Peelingi z kwasem TCA – wskazania, zalecenia i efekty

Kwas trójchlorooctowy jest jedną z najsilniejszych substancji, którą wykorzystuje się obecnie do redukowania różnych problemów skórnych. Ten związek organiczny, będący pochodną kwasu octowego, znajduje zastosowanie w walce z przebarwieniami, bliznami, zmarszczkami czy nawet rozstępami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że peelingi tego typu wymagają przestrzegania konkretnych zaleceń.

Zabiegi z kwasem TCA można przeprowadzać na różnych partiach ciała, m.in. w okolicach twarzy, szyi, dekoltu czy nóg. Niemniej, substancja ta jest jednym z najsilniejszych, nietoksycznych kwasów organicznych, który wykorzystuje się obecnie w kuracjach złuszczających. W związku z tym, zarówno przed wizytą w gabinecie, jak i po wykonaniu zabiegu, należy postępować zgodnie z zaleceniami kosmetologa.

Co warto wiedzieć przed kuracją złuszczającą?

Kwas trójchlorooctowy sprawdza się przede wszystkim przy redukowaniu większych i bardziej widocznych zmian skórnych. Co za tym idzie, nie w każdym przypadku wskazane jest zastosowanie akurat tej substancji. Tym bardziej, jeśli do gabinetu kosmetycznego zgłosi się osoba ze skórą cienką, wrażliwą bądź naczyniową. W takich okolicznościach można postawić na peeling z użyciem „łagodniejszego” kwasu, np. migdałowego. Jeżeli jednak istnieją wskazania do przeprowadzania zabiegów z TCA, na pewno trzeba pamiętać o zaleceniach dotyczących postępowania przed intensywną kuracją złuszczającą.

Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę z tego, że zastosowanie TCA daje najlepsze rezultaty po wykonaniu kilku peelingów. Pełna kuracja składa się zazwyczaj z około 4-8 zabiegów. Natomiast przed jej rozpoczęciem należy zrezygnować z opalania skóry (minimum 3 tygodnie wcześniej) oraz niektórych terapii – depilacji, dermabrazji, woskowania i leczenia retinoidami (co najmniej 7 dni wcześniej). Ponadto, w celu osiągnięcia lepszych efektów, w przygotowaniach do peelingów TCA warto uwzględnić stosowanie konkretnych preparatów. Istotne jest np. to, aby 2 tygodnie wcześniej zacząć używać kremu z kwasem AHA. Pozwoli to bowiem na obniżenie pH skóry. Bardziej widoczne rezultaty kuracji uzyskuje się też wtedy, gdy już miesiąc przed jej rozpoczęciem sięgnie się po preparaty hamujące wytwarzanie barwników w skórze. W tym przypadku doskonale sprawdzą się np. kosmetyki z kwasem kojowym.

Zalecenia po peelingu z kwasem trójchlorooctowym

Po peelingu z użyciem kwasu trójchlorooctowego, jeszcze przed rozpoczęciem procesu złuszczania, skóra może być zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Reakcja ta wiąże się z intensywnym działaniem TCA i może się utrzymywać przez 24 godziny – licząc od momentu wyjścia z gabinetu. Natomiast złuszczanie naskórka zaczyna się zazwyczaj po 2-3 dniach i trwa przez kolejny tydzień.

Na pełną rewitalizację skóry potrzeba nieco więcej czasu. W większości przypadków zajmuje to około 4 tygodni. W tym okresie niezwykle ważna jest pielęgnacja w warunkach domowych. Oznacza to m.in. konieczność stosowania preparatu regeneracyjnego oraz kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Co więcej, niewskazane jest wtedy przyspieszanie procesu złuszczania naskórka, zdrapywanie strupków (jeśli się pojawią) oraz wykonywanie innych zabiegów w obszarze, który został poddany działaniu TCA. Niewłaściwe postępowanie kończy się bowiem niekiedy powstaniem przebarwień czy blizn. W czasie procesu odnowy naskórka nie należy również nakładać makijażu.

Rezultaty eksfoliacji z użyciem TCA

Jakie niedoskonałości cery można redukować przy użyciu kwasu TCA? Dużo w tym przypadku zależy od stężenia substancji, która jest wykorzystywana do przeprowadzenia peelingu. Ten rodzaj kuracji złuszczającej można bowiem w pełni dostosować do konkretnych problemów skórnych. W rezultacie, zabiegi z kwasem trójchlorooctowy zapewniają zarówno redukcję trądziku grudkowo-krostkowego i rozstępów, jak i spłycenie blizn pourazowych czy rogowacenia starczego. Ponadto, peeling TCA pozwala na widoczne wygładzenie zmarszczek oraz rozjaśnienie lub wręcz całkowite zlikwidowanie nieestetycznych przebarwień. Co ciekawe, omawianą tu substancję można też zastosować w połączeniu z innym kwasem, np. glikolowym, lub zestalonym CO2.

Peelingi z kwasem TCA

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że okres jesienny jest tak naprawdę najlepszym czasem do przeprowadzenia kuracji z zastosowaniem TCA. Wykonywaniu zabiegów złuszczających sprzyja wtedy przede wszystkim pogoda, a konkretnie – małe nasłonecznienie. Jednakże, przed podjęciem decyzji i zapisaniem się na peelingi z kwasem trójchlorooctowym, zawsze należy skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem. Pozwoli to na wykluczenie jakichkolwiek przeciwwskazań oraz właściwe zaplanowanie przebiegu całej kuracji. Ponadto, warto uwzględnić to, ile czasu zajmuje pełen okres rewitalizacji skóry po eksfoliacji kwasem TCA.

Artykuł przygotowany we współpracy z salonem kosmetycznym Qclinique.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Przywraca do życia piękne i nieudostępniane dotąd szerszej widowni prace…