Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Jedni uważają je za świetny środek inni są jemu całkowicie przeciwni. Tabletki antykoncepcyjne  to sztuczna metoda zapobiegania ciąży.  Istnieje wiele błędnych przekonań na temat tej metody antykoncepcyjnej.  Jeżeli podjęłyśmy decyzję o stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych  musimy poznać  ich działanie i  niepożądane skutki uboczne.

Jak działa tabletka antykoncepcyjna?
Każda tabletka antykoncepcyjna zawiera odpowiednią dawkę syntetycznych hormonów, które działają w podobny sposób jak te produkowane przez organizm. Działają one na trzy różne sposoby. Najpopularniejszy to taki który hamuje owulację. Nasze komórki jajowe nie są uwalniane z jajników dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia.  Dodatkowo tabletki zmieniają właściwości śluzu w pochwie. Śluz jest bardziej gęsty przez co utrudnia plemnikom zapłodnienie. Nasza śluzówka macicy pozostaje w stałej formie, nie powiększa się – dlatego też nie jest gotowa na zapłodnioną komórkę.

Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pierwsze to takie które zawierają tylko jeden hormon – progesteron. W Polsce jednoskładnikowe tabletki to tylko Cerazette – ginekolog najczęściej poleca je kobietom które karmią jeszcze piersią.  Natomiast dwuskładnikowe kto takie które posiadają dwa hormony estrogen i progesteron.
Dodatkowo tabletki można podzielić na : jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe.  Wszystko zależy od tego czy w danym cyklu bierzesz tabletki o tym samym składzie hormonalnym czy nie. Tabletki dwufazowe i trójfazowe posiadają podział hormonalny.

tabs

Tabletki jednofazowe
Opakowanie tabletek zawiera taką samą ilość hormonów.

Tabletki dwufazowe
Opakowanie tabletek zawiera dwa rodzaje tabletek , najczęściej w dwóch kolorach. Pierwsze zawierają estrogen drugie estrogen i progesteron. Pacjentka przyjmuje jedne następnie drugie i robi przerwę 7 dniową. Są to najpopularniejsze tabletki na świecie.
Tabletki trójfazowe
W opakowaniu znajdują się trzy rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, które są odpowiednio zabarwione w zależności od ilości hormonów. Środek najczęściej zawiera estrogen a kolejne progesteron.
WAŻNE!!!
Pamiętaj!!!
Pigułki przepisuje lekarz ginekolog. To on decyduje jakie powinnaś przyjąć tabletki i czy możesz je przyjmować. Nigdy nie bierz od  kogoś pigułek. Sprzedaż bez recepty jest nie legalna.Lekarz zanim przepisze nam odpowiednie tabletki musi wykonać kilka badań. Pobrać krew i wykonać cytologię.  Jeżeli palisz papierosy musisz o tym poinformować lekarza.Tabletki antykoncepcyjne mogą brać kobiety w każdym wieku.
Przeciwskazania:
Tabletki antykoncepcyjne niestety dla wielu z nas posiadają szereg negatywnych cech. Kobiety które palą papierosy i maja nadwagę mogą mieć spore problemy z tabletkami antykoncepcyjnymi. Pewnie nie wiele kobiet wie o tym, że jeżeli pali papierosy i przekroczy 35 rok życia nie może przyjmować tabletek ze względu na szereg różnych chorób, które mogą pojawić się w wyniku przyjmowania hormonów. Kobiety z problemami dotyczącymi żylaków, zakrzepicy, niedokrwieniem, nowotworami nie mogą zażywać tabletek antykoncepcyjnych.
Jak należy przyjmować tabletki?
Najczęściej stosuje się metodę przyjęcia pierwszej tabletki pierwszego dnia okresu. Antykoncepcja składa się z 21 pigułek , które zażywamy codziennie o tej samej godzinie. Następnie roimy 7 dni przerwy i zaczynamy kolejny blister 8 dnia. Podczas 7 dniowej przerwy jesteśmy całkowicie zabezpieczone i w tych dniach powinien pojawić się okres.  Krwawienie najczęściej pojawia się w ciągu kilku dni. Po 8 dniach należy przyjąć kolejna tabletkę nawet gdy miesiączka nadal trwa. Jeżeli zapomnisz przyjąć tabletkę należy połknąć ją jak najszybciej. Jeżeli pominiemy 2 tabletki lub więcej  przez tydzień trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne np. prezerwatywę. Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
4 Marca w Warszawie zostały wręczone Orły, czyli Polskie Nagrody…