36. tydzień ciąży – sprawdź jak przygotować się do nadchodzącego porodu

36. tydzień ciąży to już prawie końcówka – do porodu pozostał miesiąc, jednak rozwiązanie może przyjść w każdym momencie. Zatem czy to już czas na spakowanie szpitalnej torby? Dowiedz się, jakie przygotowania warto zrobić na tym etapie ciąży.

Już niebawem na świecie powitacie nowego członka rodziny. To moment, na który czekają rodzice od chwili, gdy dowiedzą się, że spodziewają się dziecka. Co się dzieje w twoim organizmie, jak zachowuje się dziecko, gdy wybije 36. tydzień ciąży?

Zmiany w organizmie kobiety

Macica sięga już pod same łuki żebrowe – to moment, w którym ma najwyższe położenie. Bowiem za chwilę zacznie się obniżać, co jest wyraźnym sygnałem, że organizm przygotowuje się do porodu. Nie stresuj się, odżywiaj regularnie i odpoczywaj raczej na lewym boku, z nieco uniesionym wezgłowiem – takie postępowanie przyniesie ulgę w dolegliwościach związanych z tym etapem ciąży.

Co słychać u dziecka w 36 tygodniu ciąży?

Ruchy malucha mogą zmienić intensywność – nie jest to powód do niepokoju,  ale normalna reakcja na coraz mniej miejsca w twojej macicy.  Jeśli niepokoi cię słaba aktywność dziecka, zjedz coś, a maluch z pewnością się poruszy po takiej stymulacji. Jeśli dalej coś wzbudza twój niepokój – udaj się do szpitala na badanie KTG, które wykryje bicie serca dziecka i na tej postawie lekarz zdiagnozuje, czy wszystko jest w porządku.

Przygotowania do porodu

To etap, na którym warto skompletować torbę do szpitala. Powinny się w niej znaleźć twoje dokumenty, wyniki badań – karta ciążowa, skierowanie do szpitala. A także dowód ubezpieczenia, ubrania dla mamy przed i po porodzie. Nie zapomnij o: wyprawka dla dziecka, pieluchy, chusteczki jednorazowe, niezbędne kosmetyki do pielęgnacji twojej i malucha, bielizna osobista (kilka par majtek, biustonoszy) i wszystko to, co jeszcze może przydać się w czasie kilkudniowego pobytu w szpitalu.

women-2089886_1920

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto opracować wspólnie z partnerem lub bliską ci osobą plan porodu, w  którym zaznaczysz najważniejsze informacje dotyczące przebiegu akcji porodowej oraz istotne dla was aspekty opieki okołoporodowej. Pamiętaj, że w trakcie porodu może być obecny Twój partner. Jego wsparcie może okazać się niezastąpione, a widok nowo narodzonego dziecka z pewnością wynagrodzi trudne chwile.

Materiały firmowe


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ