Rodzaje Cellulitu i sposoby zwalczania

Cellulit, skórka pomarańczowa, lipodystrofia, panniculosis oraz wiele innych określeń, które znaczą dokładnie to samo- cellulit. Największy wróg kobiet XXI wieku. Dlaczego ta przypadłość dopada tak zatrważającą liczbę kobiet? Jak się jej pozbyć i jak dbać o to by się ponownie nie pojawiła?

W Polsce na cellulit zapada aż 90%, tyle samo w całej Europie, a na świecie 80%. Skórka pomarańczowa to nie tylko problem otyłych, posiadają ją również szczupłe kobiety.

Cellulitis 2

Fot. www.krio-star.pl

Co to w ogóle jest cellulit i skąd się bierze?

Jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Efektem tego jest nierówna i pofałdowana  powierzchnia skóry na obszarze ud, kolan, pośladków, bioder, ramion a nawet okolic sutków.

Są trzy rodzaje cellulitu: tłuszczowy, zwany również lipidowym, wodny, zwany też obrzękowym i cyrkulacyjny, który jest połączeniem tłuszczowego z wodnym.cellulit

Fot.walkazcellulitem.wordpress.com

Cellulit tłuszczowy występuje u pań z nadwagą, towarzyszy efektowi jojo (częste chudnięcie i tycie na przemian). Jego główną przyczyną jest gromadzenie się trójglicerydów i cukrów w komórkach tłuszczowych. Na skórze pojawiają się wgłębienia i grudki. Ten rodzaj cellulitu bywa bolesny przy nawet lekkim przyciśnięciu skóry i jest najtrudniejszy do zwalczenia.

Cellulit wodny atakuje młode i szczupłe dziewczęta. Za jego powstawanie odpowiadają przede wszystkim, nieprawidłowe krążenie krwi i limfy oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Prócz tych wyżej wymienionych czynników odpowiadających za powstawanie cellulitu są też takie jak: zła dieta, picie małej ilości wody, siedzący tryb życia czy uwarunkowania genetyczne.

cellulit_krew2

Fot. www.cellinea.pl

Aby podjąć walkę ze skórką pomarańczową trzeba liczyć się ze zmianą swojego życia, nawyków, przyzwyczajeń.

Najskuteczniejszą terapią jest zmiana diety. Dieta powinna być zróżnicowana, a produkty w niej zawarte o wysokiej wartości odżywczej. Ważne jest także picie dużej ilości wody mineralnej, przynajmniej 2 litry dziennie, dzięki niej szybko można oczyścić organizm z toksyn. Warto wyeliminować tłuszcze, ostre przyprawy oraz sól. Powodują one zatrzymywanie się wody w organizmie i obrzęki. Należy ograniczyć spożycie słodyczy oraz Fast-foodów , najlepiej wymienić je na lekkostrawne posiłki.

Bardzo ważnym czynnikiem walki z cellulitem jest ruch. Ćwiczenia nie tylko ujędrnią skórę i wzmacniają ciało, ale i wpływają na lepsze samopoczucie i poprawiają krążenie krwi. Jeżeli chodzi o sport to każda dyscyplina będzie odpowiednia. Nawet rower, bieganie, marsz czy basen., które są dla każdego dostępne.

Wspomagająco można stosować różnego rodzaju balsamy lub kremy antycellulitowe, poprzedzając je peelingiem.

Pomocne mogą być masaże, także te wykonywane w domu. Lepsze efekty dają masaże i zabiegi robione w salonach kosmetycznych bądź rolleting w clubach fitness, lecz są dość kosztowne.

W dzisiejszych czasach cellulit stał się chorobą cywilizacyjną. Zapada na niego prawie każda kobieta. Walka z nim jest bardzo trudna i wymaga wielu poświęceń.

Nie da się jednorazowo pozbyć pomarańczowej skórki. Trzeba z nim się zmierzać przez całe życie, lecz czy to nie warte jest zachodu?

Bo przecież czego kobieta nie zrobi, aby być piękną.

 

Karolina Celak

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Wszystko zaczęło się wieczorem w czwartek 23 maja, przed szpitalem…