Kampania „Nie hejtuję – motywuję” nie zwalnia tempa!

Wraz z końcem roku szkolnego przeminęła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii „Nie hejtuję – motywuję”, której celem jest wzmocnienie poczucia własnej wartości, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale też dorosłych osób dotkniętych tym niebezpiecznym zjawiskiem. Czas więc na podsumowanie!

Minęły już lata, gdy pojęcie przemocy było kojarzone wyłącznie z jej fizycznymi oznakami: z siniakami, skaleczeniami. Złośliwe komentarze, napastliwe sądy, uporczywe ataki np. za pośrednictwem portali społecznościowych, zostawiają równie głębokie i trudne do wyleczenia rany. Konsekwencją takiego postępowania jest utrata wiary w siebie, zachwiane poczucie własnej wartości, brak możliwości odnalezienia sensu życia, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do samobójstwa… To emocje, z którymi nawet dorosłej osobie jest trudno sobie poradzić. Jak zatem mają odnaleźć się w tej sytuacji dzieci i młodzież – przedstawiciele grupy, którą najczęściej spotyka zjawisko hejtu? 

Kampania, która niesie autentyczne wsparcie

Kierując się właśnie tą myślą, Ilona Adamska, prezes Fundacji „W zgodzie ze sobą” i organizatorka kampanii „Nie hejtuję-motywuję” od maja 2022 roku prowadzi warsztaty i spotkania motywacyjne na temat hejtu w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych:

– Wielokrotnie odczuwałam dotkliwe działanie hejtu, szczególnie nienawistnych, często anonimowych komentarzy w sieci, dlatego postanowiłam zaangażować wszelkie możliwe siły do walki z tą formą przemocy, zwłaszcza jeżeli dotyka ona dzieci i młodzież. W efekcie powstała szkolna odsłona kampanii „Nie hejtuję – motywuję”. W spotkaniach z psychologami i coachami wzięło udział już prawie 9400 uczniów z 72 szkół. W mijającym roku szkolnym odwiedziliśmy 23 szkoły – opowiada Ilona Adamska, pomysłodawczyni akcji.

W krótkim czasie o kampanii „Nie hejtuję – motywuję” zrobiło się głośno. Przyczyniły się do tego liczne sesje zdjęciowe oraz billboardy, które już od 3 lat licznie pojawiają się w polskich miastach na Mazowszu, Dolnym Śląsku i ostatnio na Podkarpaciu (w Bieszczadach). 

Akcja przyciąga świat biznesu i show-biznesu

Wiele osób, przedstawicieli firm i instytucji, zaczęło też dostrzegać fakt, że hejt staje się coraz bardziej powszechny. Podobna obserwacja sprawiła, że do kampanii „Nie hejtuję – motywuję” włączyła się m.in. marka Sessio, która na co dzień współpracuje z influencerkami:

– Wiemy, że hejt zatacza coraz szersze kręgi wokół nas i szczególnie w ostatnich latach  stał się poważnym problemem. Stres krzywdzi nie tylko naszą duszę – także ciało odpowiada na niego objawami psychosomatycznymi. To dla nas oczywiste, że warto wspierać działania skierowane na dobrostan psychiczny. Poprosiliśmy o zorganizowanie warsztatów w szkołach podstawowych, ponieważ hejt dotyczy już coraz młodszych dzieci – mówi Katarzyna Kostrzyńska, dyrektor marketingu Chantal, firmy będącej właścicielem marki SESSIO.

Solidną rekomendacją akcji jest fakt, że w krótkim czasie kampania zyskała poparcie i zaangażowanie osób znanych z pierwszych stron gazet, które przecież z wielką starannością dobierają projekty, w jakie się angażują:

– Ambasadorami kampanii zostało 18 gwiazd: Teresa Rosati, Weronika Rosati, Beata Sadowska, Monika Richardson, Piotr Kupicha, Paweł Rurak-Sokal, Dominika Gawęda, Katarzyna Pakosińska, Katarzyna Miller, Anna Korcz, Daria Widawska, Anna Maruszeczko, Jacek Rozenek, Krystian Wieczorek, Jasiek Mela, Tomasz Ciachorowski, Marek Kaliszuk, Jacek Santorski – wylicza Ilona Adamska.

Honorowe patronaty

Kamieniem milowym dla społecznego odbioru kampanii stanowiło też objęcie jej patronatem honorowym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, Mazowieckiego i Dolnośląskiego.

Jak podkreśla Zuzanna Rudzińska – Bluszcz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, niezwykle ważne jest objęcie ofiar tej formy przemocy szczególną ochroną:

Zjawisko hejtu dotyka właściwie wszystkich, niezależnie od wieku, a według badań niemal 40 procent nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci, 25 procent było ośmieszanych lub poniżanych. Długotrwałe narażenie na hejt niesie za sobą poważne konsekwencje, prowadzi do ciężkich stanów depresyjnych, a w skrajnych przypadkach powoduje myśli samobójcze. Od kilku lat Polska zajmuje niechlubne, drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem prób samobójczych wśród nastolatków.  Rodzice i opiekunowie często nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Objęta przez Ministra Sprawiedliwości honorowym patronatem kampania „Nie hejtuję – motywuję”, mająca na celu bezpośrednie dotarcie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, by głośno mówić o hejcie i jego konsekwencjach – również tych prawnych, jest nam po prostu potrzebna – mówi Zuzanna Rudzińska – Bluszcz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Media o kampanii 

Zaufanie i zaangażowanie osób czy instytucji, które objęły patronatem kampanię zaprocentowało dostrzeżeniem ważkości tematu hejtu przez ogólnopolskie media:

– Gościłam w kilkunastu stacjach radiowych (m.in.: Radio Łódź, Radio Warszawa, Radio Plus, Radio Lublin) opowiadając o akcji. Byłam też gościem programów „Fajka Pokoju” w Polsat Cafe oraz „Pytanie na Śniadanie” w TVP2. – odbiór społeczny kampanii wciąż przemawia za tym, że warto angażować wszelkie środki w walce ze zjawiskiem, które niszczy młodych ludzi i wręcz zabiera im chęć życia – wyjaśnia Ilona Adamska. – Program autorskiego spotkania, z którym jeżdżę samodzielnie od lutego 2024 nie stanowi nudnej pogadanki, lecz wzbudza wśród dzieci i młodzieży autentyczne zainteresowanie. Najlepiej świadczy o tym fakt, że po każdym spotkaniu dostaję niesamowity feedback od uczestników. Niektóre ich historie są bardzo poruszające, wysłuchując ich dostrzegam, jak ważne są te warsztaty. Taki przekaz dostaję również od dyrekcji szkół, nauczycieli czy pedagogów, ale przede wszystkim uczniów i rodziców.

Warsztaty z młodzieżą nie tylko w szkołach 

Warto w tym miejscu podkreślić, że spotkania z cyklu: „Nie hejtuję – motywuję” są czasem organizowane poza szkolną przestrzenią – np. dzięki współpracy ze Stradom House Autograph Collection by Mariott, spotkania z uczniami organizowane były w przestrzeniach tego luksusowego hotelu:

– Stradom House to więcej niż hotel. To przestrzeń do wymiany doświadczeń, emocji i myśli, dająca gościom możliwość swobodnego udziału w wydarzeniach kulturalnych, oferująca wyjątkowe doznania w restauracji, relaks w przestrzeniach klubu czy centrum spa. To także odpowiedź na potrzeby event managerów. Jednym słowem Stradom House to nowa definicja krakowskiego lifestyle’u. W swych działaniach zawsze pamiętamy o mieszkańcach Krakowa, a zdając sobie sprawę ze skali zjawiska, jakim w ostatnich latach jest hejt, zdecydowaliśmy się wesprzeć kampanię „Nie hejtuję – motywuję”! Społeczność Stradom House mówi jednym głosem: STOP Z HEJTEM!  – mówi Izabela Lis-Ozimek z hotelu Stradom House Autograph Collection by Mariott.

Silna społeczność

Coraz więcej osób prywatnych, firm i instytucji dostrzega konieczność przeciwstawienia się zjawiskowi hejtu. Im silniejszą społeczność uda się stworzyć w ramach kampanii NIE HEJTUJĘ-MOTYWUJĘ, tym większe są szanse na to, że hejter dwa razy zastanowi się nad konsekwencjami, zanim zacznie uderzać w klawiaturę!

Więcej o kampanii na www.niehejtujemotywuje.pl

Joanna Bielas 

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Marka Miya Cosmetics wprowadza na rynek odświeżone wersje 4 kultowych…