Jak odnowić stare okładziny ceramiczne bez ich zrywania?

Znudziła Ci się glazura w kuchni lub łazience? A może zmieniasz aranżację w całym mieszkaniu i musisz dopasować do siebie wystrój wszystkich pomieszczeń? Jednocześnie nie chcesz jednak pozbywać się starych kafelków, bo wymagałoby to większego nakładu czasu oraz pracy? Tutaj znajdziesz pomysły na to, co zrobić ze starymi płytkami ceramicznymi, aby przywrócić im blask i stworzyć modne dekoracje!

Folia samoprzylepna – szybko i skutecznie

Folia samoprzylepna pozwoli Ci w błyskawiczny sposób odmienić wygląd Twojego otoczenia. Jeśli odnawiasz kafelki w kuchni lub łazience, koniecznie wybierz okleiny we wzory, na których zacieki z wilgoci pozostaną niewidoczne. Zdecydowanie lepiej wybrać także modele błyszczące, na których zadrapania czy zabrudzenia nie zaburzą estetyki całych ścian. Szeroka gama oklein, folii i naklejek pozwoli Ci na wybranie wzorów i kolorów najlepiej odpowiadających Twoim oczekiwaniom – wykończysz swoje mieszkanie zgodnie z własną wizją!

Wodoodporne tapety

Jeśli planujesz wykorzystać na kafelkach tapetę, powinieneś wybrać model o wysokich parametrach wytrzymałościowych – nie bez znaczenia będzie jej odporność na szkodliwe działanie wilgoci. Kafelki są bowiem mocowane przede wszystkim w pomieszczeniach, w których powstaje i skrapla się para wodna. Również tapety dają Ci nieograniczone możliwości aranżowania wnętrza. Liczne wzory i kolory pozwolą Ci urządzić wnętrza w nowoczesnym lub bardziej tradycyjnym stylu.

20-jak-odnowic-stare-okladziny-ceramiczne-bez-ich-zrywania-3

Kafelki na kafelki?

Czas nie pozwala Ci na przeprowadzenie gruntownego remontu, a koniecznie chcesz zastąpić stare kafelki nowymi? Okazuje się, że możesz zamocować płytki na płytkach! Wymaga to przede wszystkim sprawdzenia, czy stara okładzina dobrze trzyma się na ścianach. Kafelki należy opukać, a następnie usunąć te elementy, których klej stracił swoje właściwości. Należy też pozbyć się płytek popękanych – w ich miejscu wystarczy nałożyć zaprawę szpachlową. Jeśli Twoja okładzina jest gładka i błyszcząca, należy ją zmatowić, aby dobrze zamocować nowe materiały. Warto też zastosować grunty poprawiające przyczepność klejów oraz kleje o najwyższych parametrach i skutecznym działaniu.

Farby do kafelek

Prostszym sposobem będzie na pewno pokrycie okładziny warstwą malarską. Farba do płytek ceramicznych jest coraz popularniejsza, dlatego na rynku znajdziesz wybór wielu marek w szerokiej gamie kolorystycznej. Przed nałożeniem preparatu warto dokładnie oczyścić z zabrudzeń oraz ewentualnego tłuszczu – szczególnie w kuchniach. Farbą można malować szorstkie płytki, natomiast te pokryte szkliwem należy najpierw zagruntować. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo udekorować zabarwione podłoża wzorami, ale równie elegancko i atrakcyjnie zaprezentują się jednolite płyty.

20-jak-odnowic-stare-okladziny-ceramiczne-bez-ich-zrywania-2

Pamiętaj, że w większości przypadków nie musisz odnawiać wszystkich kafelków (wyjątkiem jest kładzenie nowych płytek na stare). Czasami dla odświeżenia wyglądu kuchni lub łazienki wystarczy zamalować niektóre płytki lub stworzyć dekory z oklein czy folii. Ciekawym rozwiązaniem może być także zastosowanie tapet tylko na 2 z 4 ścian. Rozwiązań jest wiele – wszystkie ostatecznie zależą od Twojej inwencji.

 

Materiał zewnętrzny 

 


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ