Savoir vivre w teatrze – najważniejsze zasady zachowania i ubioru

Szacunek wyraża się w słowach i gestach, ale także w elementach ubioru. Są takie miejsca i wydarzenia, które wymagają specjalnej oprawy, z uwzględnieniem m.in. respektowania pewnych norm i zadbania o właściwy strój. Okaż szacunek twórcom i innym widzom, przestrzegając reguł savoir vivre w teatrze – poznaj najważniejsze zasady zachowania i ubioru w świątyniach sztuki.

Jak zachować się w teatrze?

Zacznijmy od początku, czyli momentu, w którym zbliżasz się do budynku teatru. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby się nie spóźnić. Warto być kwadrans wcześniej i spokojnie zostawić okrycia w szatni, bez pośpiechu skorzystać z toalety i w końcu odszukać miejsce na widowni. Wchodząc do swojego rzędu i mijając kolejne fotele, bądź zawsze odwrócona przodem do siedzących tam osób, a tyłem do sceny.

Gdy już usiądziesz, wycisz lub całkowicie wyłącz telefon. Nie będzie ci potrzebny, gdyż w czasie spektaklu nie powinno się rozmawiać ani wysyłać wiadomości, a tym bardziej robić zdjęć czy filmować. Być może obok ciebie będą przechodzić inne osoby, aby dostać się do swoich miejsc. W dobrym tonie jest wtedy wstać i to im ułatwić.

Jeśli chodzi o scenografię w teatrze, to traktujemy ją jak eksponaty w tradycyjnym muzeum, czyli nie dotykamy, podziwiamy z odległości. Niektóre spektakle obejmują momenty, w których aktorzy podchodzą bardzo blisko widzów. Nie oznacza to jednak, że można np. dotykać ich kostiumów czy rekwizytów.

A co z oklaskami? Artyści za nimi przepadają, bo są wyrazem zachwytu ze strony odbiorców. Czasem w trakcie przedstawienia aktorzy sami dają znak, że oczekują owacji. Wówczas wypada zaserwować im krótkie brawa. Natomiast gorący aplauz jest pożądany zawsze na koniec występu, podczas ukłonów. Nie wieńczy on jednak całej wizyty w teatrze – z miejsc wstajemy do wyjścia dopiero wtedy, gdy scena jest pusta i zapalają się światła.

Czy w teatrze można jeść lub pić?

Widownia teatru nie jest miejscem odpowiednim do spożywania pokarmów i napojów. Szelest opakowań, odgłosy jedzenia i picia czy wykonywane w tym celu ruchy przeszkadzałyby w odbiorze sztuki innym osobom. Dlatego przed wyjściem do teatru warto zadbać o to, aby nie być głodnym i spragnionym. Te potrzeby można również zaspokoić podczas przerw, które mają miejsce w czasie dłuższych przedstawień.

Jaki ubiór do teatru?

Savoir vivre w teatrze dotyczy także ubioru. Pamiętaj o:

  • stonowanych kolorach – najbezpieczniejsze są granat, czerń, ciemna zieleń, burgund, elementy bieli, ale też czerwień czy kobalt;
  • sukience lub bluzce i spódnicy dla siebie, a jeśli wybierasz się z partnerem, to on powinien włożyć garnitur i koszulę;
  • stroju w szykownym fasonie, wykonanym z eleganckiego materiału, np. jedwabiu, wiskozy, kaszmiru czy triacetatu;
  • subtelnej biżuterii i niekrzykliwych dodatkach.

Jak wybrać sukienkę do teatru?

Zdecydowałaś, że idziesz w sukience? Świetnie! To teraz przyjmij garść wskazówek, jak ją dobrać, uwzględniając różne kryteria:

  • fason – dobrze sprawdzą się klasyczny ołówkowy, ale też uniwersalny trapezowy czy zmysłowy kopertowy;
  • dekolt – najważniejsze, żeby nie był za głęboki, a kształt pozostaje kwestią twoich upodobań;
  • długość – co najmniej do kolan, a im ważniejsze wydarzenia, tym suknia powinna być dłuższa;
  • kolor – do czerni najłatwiej dobrać dodatki, ale jeśli Twoją topową barwą jest np. zieleń, postaw na jej szlachetny butelkowy odcień. Jeśli wybierasz się np. na uroczystą premierę głośnego spektaklu, możesz zaszaleć nawet z ognistą czerwienią czy mocno nasyconym kobaltem.

Więcej porad związanych z tematem wyboru sukienki do teatru znajdziesz w mini-poradniku Patrizia Aryton: https://patrizia.aryton.pl/blog/jaka-sukienka-do-teatru-bedzie-idealna-elegancka-wieczorowa-porady-stylistek-n34

Zasady zachowania w teatrze od A do Z – podsumowanie

Wszelkie reguły dotyczące dobrych manier w teatrze można streścić w jednym zdaniu – zachowuj się tak, żeby nie przeszkadzać innym widzom. A jeśli chodzi o ubiór, to powiedzielibyśmy: niech Twój strój będzie najbardziej klarownym odzwierciedleniem szacunku i podziwu, jakimi darzysz twórców i obsadę spektaklu.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W dzisiejszych czasach sprzedaż jak i biznes online stanowią ważne…