Zawsze wiedziałam, że chcę pomagać ludziom z ich problemami.

Obecny świat jest bardzo szybki i nieustannie pędzi. Coraz częściej sięgamy po niezdrowe i łatwe rozwiązania, aby nadążyć za tempem życia. Jednak zdrowy styl życia wcale nie musi być trudny. Wystarczy odpowiednia wiedza i nawyki, które znacznie poprawią nasze zdrowie oraz samopoczucie. W tym celu przeprowadziliśmy dla Was wywiad z dietetykiem klinicznym. Przeczytajcie, jak Natalia Polit opowiada o zdrowym odżywianiu oraz tłumaczy, dlaczego „grzeszki” żywieniowe mają swoje uzasadnienie.

Kamila Kruk: Co było Pani motywacją, aby zostać dietetyczką i podzielenia się swoją wiedzą na temat zdrowego odżywiania na Instagramie?

Natalia Polit: Na początku nie był to mój pierwszy wybór, nie wiedziałam za bardzo co chcę robić w życiu, nie wiedziałam co do końca mnie pasjonuje tak, abym mogła podążać w tym kierunku, ale od dziecka chodziło mi po głowie, że chcę zostać lekarzem, jednak później stwierdziłam, że nie jest to kierunek dla mnie. Zawsze bardzo lubiłam pomagać innym, więc chciałam znaleźć taki zawód, w którym mogłabym to realizować. Czas studiów nie był najłatwiejszy, natomiast pandemia i lockdown spowodował, że pokochałam dietetykę i znalazłam w tym zawodzie niesamowitą pasję. Dzięki poszerzaniu wiedzy z badań naukowych, konferencji medycznych wiedziałam, że na pewno będę szła w tym kierunku, żeby pomóc jak największej liczby osób. Z tego samego względu rozpoczęłam również działalność na instagramie, aby każdy mógł korzystać z tej wiedzy.

dietetyk kliniczny

Jakie są Pani trzy najważniejsze zasady zdrowego odżywiania, którymi kieruje się Pani codziennie we własnym życiu i promuje wśród swoich obserwujących?

Takie 3 kluczowe zasady, których staram się codziennie pilnować to odpowiednia ilość wody. Bez tego nie jesteśmy w stanie funkcjonować i tu nie chodzi tylko o poprawę funkcji poznawczych, ale wiele problemów trawiennych to również brak nawodnienia. Kolejną zasadą jest, że do każdego posiłku muszą być świeże warzywa, staram się, aby mój talerz był bardzo różnorodny, aby dostarczać jak największej ilości witamin i składników mineralnych. Moją taką ostatnią zasadą, która jest według mnie najważniejsza to odpowiednie przerwy między posiłkami, między którymi spożywam tylko wodę, kawę czarną lub niesłodzone napary ziołowe. Jest to kluczowe, aby nasz przewód pokarmowy mógł sobie spokojnie odpocząć i ,,posprzątać,, po wcześniejszym posiłku. Tak samo ważny jest post nocny, między kolacją a śniadaniem. Warto pamiętać o odstępie 12-14 godzinnym. Już tylko te 3 zasady, mogą całkowicie zmienić nasze samopoczucie.

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, pełnym łatwo dostępnych przekąsek wysokokalorycznych, jak można zachęcić ludzi do podejmowania bardziej
świadomych wyborów żywieniowych?

Nie ukrywam jest to trudne, najważniejsze jest dla mnie uświadomienie jak bardzo negatywnie wpływa to na zdrowie, ale również samopoczucie. Oczywiście raz na jakiś czas na wszystko jest miejsce w diecie, jednak ważne jest dla mnie nauczenie pacjenta, jak wykorzystywać swoją wiedzę, aby takie przekąski wplatać w swoją dietę, żeby nie wyrządzały one tak negatywnego wpływu na zdrowie. Myślę, że dla większości osób zdrowie swoje i bliskich jest najważniejsze, dlatego chcę uczyć jak takie małe zmiany mogą nam pozwolić cieszyć się dłuższym ale i jakościowym życiem.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez osoby starające się prowadzić zdrowszy tryb życia? Jak unikać tych pułapek?

Chcą zmienić za dużo na raz. Mają zazwyczaj całą listę do zmian i po paru dniach się poddają bo ich to przerasta. Nie dziwię się bo kiedyś też tak miałam ! Jednak po czasie zrozumiałam, że czuje się nieszczęśliwa i jeszcze bardziej ,,chora,,. Zmieniłam to i teraz też bardzo dbam, aby moi pacjenci otrzymywali ode mnie dużo wsparcia, motywacji, ale również edukacji, chcę ich zapewniać, że zrobimy wszystko krok po kroku i w końcu dojdziemy do upragnionego celu.

Jakie są Pani ulubione produkty spożywcze, które zawsze znajdziesz w swojej kuchni? Jakie mają one korzyści zdrowotne?

Jest ich naprawdę dużo, ale skupię się na takich fajnych dodatkach, które mogą wnieść już dużo do naszej diety.

Na pierwszym miejscu są to orzechy– naprawdę polecam, aby chociaż te 30 g niesolonych orzechów dziennie spożywać badania pokazują, że taka ilość nawet bez innych zmian w diecie jest w stanie zmniejszyć ryzyko chorób sercowonaczyniowych, przez obniżenie cholesterolu, ciśnienia krwi, triglicerydów, obniżyć stężenie glukozy we krwi, zmniejszyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. To są tylko jedne z bardzo wielu korzyści.

Kolejnymi produktami są kiszonki (ogórki, kapusta kiszona, kimchi, kiszone buraki i inne kiszone warzywa). Spożywanie sfermentowanych warzyw ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka poprzez regulujące ilości bakterii jelitowych, posiadają działanie przeciwnowotworowe, regulują odporność oraz działają przeciwcukrzycowo.

Zawsze w lodówce mam również kiełki rzodkiewki lub brokuła. Kiełki brokuła są niedoceniane, a dzięki zawartości sulforafanu znacznie obniżają ryzyko choroby nowotworowej piersi, hamują stan zapalny, stres oksydacyjny, który jest przyczyną większości chorób, ale mają również duże znaczenie w kontekście zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym.

W jaki sposób można dbać o równowagę między zdrowym odżywianiem a przyjemnością z jedzenia? Czy uważasz, że czasami można sobie pozwolić na „grzeszki” żywieniowe?

Zdrowe odżywianie jest pyszne ! Naprawdę zdrowe jedzenie może sprawiać bardzo dużo przyjemności. Zawsze staram się, aby posiłki były pełne smaku, dobrze przyprawione i dopasowane do kubków smakowych danej osoby. Nie chcę, aby ktokolwiek czuł się, że jest coś mu mocno ograniczane i musi teraz się pilnować. Oczywiście, że można pozwolić sobie na ,,grzeszki,, i nawet zalecam bo naprawdę zdrowie psychiczne jest jeszcze ważniejsze niż samo zdrowe odżywianie a bardzo łatwo można popaść w ortoreksję. Wszystko jest dla ludzi z umiarem i zdrowym rozsądkiem 😉

Jakie są najnowsze trendy lub podejścia w dziedzinie dietetyki, które mogą być szczególnie obiecujące dla osób z problemami jelitowymi, nieprawidłową pracą tarczycy i kontrolą glikemii?

Jeżeli chodzi o najnowsze trendy, które są obiecujące dla osób z problemami jelitowymi to zauważam większe skupienie się na znaczeniu psychiki w kontekście problemów jelitowych, ponieważ ma to niesamowicie duży wpływ na różnego rodzaju problemy trawienne. Coraz bardziej zauważa się znaczenie odpowiednich szczepów probiotycznych w kontekście problemów jelitowych. Ten temat ciągle się rozwija i myślę, że z roku na rok będziemy wiedzieć coraz więcej. Jeżeli chodzi o kontrolę glikemii to najnowsze badania oraz zalecenia wskazują na duże znaczenie diety z niskim indeksem glikemicznym, czyli taką kompozycją posiłków, które nie będą powodowały wysokich skoków glukozy.

Skuteczną wskazówką jest również zjedzenie świeżych warzyw przed głównym posiłkiem, co bardzo dobrze wpływa na stabilne wydzielanie glukozy po posiłku. Osoby z niedoczynnością tarczycy czy Hashimoto powinny się skupić na diecie przeciwzapalnej, która zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, antyoksydantów, kwasów omega-3, ale również wyrównaniu niedoborów witamin i składników mineralnych, które mają bardzo duże znaczenie w kontekście odpowiedniej pracy tarczycy .

Jakie są Pani największe wyzwania jako dietetyczki działającej w środowisku online? Jak radzić sobie z negatywnymi opiniami lub dezinformacją na temat żywienia?

Jako dietetyczka działająca również online, takim największym wyzwaniem jest jednak zachęcanie ludzi do podejmowania zdrowych nawyków żywieniowych w świecie, gdzie panuje ogromna ilość dezinformacji i sprzecznych opinii na temat diety i odchudzania. Ludzie często są zdezorientowani i często nie wiedzą co jest w końcu prawdą. Radzenie sobie z negatywnymi opiniami lub dezinformacją wymaga od nas jako dietetyków nie tylko posiadania wiedzy naukowej, ale także umiejętności komunikacyjnych i empatii. Ważne jest, abyśmy byli dostępni i otwarci na dyskusję, i udzielania rzetelnych informacji, które wspierają zdrowe podejście do żywienia. W praktyce, gdy spotykam się z negatywnymi opiniami lub dezinformacją, staram się podejść do nich z empatią i zrozumieniem, zamiast bronić się lub krytykować. Edukacja jest kluczem dla pacjenta – staram się wyjaśnić fakty, przedstawić naukowe dowody i zachęcać do podejmowania decyzji opartych na rzetelnych informacjach.

Czy istnieją jakieś trendy żywieniowe, które obserwujesz i które są szczególnie interesujące lub wartościowe?

Tak, istnieje wiele interesujących i wartościowych trendów żywieniowych, które obecnie obserwuję. Jednakże warto podkreślić, że każdy trend żywieniowy wymaga rozważnego podejścia i indywidualnej oceny, czy jest odpowiedni dla danej osoby. Jednym z nich jest na przykład dieta wspierająca zdrowie mózgu. Wzrasta zainteresowanie dietą, która wspiera zdrowie mózgu i funkcje poznawcze. Ten trend promuje spożywanie produktów bogatych w składniki odżywcze, takie jak omega-3, przeciwutleniacze i składniki odżywcze wspierające funkcje poznawcze. Zauważyłam również, że coraz więcej osób interesują się składem produktów spożywczych i ich wpływem na zdrowie. Ten trend promuje czytanie etykiet, wybieranie naturalnych produktów, bez konserwantów oraz ograniczanie spożycia przetworzonej żywności.

Dziękuję za rozmowę.

dietetyk kliniczny

Natalia Polit

Dietetyk kliniczny

Dietetyczka kliniczna z pasji oraz wykształcenia, posiadająca bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowego odżywiania. Prowadzi swoje własne centrum dietoterapii, które stało się miejscem wsparcia dla setek ludzi z różnorodnymi problemami zdrowotnymi.

Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego pacjenta, pomaga im osiągnąć swoje cele zdrowotne i poprawić jakość życia poprzez odpowiednią dietę i nawyki żywieniowe.

CENTRUM-DIETOTERAPII : link

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Gdy sezon weselny zbliża się wielkimi krokami, niezwykle istotnym jest…