Zabawki sensoryczne – jak wspierają rozwój dziecka?
Jak działają zmysły Twojego dziecka? W pierwszych miesiącach rozwoju małego człowieka są one jedynym sposobem na zdobywanie informacji o świecie. Podziwianie otoczenia, pochłanianie dźwięków i zapachów, korzystanie z wrażeń dotykowych to szansa na wyciąganie pierwszych wniosków i uzyskiwanie informacji o swoim ciele i rzeczywistości. To zaś najlepsza droga do intensywnego rozwoju maluszka. Można go wspierać na różne sposoby. Jednym z przydatnych narzędzi niewątpliwie okazują się zabawki sensoryczne. Jak właściwie działają? Na jakie efekty można liczyć? Wyjaśniamy.
1. Czym są zabawki sensoryczne?
2. Sensoryczne zabawki i ich wpływ na zmysły
3. Rodzaje zabawek sensorycznych
Kiedy zacząć wykorzystywać zabawki wspierające zmysły dziecka? Na rynku znajdziesz zabawki przeznaczone zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i dla starszaków. Produkty na stronach specjalizujących się w takim asortymencie, na przykład Mom’s Care, są dostosowane do potrzeb 3 miesięcznych maluszków i 1,5 rocznych, starszych dzieci.
Czym są zabawki sensoryczne?
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym są zabawki sensoryczne i w jaki sposób wspierają prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Mówiąc najprościej, ich zadaniem jest stymulowanie każdego zmysłu osobno oraz wspieranie ich wspólnego działania jako jednego wielkiego systemu. Czasami zabawka sensoryczna pełni rolę typowo prorozwojową, niekiedy zaś jest stosowana w celach terapeutycznych.
Zabawki sensoryczne są nakierowane na konkretne zmysły, przede wszystkim zaś wzrok, słuch i dotyk. Na początku są one głównym sposobem kontaktu dziecka ze światem. Pierwsze konstrukcje czysto umysłowe pojawiają się dużo później. Badania pokazują, że dzieci, u których wcześnie wprowadzano zabawki sensoryczne dla niemowląt, rzadziej są narażone na problemy z koncentracją i możliwościami intelektualnymi, napięciem mięśniowym, koncentracją, a nawet relacjami międzyludzkimi.
Sensoryczne zabawki i ich wpływ na zmysły
Zabawki sensoryczne mają za zadanie rozwijać zdolność dziecka do postrzegania i interpretowania bodźców z otoczenia poprzez stymulację różnych zmysłów, takich jak wzrok, słuch, dotyk, a nawet węch i smak. Choć niektórym dorosłym mogą wydawać się mniej porywające niż te, które grają melodyjki i migają światełkami, korzystanie z nich jest dużo bardziej efektywne. To zasługa różnorodnych tekstur, przyciągających wzrok kontrastowych kolorów czy szeleszczących elementów. Zabawki sensoryczne dla niemowląt czy nawet starszego, rocznego dziecka nie muszą być skomplikowane – przeciwnie, wiele z nich jest wręcz bardzo prosta.
Rodzaje zabawek sensorycznych
Wybór zabawek sensorycznych jest bardzo szeroki, dlatego warto zastanowić się, jakie aspekty chcemy wspierać najbardziej. Czy zależy nam na kształtowaniu jednego konkretnego zmysłu, czy może chcemy działać kompleksowo? A może chodzi przede wszystkim o umiejętności manualne?
- Zabawki wspierające zmysł dotyku
Zabawki rozwijające dotyk stanowią szeroką kategorię. Charakteryzują się one różnorodnymi fakturami: gładkimi, wypukłymi, miękkimi, śliskimi, puszystymi, szorstkimi itp. Mogą także zawierać taśmy lub inne wystające elementy, które maluch może chwycić.
- Zabawki wspierające zmysł słuchu
Zabawki rozwijające słuch mają za zadanie szczególnie kształtować zdolności słuchowe dziecka. Dla najmłodszych zaleca się zaczęcie od zabawek emitujących łagodne dźwięki, takie jak szumy, szelesty, trzaski, stukoty, piszczałki lub grzechotki.
- Zabawki wspierające zmysł wzroku
Ważne jest również rozwijanie zmysłu wzroku, zwłaszcza u noworodków i niemowląt. Śledzenie wzrokiem i wpatrywanie się w zabawki pomaga w rozwoju zdolności wzrokowych oraz spostrzegawczości dziecka. Dla najmłodszych szczególnie odpowiednie są zabawki o kontrastowych barwach, ponieważ noworodki mają słaby wzrok. Zabawki takie jak maskotki, książeczki czy kostki sensoryczne w czarno-białym kolorze, a także z dodatkiem czerwieni, mogą być idealne dla nich.
Artykuł sponsorowany