Pergola, wiata, altanka – jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Ogród to szczególna przestrzeń, której urok doceniamy zwłaszcza w trakcie trwania sezonu. To jednak nie tylko drzewa, krzewy i rośliny uprawne.

Olbrzymie znaczenie dla funkcjonalności i naszego komfortu, mają elementy małej architektury. Dzięki pergoli czy altance możemy wynieść jeszcze więcej radości z korzystania z uroków natury, natomiast wiata ochroni nasz samochód lub inne urządzenia przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Wbrew pozorom ich budowa wcale nie musi wymagać angażowania profesjonalnych firm. W wielu przypadkach poradzi z nią sobie niemal każda złota rączka. Kluczowe będzie natomiast wykorzystanie odpowiednich elementów konstrukcyjnych. Oczywiście najbardziej estetycznym i niezwykle bezpiecznym wyborem będzie drewno.

Większa funkcjonalność ogrodu

Dzięki budowie kilku elementów z drewna konstrukcyjnego, możemy odmienić nasz ogród nie do poznania. Altanki sprawdzą się zwłaszcza w ogródkach działkowych, ale jeżeli dysponujemy sporą działką przy domu, staną się miejscem idealnym do odpoczynku, przechowywania narzędzi czy zbiorów. Zastosowań wiaty nie trzeba nikomu przedstawiać. Wciąż niewielu z nas decyduje się jednak na budowę pergoli. Tymczasem dzięki niej jeszcze bardziej rozszerzymy możliwości naszego tarasu, a przy okazji ochronimy go przed szkodliwymi czynnikami. Pamiętajmy także, że w wielu przypadkach nie istnieją przeciwskazania do budowy pergoli na balkonie – cieszyć mogą się nią nawet właściciele mieszkań! Wygląd, trwałość oraz funkcjonalność wszystkich elementów zależeć będą przede wszystkim od wybranego drewna konstrukcyjnego.

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Do powyższych zastosowań najczęściej wykorzystuje się tradycyjne kantówki heblowane lub drewno S4S o frazowanych krawędziach. Z pewnością warto jednak zastanowić się nad wykorzystaniem nowoczesnych i trwałych rozwiązań, takich jak drewno konstrukcyjne KVH. Klejenie na mikrowczepy zapewnia wyjątkową nośność, która znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, w tym w budownictwie przemysłowym. Jeżeli zależy nam na grzubszych przekrojach i jeszcze wyższej trwałości, możemy wybrać drewno BSH, które wykorzystuje klejenie na mikrowczepy oraz klejenie warstwowe. Możliwe jest docięcie praktycznie dowolnego rozmiaru, więc będziemy w stanie idealnie dopasować go do naszego projektu. Zadaszenia możemy wykonać z kolei m.in. z desek krytych papą, pokrycia, wykorzystywanego na pokryciu dachu domu, płyt poliwęglanowych, odpornych na promieniowanie UV czy aluminium. W przypadku pergoli możemy postawić także na innowacyjne rozwiązania, które dodadzą jej wyjątkowego charakteru: świetnie sprawdzą się markizy tarasowe lub rolety rzymskie. Możemy również stworzyć zadaszenie z żywych roślin, które będzie idealnym uzupełnieniem projektu i wizytówką naszego domu. Pamiętajmy o tym, że należy zwrócić uwagę również na dostawcę drewna konstrukcyjnego. W dużej mierze to od warunków, w jakich jest przechowywane drewno, zależą jego właściwości oraz trwałość. Współpracujmy wyłącznie z profesjonalnymi firmami, które są w stanie zagwarantować nam optymalne warunki.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej.
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zabiegi z kwasem TCA można przeprowadzać na różnych partiach ciała,…