3. sposoby na naukę ortografii poprzez zabawę

Prawidłowa, bezbłędna pisownia to wizytówka każdego człowieka. Niewyćwiczona w dzieciństwie sprawia, że dorosły człowiek wciąż popełnia błędy ortograficzne. Takie omyłki szczególnie źle wyglądają na oficjalnych dokumentach, dlatego warto zadbać o to, by dziecko już we wczesnym wieku nauczyło się ortografii. Twoja pociecha boryka się z trudnościami z zapamiętaniem poprawnych form wyrazów? Notorycznie popełnia błędy ortograficzne? Sprawdź, jak poprzez zabawę możesz jej pomóc przyswoić poprawną polszczyznę. Zaciekaw swoje dziecko różnymi zabawami i ciesz się z efektów, jakie przynoszą.

1. Grupowanie wyrazów – historyjki stworzone na potrzeby nauki ortografii

Najmłodsi nie przepadają za przyswajaniem wiedzy w sztywnej, książkowej formie. Dobrym sposobem na zaciekawienie ich oraz nieświadome zaangażowanie w efektywną naukę jest tworzenie historyjek, w których skumulowane są wyrazy trudne z tej samej grupy. Wystarczy ułożyć interesującą opowieść, np. o żabie Żanecie w żółtym żakiecie lub mrówkojadzie Józefie z ołówkiem w piórniku i przedstawić ją dziecku najpierw czytając, a następnie pokazując w formie graficznej i zachęcając do namalowania całej historii. W ten sposób malująca pociecha będzie wracała do tekstu, aby przypomnieć sobie kolejne elementy historii, i utrwali w ten sposób wzrokowo dane trudne wyrazy.

2. Ortografia na wesoło, czyli quiz ortograficzny dla najmłodszych

Ciekawą formą nauki poprzez zabawę jest gra planszowa “Ortografia na wesoło”. Ten quiz ortograficzny to aż 54 karty z pułapkami ortograficznymi i odpowiedziami na nie oraz 24 kartoniki z wierszami i zagadkami. Karty te wykorzystuje się w czasie gry w momencie trafienia na odpowiednie pole na planszy. Dzieci mają do dyspozycji pionki oraz kostkę do gry, dzięki którym mogą przemieszczać się po planszy między startem a metą.

Celem Ortografii na wesoło jest utrwalenie pisowni wyrazów zawierających: ż, rz, ch, h, ó, u poprzez ich wzrokowe zapamiętywanie. Rywalizacja między graczami i żartobliwe wierszyki na kartonikach pomogą najmłodszym w sprawnym przyswajaniu wiedzy o trudnych polskich leksemach. Quiz Ortografia na wesoło może być rozgrywany przez 2-4 osoby jednocześnie i skierowany jest do dzieci w wieku powyżej 6. lat.

3. Skojarzenia czy może krzyżówki ortograficzne?

Nauka ortografii wymaga od rodzica dużej kreatywności – przygotowanie zabaw, które zainteresują dziecko, wcale nie jest takie proste. Warto jednak znaleźć chwilę na ich stworzenie, aby uniknąć późniejszych problemów z ortografią w szkole. Prostym sposobem na brak weny jest postawienie na kreatywność dziecka. Wystarczy wymienić mu kilka trudnych leksemów z tej samej grupy i poprosić o stworzenie z nich opowiadania. Im bardziej niespokrewnione ze sobą wyrazy podasz, tym śmieszniejsza i łatwiejsza do zapamiętania historia wyjdzie. Spróbuj z wyrazami np. urwis, hulajnoga, upadek, duma, chmura i przekonaj się, jak bujną wyobraźnię mają dzieci.

Aby urozmaicić swojej pociesze naukę ortografii, możesz stworzyć różnorodne krzyżówki, opierające się na wyrazach z tymi samymi trudnymi jednostkami. Wymyśl hasło z wyrazem zawierającym np. “rz” i dopasuj do niego leksemy, które również zawierają tę jednostkę. Kumulacja wielu wyrazów uciążliwych sprawi, że dziecko dzięki skojarzeniom zapamięta je lepiej, niż miałoby przyswoić każde z nich pojedynczo.

Nauka ortografii jest niezbędna do zrozumiałego komunikowania się za pomocą pisma. Spraw, by Twoje dziecko czuło się pewniej na każdym dyktandzie. Wspomóż swoją pociechę i zorganizuj jej zabawy, dzięki którym w prostszy sposób przyswoi kłopotliwe reguły ortograficzne.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Każda kobieta pragnie czuć się pięknie – niezależnie od tego,…