Pestki dyni i ich właściwości

Zwrot ku medycynie naturalnej, ziołolecznictwie i naturalnym produktom sprawił, że coraz częściej poszukujemy alternatywnych w stosunku do medycyny akademickiej sposobów zwalczania dolegliwości chorobowych. Stąd większe zainteresowanie naturalnymi antybiotykami (czosnek, cebula, żurawina, oregano) oraz leczniczymi właściwościami takich produktów jak siemię lniane i pestki dyni.

Przez niektóre osoby pestki dyni traktowane są jako przysmak, przez inne jako sposób na pozbycie się dolegliwości i ochrona przed zapadaniem na rozmaite choroby. Zawarte w nich związki to istna kopalnia cennych składników odżywczych. Wśród najważniejszych należy wymienić niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kwasy tłuszczowe.

Co nieco historii

Lecznicze właściwości dyni docenili już dawno temu Indianie zamieszkujący obszar Meksyku. Stosowali ją zarówno jako lek, jak i ważny składnik kuchennych potraw. Obecnie uprawiana jest w różnych rejonach świata, przy czym najpowszechniej w Stanach Zjednoczonych. Znane są różne jej odmiany od pomarańczowej, poprzez białą i czerwoną, do niebieskiej.

Zawartość ważnych dla zdrowia i urody pierwiastków

Jak się okazuje, dynia może zrobić wiele dla naszej urody. Pestki z dyni, podobnie, jak sam jego miąższ, cechują się wysoką zawartością cynku, pierwiastka istotnego dla prawidłowego wzrostu i zdrowego wyglądu włosów i paznokci. Najwięcej znajduje się go w niełuskanych pestkach, które przed spożyciem można krótko podprażyć.

Poza cynkiem znajdziemy w pestkach dyni fosfor, mangan i miedź. Wymienione mikroelementy odgrywają ważną rolę w poprawie struktury kości. Z kolei obecny w nich magnez i żelazo wspomagają funkcjonowanie układu krwionośnego oraz nerwowego.

Sposób na robaki

Spożywanie pestek dyni to znany sposób na pozbycie się pasożytów z organizmu. Najlepiej jeść w tym celu świeże pestki warzywa, z uwagi na największą zawartość w nich kukurbitacyny. Kukurbitacyna to związek wchodzący w skład błony otaczającej nasiona. Jego rola biologiczna to ochrona nasiona przez drobnoustrojami. Preferowany termin przeprowadzenia kuracji przeciwpasożytniczej podyktowany jest dostępnością do świeżych pestek (jesień).

Właściwości przeciwgrzybicze i antywirusowe

To kolejne, ważne zalety pestek tego warzywa. Zarówno pestki, jak i pozyskany z nich olej, w istotny sposób oddziałują na drobnoustroje. Zawarte w nich lignany (związki chemiczne) aktywują interferon, czyli białko, które pobudza działanie układu odpornościowego do walki z patogenami. Ligany pełnią też istotną rolę w regulacji hormonalnej.

Ważne źródło witaminy E

Dobrze, jeśli zalety pestek dyni zostaną zauważone również przez mężczyzn. Zawarta jest w nich witamina E, niekiedy określana jest jako witamina płodności. Jej działanie polega między innymi na poprawie jakości plemników.

Jak widać, pestki dyni mają wiele cennych właściwości. Warto o nich pamiętać i komponować codzienne posiłki w taki sposób, by pestki znalazły się w naszym menu. Pamiętajmy też, że pomimo wysokiej kaloryczności, pestki odznaczają się niskim indeksem glikemicznym

Więcej o pestkach dyni i ich właściwościach przeczytasz na https://wltv.pl

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Całość umilą piękne rośliny i produkty dobre dla dzieci, a…