Tysiące ludzi zawdzięcza swoje życie dawcom narządów

Trzy zdjęcia, prosta ale zarazem bardzo wymowna kampania dotycząca przeszczepu narządów. Kampania pojawiła się już na całym świecie i  jak wynika z badań nie ma osoby, która  przez chwilę nie zadumałaby nad tymi zdjęciami.  Francuska firma France ADOT stworzyła kampanię, która wspiera transplantację.  Szpital,  ludzie ubrani w szpitalne pidżamy, którzy przytulają duszę osób, które oddały im narząd. Zwróćcie uwagę na delikatny uśmieszek, który pojawia się w kącikach ust. osoby te są szczęśliwe. Nie widać twarzy dawcy – organizatorzy, zwracają tym uwagę na anonimowość podczas transplantacji.

Na plakatach znajduje się hasło: „THOUSANDS OF PEOPLE OWE THEIR LIVES TO ORGAN DONORS” czyli „Tysiące osób zawdzięczają życie dawców narządów”. Nie da się ukryć, że plakaty są bardzo proste, ale bardzo wymowne, niesamowicie kreatywnie przemyślane i dopracowane. Dawno nie widziałyśmy, tak dobrze zrobionej kampanii społecznej.

Temat związany z transplantacją nadal budzi kontrowersje. Z roku na rok, wiedza w tym zakresie się powiększa, rozwija się także technologia, a jednak bardzo mało osób decyduje się na oddanie narządów bliskim jeśli jest taka możliwość jak np. nerka lub podpisanie specjalnego orzeczenia dotyczącego oddania sprawnych narządów po śmierci.  Wpływa na to nasza niewiedza, strach ale także uwarunkowania religijne czy kulturowe.

Odsyłamy Was do polskiej strony dotyczącej transplantacji www.poltransplant.org.pl

transplantacja narządów (1) transplantacja narządów (2)

 

transplantacja narządów (3)

Agencja: CLM-BBDO, USA
Dyrektorzy kreatywni: Gilles Fichteberg, Jean-François Sacco 
zarządzanie konta: Nicolas Fabre 
Art Director: Lucie Valloton 
Redaktor: Julien PERRARD 
Kup Art: Sylvie Etchemaite, Isabelle Darmendrail 
Fotograf: Deirdre O’Callaghan

fot. www.elpoderdelasideas.com


Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r.o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów
(Dz. U. Nr 169, poz. 1411):
Art. 5.
1. Pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.
2. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za ich życia przedstawiciel ustawowy.
3. W przypadku małoletniego powyżej lat szesnastu sprzeciw może wyrazić również ten małoletni.

Niezależnie od przepisów prawnych wiele osób pragnie świadomie, za życia wyrazić chęć niesienia pomocy chorym potrzebującym przeszczepów.

Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować!

OW_2_sOŚWIADCZENIE WOLI POBIERZ
Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.
Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.
Jeżeli masz jakieś pytania co do oświadczenia woli, bardzo chętnie postaramy się odpowiedzieć, napisz na adres ow@transplantacja.info

 

 

Share

Podziel się swoją opinią

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Polskie znaczy dobre - polska unikalna biżuteria! Który produkt pasuje…