Oświetlenie mieszkania – jakie lampy wybrać?
Choć wydawałoby się, że wybór odpowiednich lamp do mieszkania jest zadaniem łatwym, to okazuje się, że nie każdy potrafi rozmieścić żyrandole, oczka czy kinkiety w funkcjonalny sposób. Należy pamiętać nie tylko o prawidłowym zaplanowaniu montażu lamp, ale również o wyborze właściwych żarówek do wybranych pomieszczeń mieszkalnych. Na co zwrócić uwagę, podczas wyposażania domu? Oświetlenie mieszkania – zobacz porady
Na co może wpływać światło? Oświetlenie mieszkania
Światło w mieszkaniu determinuje nie tylko komfort codziennego życia, ale to właśnie na tę cechę powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę. Jasność i barwa wybranego światła powinna być dopasowana do osobistych preferencji domowników – jedni będą się lepiej czuli w lekkim półmroku, innym zaś bardziej odpowiada jasne oświetlenie. Należy również pamiętać, że światło jest również najlepszą dekoracją domu – można nim wyeksponować wybrane fragmenty przestrzeni, wybrać żarówki w różnych kolorach, które wpłyną na odbiór wnętrza, a także optycznie powiększą pomieszczenia.
Światło ciepłe, światło zimne – o co właściwie chodzi?
Zabarwienie cieplne emitowanego przez żarówki światło w znacznym stopniu wpływa na przygotowanie miejsca do pracy lub odpoczynku. Do sypialni, salonów czy pokojów dziecięcych zaleca się wybieranie ciepłego światła, które nie będzie męczyło wzroku oraz skłoni do relaksu po całym dniu nauki. Takie rozwiązanie jest również odpowiednie do łazienek. Natomiast w kuchniach i gabinetach o wiele lepiej sprawdzają się żarówki emitujące zimne światło, które pozwala się łatwiej skupić na wykonywanych zadaniach – będą one właściwe do małych lampek na dziecięcych biurkach czy w kącikach naukowych.
Lampy – jak je rozmieścić w pomieszczeniu?
Rozplanowanie lamp zależy oczywiście od przeznaczenia pomieszczenia, w którym planujemy je zainstalować. Mnogość modeli o różnych kształtach, kolorach i stylistykach pozwala przebierać w oprawach i dopasowywać je do własnych potrzeb – znajdziesz je na przykład tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/lampy-oswietlenie/oprawy-scienne-i-sufitowe.html.
- Salon – do salonu, jak do każdego innego pomieszczenia, niezbędne będzie światło ogólne, czyli zwyczajowo lampa sufitowa. Jednak dla zachowania odpowiedniego komfortu oraz przytulności wnętrza, należy też zadbać o dodatkowe lampy. W miejscach, w których spożywamy posiłki lub zasiadamy z ulubioną książką warto dobrać kinkiety lub lampy stojące. Do doświetlania najciekawszych elementów wystroju odpowiednie będą oprawy punkowe, zaś pozostałe lampy boczne udanie stworzą pożądaną atmosferę w otoczeniu
- Kuchnia – w kuchni, poza oświetleniem głównym, warto pamiętać o doświetleniu miejsc roboczych w pomieszczeniu. Tutaj idealnie sprawdzą się oczka montowane pod szafkami wiszącymi. Dzięki którym zapewnisz sobie doskonałą widoczność na blatach, co wpłynie na komfort codziennego przygotowywania posiłków. Warto też pod linią szafek poprowadzić taśmę LED, która zwiększy atrakcyjność Twojego otoczenia.
- Łazienka – w łazience najważniejsze będzie oświetlenie nad lustrem. Ważne jest ulokowanie lampy w taki sposób, aby światło nie odbijało się od zwierciadła. Dlatego też najlepiej wybierać modele opraw o regulowanych głowicach. Wówczas będziesz mógł idealnie dopasować światło do swoich potrzeb podczas wykonywania zabiegów higienicznych. Niektórzy decydują się również na lampy pod prysznicem, trzeba jednak pamiętać, aby zaopatrzyć się w model odporny na szkodliwe działanie wilgoci.
- Sypialnia – w tym pomieszczeniu najważniejsze są lampy budujące klimat. Lampki na szafkach nocnych, kinkiety na ścianach nad głową łóżka czy też lampy stojące. Przede wszystkim warto zapewnić sobie wygodę, aby podczas budzenia się nie musieć przemierzać całego pokoju, aby zapalić światło. Warto też wybrać delikatne oświetlenie. Pomoże Ci się rozbudzić, zamiast mocnego światła, które mogłoby wywołać nieprzyjemne wrażenia po przespanej nocy.
Materiały prasowe