Jak nie przepłacać za taksówki?
Taksówki nie są tanie, ale od czasu do czasu skorzystanie z nich jest jedynym rozwiązaniem. Gdy trzeba szybko dojechać na dworzec lub lotnisko, gdy szykuje się impreza, gdy trzeba z niej bezpiecznie wrócić – wtedy taxi to nieoceniona pomoc. Często jednak pojawia się pytanie – jak wybrać najtańszą ofertę i jak nie przepłacić za taksówkę?
Im większe miasto, tym więcej korporacji taksówkarskich do wyboru. Jeżeli często korzystasz z usług taxi, w takim przypadku na pewno wiesz, gdzie ceny są najniższe. Gdy jednak nie masz zbyt dużego doświadczenia z korporacjami taksówkarskimi, wtedy wybranie pierwszej lepszej oferty może nie skończyć się zbyt dobrze dla twojego portfela – różnice na 10-kilometrowej trasie mogą wynosić nawet 20 złotych!
Rankingi taxi – wszystkie ceny w jednym miejscu
Właśnie z myślą o osobach, które chcą szybko sprawdzić, gdzie czekają na nie tanie taksówki, powstały internetowe rankingi taxi. Dzięki nim można dowiedzieć się, jaka taksówka będzie najtańsza. Portale internetowe tego rodzaju porównują ceny zarówno w poszczególnych miastach, na przykład w Warszawie, jak i w całej Polsce.
Wiele z nich publikuje nie tylko ceny za wejście i opłaty za 1 kilometr, ale także posiada specjalne kalkulatory – wystarczy wówczas wskazać początek i koniec trasy, aby dowiedzieć się, ile trzeba będzie zapłacić za przejazd w poszczególnych korporacjach, a następnie wybrać najtańszą ofertę.
Korporacja czy taxi z aplikacji?
Warto dodatkowo wspomnieć o nowości na rynku, a mianowicie o aplikacjach na telefony komórkowe pozwalających na zamawianie taxi. Działają one obok korporacji taksówkarskich, ale niektóre skupiają również taksówkarzy. Zamówienie taksówki jest wtedy bardzo łatwe – wystarczy tylko założyć konto w aplikacji, wskazać miejsce odbioru i dojazdu, a już w kilka minut samochód może być na miejscu. Plusem jest też możliwość bezgotówkowej opłaty za kurs przez podpiętą do aplikacji kartę lub system płatności on-line.
Niestety, taksówki zamawiane przez aplikację nie są w dalszym ciągu dostępne w mniejszych miejscowościach, dlatego często jedynym rozwiązaniem są standardowe korporacje i tradycyjne formy zamawiania.