ESG w administracji – nowy kierunek na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW

ESG (skrót od angielskich słów: Environmental, Social Responsibility, Corporate Governance, czyli środowisko, odpowiedzialność społeczna, ład korporacyjny) to sposób zarządzania, który uwzględnia kwestie środowiskowe. Jednocześnie ESG to poszerzenie zakresu koncepcji CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Z tego względu z pojęciem ESG można spotkać się głównie w kontekście środowiska korporacyjnego czy bankowego. Coraz częściej jednak ESG pojawia się również na studiach – a niekiedy nawet staje się inspiracją do utworzenia oddzielnego kierunku lub specjalności, tak jak w przypadku oferty Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW we Wrocławiu.

Obszar ESG: czym właściwie jest ESG?

O CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu, słyszała już zapewne większość pracowników dużych firm. Teraz jednak o wiele bardziej aktualną koncepcją jest ESG – i jest to koncepcja zarządzania z uwzględnieniem kwestii środowiskowych. Firmy i podmioty kierujące się ESG dbają zatem na przykład o to, by minimalizować negatywny wpływ działań przedsiębiorstwa czy instytucji na środowisko.  

W praktyce ESG jest związane z ciągłą analizą procesów wewnętrznych i zewnętrznych przedsiębiorstwa. Firma musi mieć bowiem na uwadze to, by podejmowane przez nią działania (oraz ich skutki) były zgodne ze strategią przedsiębiorstwa – a z kolei elementem tej strategii powinna być dbałość o zrównoważony rozwój (w kontekście środowiska).

To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że już niedługo – na mocy unijnych przepisów – niemal wszystkie przedsiębiorstwa zostaną objęte obowiązkami związanymi z ESG, a konkretniej wynikające z dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na mocy tej dyrektywy przedsiębiorstwa będą musiały raportować obszary związane ze zrównoważonym rozwojem. To z kolei prowadzi do wniosku, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba specjalistów zajmujących się ESG wzrośnie nawet kilkukrotnie. Osoby wyspecjalizowane w tym obszarze, nie powinny mieć zatem żadnych problemów związanych ze znalezieniem zatrudnienia.

Jak wyspecjalizować się w tym obszarze i gdzie poznać standardy ESG? Już teraz część uczelni oferuje studia związane ze zrównoważonym rozwojem. Przykładem może być kierunek studiów uzupełniających magisterskich z oferty Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW we Wrocławiu, czyli administracja ze specjalnością –ESG w administracji – https://www.dsw.edu.pl/studia-i-szkolenia/studia-ii-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/administracja/esg-w-administracji.

ESG w administracji  specjalizacja przyszłości

Osoby, które szukają przyszłościowej specjalizacji, z pewnością powinny zainteresować się studiami na specjalności ESG w administracji. Po pierwsze, firmy będą potrzebować osób wyspecjalizowanych w obszarze ESG. Po drugie, absolwenci tego kierunku posiadają również wiedzę niezbędną do pracy w działach administracyjnych firm czy instytucji publicznych. Dzięki temu nie muszą ograniczać się wyłącznie do pracy w obszarze ESG. Mogą równie dobrze wybrać karierę urzędniczą lub np. szukać pracy w zespołach kadr i płac. Specjalność z obszaru ESG gwarantuje im możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy, która przyda im się, jeśli zdecydują się jednak na karierę na stanowiskach związanych z wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju. 

Studenci tej specjalności poznają m.in. cele zrównoważonego rozwoju, wymogi dotyczące rozwijania ESG (w tym wymogi formalne), uczą się kreować i koordynować działania na rzecz zrównoważonego rozwoju czy identyfikować problemy w tym obszarze. Absolwenci stają się zatem specjalistami z wiedzą i umiejętnościami, które będą w niedalekiej perspektywie pożądane przez wiele firm.  

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Z tej okazji asortyment dostępny będzie w wyjątkowych cenach –…