Tajemniczy ogród

Do ogrodu udajemy się, aby odpocząć od miejskiego zgiełku, oczyścić umysł i napawać się widokiem zieleni. Dlaczego zatem nie przenieść fragmentu tego miejsca do naszych salonów, sypialni czy nawet łazienki?

Taki wystrój zachwyca swoją prostotą i niebanalną formą, a piękno tkwi w szczegółach. Nie ma tu miejsca na chaos, wszystko jest starannie przemyślane i dopracowane. Główną ideą takich wnętrz jest, aby człowiek po powrocie do domu mógł znaleźć chwilę wytchnienia i relaksu- mimo złej pogody, zimy, jesieni- tu zawsze panuje wiosenny nastrój.

Sypialnia

Odrobina wiktoriańskiego stylu łączonego z prowincjonalnym. Jak najbardziej sprawdzają się tu ozdobne narzuty i pledy w pastelowych kolorach. Łóżka wyglądają jak dzieła sztuki zdobione koronkami, kwiatowymi ornamentami i dużą ilością poduszek. Wszystko to utrzymane w spokojnej kolorystyce ziemi, czyli zieleń, błękit, brąz i kontrastowa biel. Jeśli chodzi o rośliny, należy pamiętać, że pomimo tego, iż w ciągu dnia wytwarzają tlen, tak w trakcie nocy zaczynają oddychać i zabierają tlen z powietrza. Dlatego do małych sypialni nie zaleca się stawiania dużych roślin. Możemy pokusić się o jedną roślinkę, aby wykończyć i odpowiednio wyeksponować nasze miejsce odpoczynku.

1

Fot. worldlux.pl

2

Fot.  softsurroundinqsoutlet.com, bellahomefashion.com

Detale, drobiazgi

3

Fot.turnstylevogue.com, pinterest.com

Odgrywają tu tak naprawdę najważniejszą rolę. Od nich  zależy jak wyglądać będzie efekt końcowy i czy zostanie utrzymany w „ogrodowym stylu”. Tutaj liczy się nasza inwencja twórcza i kreatywność. Możemy własnoręcznie wykonać (patrz: zdjęcia) lub kupić gotową już dekorację w sklepie. Dodatki nie mają na celu zdominowania przestrzeni- muszą się harmonijnie wpasować w całość, więc pamiętajmy o zasadzie kontrastu: im bardziej minimalistyczne wnętrze tym bardziej wyróżniające się dodatki i na odwrót.

4

Fot.dezeen.com

5

Fot. trendhunter.com, zsazsabellagio.blogspot.ca

Jedz, wypoczywaj i kochaj

Do salonów odpowiednie będą jasne sofy z oryginalnymi poduszkami lub meble z wikliny, tworzące klimat a’la patio. Stoły najlepiej drewniane lub imitujące drewno. Wnętrze możemy zaaranżować w surowym, nowoczesnym skandynawskim stylu lub bardziej przytulnym toskańskim, z dużą ilością dekoracji. Przy większych przestrzeniach możemy pozwolić sobie na bardziej okazałe rośliny, a nawet drzewa- pamiętajmy jednak, że potrzebują one dużo światła i naszej uwagi.

6

Fot. homedisigncatalogs.com

7

Fot. homedisigncatalogs.com

8

Fot. inhabitat.com

9

Fot. kominek.org

10

Fot. container-gardening-for-you.com

 

Krystyna Łysenko


Komentarze

komentarze