Dlaczego warto wymieniać głowicę drukującą?

W drukarkach atramentowych głowica drukująca przenosi kropla atramentu na papier. Głowica drukująca napędzana jest precyzyjnym silnikiem krokowym poruszającym się za pomocą paska zębatego. Porusza się tam i z powrotem linia po linii, nakładając atrament na papier, który jest przeciągany przez drukarkę za pomocą rolki.

Budowa głowicy drukującej 

Jeśli korzystasz z drukarki atramentowej, potrzebujesz odpowiedniej głowicy drukującej. Jednak w przypadku tego typu drukarek możliwe jest, że głowica drukująca znajduje się bezpośrednio w kartrydżu. Można to zobaczyć, gdy wkład atramentowy zostanie umieszczony na ruchomej karetce. Jest to zaleta, zwłaszcza jeśli rzadko korzystasz z drukarki, gdyż wtedy jest mniej prawdopodobne, że się zabrudzi. Każda wymiana wkładu do drukarki oznacza także nową głowicę. Nie ma potrzeby stosowania skomplikowanego oddzielnego montażu. Jeśli jednak wkład ma stałe miejsce wewnątrz drukarki, atrament jest przenoszony z głowicy na papier osobnymi liniami. Są szczególnie odpowiednie dla użytkowników, którzy dużo i często drukują. Objętość robocza jest bardzo mała ze względu na niewielki ciężar wózka. System ten ma jednak tę wadę, że jest bardziej podatny na awarie i oprócz głowicy mogą też wysychać kable. Jeśli nie pracujesz z tuszem, ale z drukarką termotransferową, wymagana jest odpowiednia głowica druku termicznego. W tym procesie atrament jest przenoszony na papier za pomocą ciepła. Żywotność tych drukarek jest znacznie dłuższa w porównaniu do drukarek igłowych lub atramentowych. Nie wymagają również konserwacji, a kompaktowa konstrukcja pozwala również na mobilne użytkowanie.

Przyczyny eksploatacji głowicy

W trakcie eksploatacji głowica drukująca może kilkakrotnie wyschnąć i zostać poddana obciążeniom mechanicznym wykraczającym poza normalne zużycie w wyniku czyszczenia głowicy drukującej. Wiele nowoczesnych drukarek korzystających z wymiennych głowic drukujących wskazuje, kiedy potrzebna jest nowa głowica drukująca. W większości przypadków jednak podczas drukowania pojawiają się smugi, a czyszczenie głowicy drukującej już nie pomaga. Częstotliwość wymiany głowic drukujących zależy od różnych czynników, takich jak częstotliwość drukowania, jakość atramentu i konserwacja drukarki. Zazwyczaj głowice drukujące należy wymieniać raz w roku lub nawet rzadziej w przypadku okazjonalnego użytku. Jednakże częste używanie lub stosowanie niezalecanych atramentów może spowodować wcześniejszą awarię głowicy drukującej. Zaleca się skonsultowanie się z producentem drukarki lub ekspertem technicznym w celu uzyskania najlepszych zaleceń dotyczących konserwacji i wymiany głowicy drukującej.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Podróżowanie solo staje się coraz popularniejsze wśród osób szukających nie…