Dlatego na początku musisz dokładnie określać jakiego rodzaju masz oczy. Pozwoli Ci to na odpowiednią korektę cieniami.  Będziesz wiedzieć jak odpowiednio nakładać cienie, ponieważ jest kształtów oczu jest wiele.

Rodzaje oczu:

Oczy w kształcie migdałów:   

Rzadki typ oczu. Charakteryzują się one delikatnością i łagodnym kształtem.  Tutaj mamy duże pole do popisu, ponieważ oczy możemy pomalować w każdy sposób, nanosząc ciemne czy jasne cienie w odpowiednie miejsca czy nawet je mieszać.

Oczy małe: 

Aby małe oczy były większe i bardziej wyraziste potrzebny jest cień ciemny i jasny. Jasny nakładamy na górną powiekę , a ciemny w kąciku zewnętrznym (tuż przy nosie).


Oczy duże:  

Oczy duże, wyraziste i okrągłe powinno się korygować przez nakładanie ciemnych cieni w odpowiedni sposób. Nanieś je trzeba na całą powiekę , tak aby delikatnie wychodziła poza zewnętrzny kącik oka do góry – w kierunku łuku brwiowego.

Oczy blisko osadzone: 

Jaka sama nazwa wskazuje nasze oczy znajdują się dosyć blisko siebie.  Dla takiego typu, poleca się przede wszystkim jasne cienie. W przypadku ciemniejszego koloru warto go użyć tylko na nocne wyjście i tylko w kącikach zewnętrznych.  Może on delikatnie wychodzić ku górze.

Oczy szeroko rozstawione:  

W przypadku oczu szeroko rozsadzonych, wykorzystamy odwrotny sposób niż w przypadku oczu blisko osadzonych.  Możemy używać na co dzień lekko ciemniejszych kolorów. Możemy także mieszać jasne z ciemnym, jednak jasny cień powinien znajdować się przy zewnętrznym kąciku oczu.

Oczy z opadającymi kącikami:

taki typ oczu jest charakterystyczny dla osób, które dużo pracują, są zmęczone  oraz dla kobiet po 45 roku życia.  Odpowiednio musimy zatuszować cieniami nasze niedoskonałości, w tym celu zastosujemy  jasny cień, który pozwoli nam rozświetlić całe oko. Może on być w kolorze cielistym, najlepsze do tego są pastele.  Cień nanosimy, aż pod łuk brwiowy. Nie powinno używać się ciemnych cieni, które tylko wzmacniają efekt zmęczonych oczu.

Oczy wypukłe: 

Oczy wypukłe niekiedy wychodzą poza „granicę” oczodołu.  Aby je lekko pomniejszyć warto zastosować ciemniejszy cień na samą powiekę, a jasny cień nanieść pod samym łukiem brwiowym.

Oczy głęboko osadzone: 

Oczy, które bardzo są osadzone w naszym oczodole  powinny mieć odpowiedni makijaż, który pozwoli im „wyjść” z ukrycia.  Pod żadnym pozorem nie wolno używać ciemnych cieni i kredki do oczu. Oczy wtedy są mało wyraziste i stają się jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Cień do powiek najlepiej w odcieniu pastelowym nakładamy jedynie na dolną powiekę i pod samym łukiem brwiowym.

Oczy zapadnięte:  

W przypadku oczu które niefortunnie opadają możemy zastosować kilka zabiegów, które poprawią kształt oczu.  Należy nałożyć delikatny cielisty cień na powiekę i pociągnąć do góry aż pod łuk brwiowy.

Kocie oczy: 

Wyróżniają się wąską linią oka, rozciągającą się ku górze i dołowi (charakterystyczną dla Azjatów).  Kocie oczy w każdym makijażu wyglądają fenomenalnie. Można użyć tuta ciemnych wyrazistych cieni, pamiętając aby nie wychodzić poza zewnętrzny kontur oka.
Teraz jak już mniej więcej wiemy jak możemy malować oczy według naszych rodzajów oczu, powinnyśmy powiększyć swoja wiedzę o dodatkowe wskazówki. Ważny jest także kolor naszych oczu. Kolor decyduje o tym, w jakich kolorach jest nam dobrze, do jakich kolorów powinnyśmy być skłonne i w jakie się zaopatrzyć. Każdej kobiecie pasują delikatne pastelowe i cieliste kolory. Osoby z niebieskimi oczami, powinny unikać błękitnych cieni do powiek.

Pasujące kolory cieni do danego koloru oczu:

  • Niebieskie – brąz, zieleń, fiolet, biel, czarny, delikatny róż, pastele
  • Brązowe – zieleń, błękit, róż, biel, pastele
  • Oczy zielone – niebieski, brąz, miedź, pastele

O czym musisz pamiętać:

  • Kredka do oczu przeznaczona jest tylko dla osób które mają duże oczy. Kratka pomniejsza oko i nie nadaje się do mniszych oczu.
  • Zawsze przed rozpoczęciem makijażu dokładnie umyj twarz i nałóż krem nawilżający, ale nie tłusty i poczekaj aż się wchłonie. Można też użyć kremu pod oczy.
  • Można zaopatrzyć się w bazę do malowania, która pozwoli nam dłużej utrzymać cienie na powiekach. Jeżeli nie mamy takiej bazy, można lekko przypudrować oczy lub nałożyć delikatnie podkład.
  • Aby podkreślić oko powinno się używać eyelinera.
  • Kredka czy eyelinera używany od strony wewnętrznej oka szybko się zmywa i może podrażniać oko. Dodatkowo je pomniejsza.

Pamiętaj:

Makijaż do pracy/ makijaż dzienny:

Makijaż oczu powinien być bardzo delikatny i prawie niewidoczny. Powinien jedynie ukrywać niedoskonałości i oznaki zmęczenia.  Warto użyć, delikatnych i pastelowych kolorów, zrezygnować z mocnej kreski – warto, aby był utrzymany w naturalnych barwach.

Makijaż wieczorowy:

Tutaj możesz się bardziej popisać swoimi zdolnościami w doborze kolorów.  Jest on na pewno bardziej wyrazisty i intensywniejszy niż w przypadku innych. Jednak pamiętaj o tym aby odpowiednio podkreślić oczy, nie przesadzając z ilością cieni. Warto użyć czarnej kredki lub eyelinera i dobrze wytuszować rzęsy – nawet kilka razy.  Możesz użyć cieni z brokatem.

Makijaż na randkę: 

Pamiętaj o jednej bardzo ważnej i istotnej sprawie, że mężczyźni nie przepadają za dużą ilością makijażu i zbyt mocnym makijażem. Może on ich tylko zniechęcić.  Dlatego warto użyć delikatnych jaśniejszych cieni i zaznaczyć ciemnymi tylko nasze kąciki. Warto dobrze wytuszować i wydłużyć rzęsy.

Krok po kroku   

Na początku dokładnie oczyść twarz żelem do mycia twarzy. Wytrzyj resztki wody czystym ręcznikiem i nałóż krem- ale nie tłusty. Poczekaj aż się dobrze wchłonie. Następnie nałóż na oczy  bazę pod makijaż lub lekko wklep podkład do twarzy – dzięki temu cień dłużej się utrzyma.  Jeżeli chcesz użyć kredki do oczu zrób to teraz.  Odradzamy malowania oka od wewnętrznej strony (w środku) może to podrażniać oko i dodatkowo je pomniejsza. Warto zaznaczyć kontur oka na górnej powiece tuż przy granicy  nad rzęsami lub/oraz na dolnej powiece tuż pod rzęsami lekką kreskę.  Możesz też namalować krótkie linie na górnej powiece, które kończą się w połowie do wewnętrznej części oka (do nosa).  Następnie nakładamy delikatny cień zaczynając od środka ku stronie zewnętrznej. Używamy do tego pędzla z szerokim rozstawem.  W zależności od rodzaju oka możemy dodatkowo nanieść ciemny cień.  W wielu przypadkach nakłada się go wąskim pędzlem tuż przy zewnętrznej stronie ku łuku brwiowym.  Poprawiamy delikatnie nasze kreski jeszcze raz kredką i eyelinerem, możemy też poprawić je czarnym cieniem  ( w zależności jakiego koloru użyliśmy) za pomocą cienkiego, drobnego pędzla.

W przypadku trudności z wykonaniem makijażu i określeniem konkretnego rodzaju i wyboru koloru. Można udać się po pomoc do wizażystów. Bardzo często w różnych centrach handlowych czy drogeriach organizowane są pokazy makijaż. Wizażysta pokaże nam nie tylko jakiego typu kosmetyków powinniśmy używać ale udzieli nam kilka cennych indywidualnych wskazówek.
Oczy są zwierciadłem naszej duszy zabieramy się o pracy!

Paulo Coelho — Alchemik
Bo w oczach tkwi siła duszy.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Producenci bielizny i kosmetyków, jedna z najsłynniejszych marek na świecie…