. Po wykonaniu testu, kiedy każdy zna już swoją biostrukturę, dzielimy się na podgrupy według kolorów. „Zieloni” od razu zaczynają pogawędkę towarzyską, nastawieni na współzawodnictwo, „czerwoni” sprawdzają, kto ma tego czerwonego więcej, a „niebiescy” w skupieniu analizują wyniki testu. Z resztą już przy wypełnianiu widać pewne rzeczy gołym okiem. „Czerwoni” bardzo szybko przechodzą do kolejnych pytań, podczas gdy „niebiescy” długo zastanawiają się, analizują, wnikają…

U nas STRUCTOGRAM® to nowość. W innych krajach stosowany jest na szeroką skalę. W niektórych bankach w Szwajcarii pracownicy noszą nawet identyfikatory z kolorem swojej biostruktury. Klient może zwrócić się do pracownika, z którym najłatwiej będzie mu się porozumieć. Przetestowałam STRUCTOGRAM® we własnej firmie i widzę, że zaowocowało to znaczną poprawą komunikacji w zespole.

Przywództwo XXI wieku - Sens sztuki motywacji. Cz. 3 (3)

Już wcześniej zaobserwowałam, że kiedy „niebieska” osoba ma zadzwonić do klienta, czuje dyskomfort: robi uniki, odwleka moment wybrania numeru, odchodzi na bok, żeby nikt nie słyszał rozmowy. Teraz wie, że może poprosić o wyręczenie „zieloną” koleżankę, której prawdopodobnie taki kontakt sprawi nawet przyjemność… Świadomość różnic między pracownikami pozwala lepiej rozdzielać zadania. A przecież klienci też są różni. Więc może, przygotowując ofertę handlową, warto pomyśleć zarówno o tych, którzy potrzebują twardych danych, konkretnej argumentacji, o tych ceniących sobie nade wszystko przyjazne relacje i czas spędzony z rodziną, jak i o tych, dla których liczą się wyzwania (może nawet ryzyko).

Większość banków dysponowała do niedawna typową ofertą „na niebiesko” – z tabelami, wykresami, stopami procentowymi. Ostatnio coraz częściej obserwuję, że proponują klientom różne konkursy, przyciągając w ten sposób „czerwonych”, czy gadżety, jak np. maskotki, którymi „zieloni” chętnie obdarują swoich bliskich. Dobrze jest mieć świadomość, że różnimy się między sobą. Ale też, że nie ma lepszej czy gorszej biostruktury. Chodzi o to, żeby działać w zgodzie z własną naturą i szanować naturę innych – wtedy wszystko staje się dużo prostsze.
Dziś neuronauka jest wykorzystywana w wielu dziedzinach. Począwszy od biznesu, komunikacji w środowisku pracy, tworzenia ofert do klientów, poprzez budowanie relacji w życiu prywatnym, na poznaniu własnego potencjału kończąc. Neuronauka jest bazą wielu innowacyjnych programów szkoleniowych, strategii marketingowych, PR-owych, a od października 2015 r. ruszają nawet podyplomowe studia NEUROEKONOMIA Szkoły Biznesu MBA na WSG w Bydgoszczy.

Spectrum zastosowania powoduje, że narzędzie STRUCTOGRAM® odnosi dziś sukcesy na całym świecie.

Warto wiedzieć, co nosimy na co dzień przy sobie.

Myślę, że lepiej być użytkownikiem niż nosicielem mózgu!

Więcej informacji na www.3kolorymozgu.pl

Anna Urbańska – trener biznesu, neurocoach

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Tytuł najpiękniejszej Miss Universe 2015 otrzymała Pia Alonzo Wurtzbach z…