Przepis na puszysty i foremny sernik

Kremowy, wręcz rozpływający się w ustach sernik to wspaniały dodatek do popołudniowej kawy, świetny poczęstunek dla gości czy idealny deser serwowany podczas ważnej uroczystości.

Jego przygotowanie sprawia często nie lada kłopot i to nie tylko początkującym cukiernikom. Znasz z własnego doświadczenia problem opadającego lub pękającego sernika? Zapomnij o nim! Dzięki naszym poradom dowiesz się, na co zwracać szczególną uwagę, by upiec sernik doskonały – zarówno w smaku, jak i wyglądzie!

Jaki twaróg wybrać?

Jak wskazuje sama nazwa wypieku – na smak i wygląd sernika wpływa przede wszystkim rodzaj użytego sera. Na sklepowych półkach można znaleźć różnego rodzaju twarogi. Które z nich sprawią, że sernik będzie idealny? Których lepiej wystrzegać się podczas eksperymentowania z sernikiem? Do upieczenia pysznego sernika najlepszy będzie tłusty lub półtłusty twaróg w kostce, znany doskonale naszym mamom i babciom. W przeciwieństwie do innych twarogów wymaga on jednak nieco cierpliwości – by zyskał odpowiednią konsystencję bez grudek, musi być bowiem 2- lub 3-krotnie zmielony w maszynce do mięsa lub przeciśnięty przez praskę. Unikaj chudego twarogu w kostce – tłuszcz jest konieczny do upieczenia doskonałego sernika! Jeśli nie masz czasu na samodzielne zmielenie twarogu, skorzystaj z dostępnego w sklepach sera na serniki. Ważne, by taki twaróg był pozbawiony ulepszaczy oraz posiadał gęstą i zbitą konsystencję, dzięki której po przechyleniu wiaderka nie będzie z niego wypływał.

Co zrobić, by sernik był foremny?

Nierówne wyrastanie sernika to jeden z najczęstszych problemów występujących podczas jego pieczenia. Do uzyskania równego sernika konieczne jest użycie składników o temperaturze pokojowej. Na 2-3 godziny przed przygotowaniem ciasta warto więc wyjąć je z lodówki. By wypiek był idealnie płaski, pamiętaj o tym, by składniki ciasta delikatnie połączyć ze sobą na gładką i jednolitą masę. Dodatkowe napowietrzanie, na przykład poprzez osobne ubijanie białek, zepsuje cały efekt. Choć z początku sernik zacznie rosnąć, to równie szybko opadnie po wyjęciu z piekarnika. Pamiętaj też, że jeśli do białek dostanie się żółtko czy tłuszcz, nie uzyskasz odpowiedniej piany. Równie ważne jest samo pieczenie sernika. Najlepiej piec go w temperaturze od 120 do 160 stopni przez 60-90 minut. Jeśli sernik nie jest gotowy, zamiast zwiększać temperaturę, lepiej wydłużyć czas pieczenia. Gdy sernik zacznie przypiekać się z góry, możesz przykryć go folią aluminiową.

Polecamy przepis na sernik:https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/przepis/sernik-z-kremem-karmelowym/

Pękający sernik – jak tego uniknąć?

Pękania sernika unikniesz poprzez upieczenie go w kąpieli wodnej. Jej przygotowanie zacznij od zabezpieczenia formy na sernik pod folią aluminiową. Następnie włóż ją do drugiej foremki z wodą, sięgającą do połowy formy z pieczonym sernikiem. Przed włożeniem sernika, rozgrzej piekarnik do wymaganej temperatury. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika – nagły spadek temperatury zatrzyma proces wyrastania ciasta. Jednocześnie, zamiast wyciągać sernik z piekarnika od razu po upieczeniu, pozostaw go wewnątrz z uchylonymi drzwiczkami do wystygnięcia. Ostudzony sernik włóż do lodówki na co najmniej 12 godzin. W ten sposób zyska idealną, kremową konsystencję.

Znasz już przepis na puszysty i foremny sernik, który nie pęka, nie opada, a po prostu rozpływa się w ustach! Zaskocz jego smakiem i wyglądem swoich bliskich i przyjaciół.

Odwiedź również serwis kulinarny W kuchni z Wedlem

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jeśli Twój mężczyzna należy do wymagających, nie lubi byle czego…