Przeciwwskazania w stosowaniu soczewek kontaktowych
Używanie soczewek kontaktowych jest nieporównywalnie wygodniejsze niż noszenie okularów. Choć soczewki produkuje się z nowoczesnych i zaawansowanych materiałów, nie każdy może ich używać. Istnieje kilka przypadłości uniemożliwiających noszenie soczewek.
Suche oko
Zespół suchego oka występuje wtedy, kiedy gruczoły łzowe produkują zbyt małą ilość łez lub kiedy skład łez jest nieprawidłowy. Prowadzi to do przewlekłego zapalenia rogówki i spojówek. Choć na rynku są już specjalne soczewki przeznaczone dla osób z zespołem suchego oka, nie nadają się dla wszystkich użytkowników. Czasami nawilżenie soczewki jest za małe, żeby odpowiednio nawilżyć oko i zlikwidować dyskomfort.
Krótkowzroczność
Soczewki kontaktowe korygują wadę wzroku jaką jest krótkowzroczność. Jednak soczewki dostępne na rynku mają ograniczoną moc korygowania głębokiej krótkowzroczności. Jeśli cierpisz na poważne problemy ze wzrokiem, możesz nie znaleźć dla siebie soczewek o odpowiedniej mocy.
Alergie
U niektórych osób po założeniu soczewek pojawiają się alergie. Najczęściej reakcja alergiczna wywołana jest płynem do pielęgnacji soczewek. Same materiały, z których zrobione są soczewki są zrobione z materiałów przeciwalergicznych. Kiedy po umyciu soczewki i założeniu jej na oko odczuwasz pieczenie, dyskomfort lub podrażnienie, wypróbuj inny płyn do pielęgnacji soczewek lub noś soczewki jednorazowe.
Cukrzyca
Lekarze odradzają osobom z cukrzycą noszenie soczewek kontaktowych. Soczewki mogą spowodować infekcję oka lub zapalenie. Organizm cukrzyka słabo radzi sobie ze zwalczaniem infekcji i długo dochodzi do siebie, nawet po niegroźnym zapaleniu.
Dzieci
Dzieci mogą korzystać z soczewek, jednak znacznie częściej niż dorośli, są narażone na infekcje i choroby oczu. Zakładanie i zdejmowanie soczewek może sprawiać dziecku problem. A zaniedbanie higieny (co dzieciom często się zdarza) może doprowadzić do zapalenia lub zakażenia oczu. Noszenie soczewek najlepiej odłożyć na czas, kiedy dziecko jest w pełni świadome swojego ciała i umie zadbać o odpowiednią higienę.
Osoby starsze
Wraz z wiekiem coraz bardziej słabnie wzrok. Zmienia się również kształt oka. Powieki wiotczeją, przy oku powstają liczne zmarszczki. Zmiany wyglądu oka wpływają również na sam narząd – na oku gromadzi się więcej osadu, który jest wolniej usuwany z oka niż u osób młodych. Osoby starsze są podatne na infekcje i trudniej leczy się u nich zapalenia, dlatego powinny zrezygnować z codziennego noszenia soczewek kontaktowych. Poza tym soczewki trudniej się zakłada ze względu na zmiany w kształcie oka, a także drżenie rąk i osłabienie koordynacji ruchowej osoby starszej.
Praca w niesprzyjającym środowisku
Osoby pracujące w miejscach, gdzie powstaje dużo kurzu lub drobinek materiałów, powinny zrezygnować z używania soczewek kontaktowych. Drobinki kurzu mogą łatwo przedostać się do oka i umiejscowić między okiem, a soczewką. Prowadzi to dyskomfortu i podrażnienia oczu.
Okulary
Choć ok. 70% polskiego społeczeństwa kwalifikuje się do noszenia soczewek kontaktowych, nadal znajdą się osoby, które wolą nosić okulary. Odpowiednio dobrane okulary dodadzą uroku i uzupełnią codzienny strój. Osoby w okularach postrzegane są jako poważniejsze i wyglądają na starsze niż w rzeczywistości. Kiedy chcesz sprawić wrażenie poważnej osoby na wysokim stanowisku, załóż okulary zamiast soczewek.
A jednak soczewki kontaktowe?
Tylko co 3 osoba w Polsce posiada przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. Może być to wiek, wady genetyczne oka, czy poważny zespół suchego oka. Jednak rynek soczewek cały czas się rozwija i dopasowuje do potrzeb coraz bardziej wymagających użytkowników. Dobrym przykładem, potwierdzającym nieustanny rozwój w branży soczewek kontaktowych jest firma Szkla.com, największy sklep z soczewkami kontaktowymi w Polsce.
Artykuł sponsorowany