14 listopada – Ogólnopolski Dzień Seniora

Seniorze – zadbaj o siebie!

Już 14 listopada w całej Polsce obchodzić będziemy wyjątkowe święto – właśnie tego dnia przypada Ogólnopolski Dzień Seniora. Jest to doskonała okazja do tego, by zastanowić się, jakimi zasadami powinny się kierować osoby starsze w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie. O najważniejszych opowiada ekspert programu „Proaktywnie dla serca” – mgr inż. Iwonna Niegowska.

Czas na relaks

Odpoczynek i odpowiednia regeneracja to najważniejsze zasady, które mogą pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia – także u osób starszych. Relaks pozwala się zregenerować i powrócić do stanu równowagi. Wpływa także na sprawność umysłową – w dłuższej perspektywie poprawia pamięć, a także chroni człowieka przed depresją i obniżeniem nastroju.

„Choć osoby starsze mają zwykle więcej czasu dla siebie, nie jest to zawsze równoznaczne z dbaniem o siebie i zapewnieniem sobie odpowiedniej ilości wypoczynku. A świadomość własnego ciała i umiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, które wywołują napięcie, jest niezwykle ważna. Szczególnie w przypadku seniorów, którzy szczególnie powinni dbać o swoje samopoczucie, zdrowie, a w tym – swoje serce” – mówi Iwonna Niegowska.

Serce – pod specjalnym nadzorem

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia choroby sercowo-naczyniowe stanowią najczęstszą przyczynę zgonów wśród ludzi na całym świecie[1]. W Polsce stanowią przyczynę ok. 49% zgonów rocznie[2]. Ryzyko związane z wystąpieniem choroby rośnie wraz z wiekiem. Jednak zgodnie z opinią ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, aż 80% przypadków zachorowania można by uniknąć dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym.

Na co zwrócić uwagę

„W trosce o zdrowie serca i naczyń krwionośnych szczególnie ważne jest, by dieta osób starszych uzupełniona była o odpowiednie produkty. Warzywa i owoce, ryby, owoce morza, produkty zbożowe z pełnego ziarna, nasiona roślin strączkowych, orzechy, oleje roślinne, oliwki, i niskotłuszczowe produkty mleczne. Korzystne jest także zastąpienie soli przyprawami i ziołami. Dobrze jest także zamienić masło na margarynę, produkowaną na bazie wysokiej jakości olejów roślinnych, która stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych w diecie i zastąpienie ich korzystniejszymi dla zdrowia tłuszczami nienasyconymi rekomendują wszystkie najważniejsze instytucje zajmujące się określaniem zaleceń żywieniowych na świecie. ” zaleca ekspert programu „Proaktywnie dla serca”.

„Osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu szczególnie zaleca się tzw. margaryny funkcjonalne, takie jak Flora ProActiv dostępna w różnych wariantach, zawierające dodane sterole roślinne. Sterole hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwi i występują też naturalnie w produktach roślinnych. Wysoki poziom cholesterolu jest natomiast czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej serca. W diecie powinniśmy ograniczać spożycie cukru oraz mięsa, zwłaszcza tego przetworzonego i tłustego” – podkreśla ekspert programu „Proaktywnie dla serca”.

Dla mocnych kości

By cieszyć się aktywnością przez długie lata, warto wziąć także pod uwagę m. in. stan kości, które wraz z wiekiem ulegają osłabieniu. Choroba, która objawia się ubytkiem masy kostnej, osłabieniem i zmianą struktury kości, a także większą ich podatnością na złamania, to osteoporoza. Przyczyną jej występowania jest utrata gęstości mineralnej kości, która następuje w wyniku procesu starzenia się układu kostnego. Istnieje jednak szereg czynników ryzyka, które przyspieszają ten naturalny proces. Zalicza się do nich m. in. zła dieta, a także – brak słońca, którego skóra potrzebuje do syntezy witaminy D.

Ogólnopolski Dzień Seniora
14 listopada – Ogólnopolski Dzień Seniora

„Za stan kości jest także w dużej mierze odpowiedzialna dieta, która powinna być bogata w produkty będące źródłem wapnia oraz witaminy D, które potrzebne są aby utrzymać zdrowe kości. Witaminę D znaleźć możemy m. in. w tłustych rybach, wątróbce, żółtkach jaj, mleku i jego przetworach oraz w grzybach. Znaczną ilość witaminy D zawiera także żywność wzbogacana, np. płatki śniadaniowe i jogurty, a także margaryny miękkie. Warto pamiętać, że wszystkie dostępne na rynku margaryny powinny być o nią wzbogacone. Ważny jest też ruch, w ilości minimum 30 minut każdego dnia, a także, rozstanie się z papierosami i spożywaniem w nadmiarze alkoholu. Te zasady szczególnie powinny mieć na uwadze osoby starsze, których kości z wiekiem ulegają osłabieniu: kobiety w okresie po menopauzie oraz mężczyźni w podeszłym wieku” – mówi Iwonna Niegowska.

Seniorze – korzystaj z życia!

Emerytura to doskonały czas na to, by realizować swoje marzenia i pasje – nawet przy niewielkich funduszach. Pozytywne nastawienie, aktywność w różnych dziedzinach życia, kontakt z ludźmi. Wszystko to pozwala realizować się na co dzień i mieć poczucie spełnienia. I choć łatwiej powiedzieć, niż zrobić – ważne, by pamiętać, że to właśnie wyznaczanie celów oraz odrobina optymizmu pozwalają nam cieszyć się każdym dniem.

„Niezależnie od wieku powinniśmy pamiętać o tym, jak ważne jest odpowiednie nastawienie. A także zachowanie aktywności na różnych płaszczyznach codziennego życia. I chodzi tutaj nie tylko o aktywność fizyczną, ale również intelektualną. Potwierdzają to liczne badania, zgodnie z którymi osoby, które dbają o swoje ciało i są przy tym otwarte na nowe doświadczenia, wolniej się starzeją i są szczęśliwsze. Warto, byśmy w oparciu o tę zasadę realizowali się na co dzień – w każdym wieku” – podkreśla ekspert programu „Proaktywnie dla serca”.

*Materiał powstał w ramach zasobów merytorycznych programu „Proaktywnie dla serca”

 

„PROAKTYWNIE DLA SERCA” – ogólnopolski program walki z cholesterolem

Celem programu „Proaktywnie dla serca” jest zwrócenie uwagi na problem społeczny, jakim jest podwyższony poziom cholesterolu. Zachęcenie do zbadania jego poziomu oraz edukacja w zakresie sposobów obniżenia jego stężenia we krwi. Poprzez ograniczenie tłuszczów nasyconych i włączenie do codziennej diety steroli roślinnych o udowodnionym klinicznie działaniu ograniczającym wchłanianie nadmiaru cholesterolu do krwiobiegu. Poza wskazaniami dietetycznymi elementem programu jest również promocja codziennej aktywności fizycznej i rekreacji jako części zdrowego stylu życia.

Szacuje się, że 2/3 Polaków zetknęło się z problemem podwyższonego poziomu cholesterolu, jednym z najważniejszych modyfikowalnych czynników ryzyka choroby wieńcowej. Oznacza to, że jeśli nie Ty, to na pewno ktoś z Twojego bliskiego otoczenia boryka się z tym problemem.

[1] World Health Organization, https://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs317/en/

[2] World Health Organization, https://www.who.int/nmh/countries/pol_en.pd

 

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Kolekcja Wed’ze by Decathlon ZIMA 2017/2018 to kompletna oferta wysokiej…