Szczera rozmowa zamiast fochów – jak komunikować swoje potrzeby


Komunikacja w związku to podstawa, to wie każdy, albo inaczej, tę świadomość ma każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą jak ogromną rolę w życiu każdego z nas ma komunikowanie swoich potrzeb. Jest to nie tylko rozmowa, ale także wysłuchanie drugiej strony i próba zrozumienia.  O wiele łatwiej jest obrazić się na osobę, która mieszka z dala od nas i kontakt jest ograniczony do mediów społecznościowych. Wystarczy zablokować numer, usunąć obserwację lub po prostu wyciszyć powiadomienia. Jednak na żywo, ta relacja jest nie co trudniejsza.

Niektórzy nie kłócą się w ogóle, niektórzy codziennie, a jeszcze inni, bardzo rzadko, ale z przytupem. Nikt nie powiedział, że kłótnie są złe, wręcz przeciwnie, są one nam bardzo potrzebne. Dzięki nim poznajemy siebie nawzajem i swoje charaktery w sytuacjach podbramkowych. Mówienie o swoich potrzebach to nie tylko wyraz troski o siebie, ale także sposób na budowanie zdrowszych relacji z innymi. Skutecznie wyrażając swoje emocje i potrzeby, minimalizujemy ryzyko konfliktów. Zamiast milczeć i kumulować w sobie frustracje, zacznijmy odważnie wyrażać swoje uczucia. To pierwszy krok do lepszego zrozumienia i lepszych relacji z ludźmi wokół nas.

Badanie

Według American Psychological Association ponad 50% par posiada problemy oparte na komunikacji, które przez ciągłe narastające napięcie, prowadzą do rozstań. W takich przypadkach dochodzi do negatywnych emocji i nieporozumień, które z czasem stają się nie do rozwiązania.
Często obawiamy się, że jeśli zaczniemy mówić o tym, co naprawdę czujemy, zostaniemy źle odebrani, uznani za zbyt wrażliwych, konfliktowych albo po prostu czepialskich. Niektóre osoby boją się, że kiedy otwarcie wyrażą swoje potrzeby, druga strona zacznie działać złośliwie lub odsunie się od nich.
Lepiej przewałkować dany temat parę razy, aby na pewno wszystkie kwestie były poruszone. Zamiast dusić w sobie frustrację przez tygodnie czy miesiące. Bardzo często sprzeczki w relacjach spowodowane są szczególnie brakiem zrozumienia. Kobiety, jak i mężczyźni mają różne poglądy na te same rzeczy, dlatego tak ważne jest komunikowanie każdej swojej potrzeby.

O czym warto pamiętać przy kłótniach aby nie szły one w złym kierunku ?

  • Partner to również przyjaciel

Zadaj sobie pytanie i zastanów się, co byś czuła, gdyby partner przestał być częścią twojego życia. Często w momencie focha i chwilach złości zapominamy o tym, że nasz partner to nie tylko osoba, z którą dzielimy codzienne obowiązki, ale także ktoś, kto jest naszym najlepszym przyjacielem. Kiedy spojrzysz na niego jak na przyjaciela, łatwiej będzie ci zrozumieć, że sprzeczki są tylko przejściowe. Tylko prawdziwy przyjaciel będzie z tobą w momentach radości i pomoże ci, gdy nadejdą ciężkie chwile.

  • Patrz na siebie

To, że jedna strona nie czuje potrzeby rozmowy, nie znaczy,  że temat jest zamknięty. Nie powinnaś lekceważyć swoich uczuć i chęci rozmowy. Musisz czuć się swobodnie w relacji, przez całe życie nie będziesz szła na ustępstwa czegoś, co Ci nie pasuje tylko po to, by komuś było wygodnie. Czuć się dobrze w związku to podstawa – tylko wtedy możesz dawać z siebie więcej i budować prawdziwą więź z partnerem.

  • Ciche dni są potrzebne

Czasami nie warto od razu rozmawiać ponieważ emocje mogą przejąć górę i możemy żałować słów wypowiedzianych w danym momencie. Zjawisko „cichych dni” ma swoje korzyści i wady, a ich wpływ na relację zależy od tego, jak są one traktowane przez partnerów. Dobrym wyjściem będzie zakomunikowanie tego – wtedy każda ze stron będzie wiedziała, że chcecie porozmawiać i coś z tego będzie. Podchodź do tego na chłodno. Dzięki chwili odpoczynku samej ze sobą przemyślisz dobrze co chcesz powiedzieć i co jest dla ciebie priorytetem.

  • Dobre nastawienie to połowa sukcesu

Z każdej sytuacji jest wyjście. Przypomnienie o czymś, co zostało zapomniane, może być istotne, zwłaszcza gdy chcemy, aby wszystko szło w dobrym kierunku. To, że partner ci coś powtórzy, nie oznacza, że ci to wytyka i że jest to atak. Zmienianie swojego podejścia do różnych kwestii nie zawsze jest łatwe – niektórym idzie to szybciej, innym wolniej. Ważne jest, aby dostrzegać każdy, nawet najmniejszy postęp w zachowaniu partnera. Jeśli zauważysz chęci, doceniaj je, bo każdy krok do przodu, nawet ten najmniejszy to krok w kierunku zdrowszej relacji. Bądź cierpliwa i wyrozumiała.

Podsumowanie

Szczerość to najsilniejszy fundament zdrowych relacji, szczególnie gdy pora zakomunikować swoje potrzeby. Kiedy w związku pojawiają się trudności i unikanie rozmowy, napięcie narasta, co tylko pogarsza sytuację i prowadzi często do najgorszego. Potrzeba odwagi, by poruszać trudne tematy. Bez strachu jak druga osoba nas odbierze i oceni, ponieważ najważniejsze to skupić się na rozwiązaniu istniejącego problemu. Czasem warto odłożyć dumę na bok i wziąć odpowiedzialność za swoje uczucia. Nie można zapomnieć, że zdrowa komunikacja w związku to długi proces. Nie jest to tylko ciągła wymiana słów, ale również  umiejętność zrozumienia i dostosowania się do swoich potrzeb.
Jeśli nauczymy się wyrażać swoje potrzeby w sposób spokojny, stworzymy przestrzeń na rozwój, zbliżenie i trwalszą relacje. Warto zacząć mówić o tym, co dla nas istotne, aby uniknąć narastających napięć i złych emocji. Taka forma rozmowy sprzyja budowaniu lepszej komunikacji, opartej na wzajemnym zrozumieniu i szacunku.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *