Zbędne, przeterminowane leki – co z nimi zrobić?
Okazuje się, że większość z nich ma krótki czas do spożycia po otwarciu, nierzadko nie wykorzystujemy ich w pełni, a potem zalegają w domowych apteczkach. Chcąc zadbać o zdrowie i nasze środowisko, należy wiedzieć, co można z nimi zrobić, gdzie wyrzucić.
Leki do apteki
Niektóre sieci aptek oferują swoim klientom specjalne pojemniki na zużyte ampułki, butelki, strzykawki czy przeterminowane już leki. W obiektach znajdziemy kosze, do których możemy bezpiecznie wrzucić przeterminowane leki. Wtedy mamy pewność, że medykamenty trafią do utylizacji.
Odpady niebezpieczne do placówek służby zdrowia
Placówki służby zdrowia są zobowiązane do składowania i transportowania w odpowiednie miejsca do utylizacji takich odpadów. W takich obiektach powinny znaleźć się specjalne pojemniki na zbędne i przeterminowane leki. Potem trafiają one do utylizacji odpadów niebezpiecznych. Taka utylizacja polega na spalaniu substancji w wysokiej (1 100 stopni Celsjusza) temperaturze. Toksyczne substancje są następnie schładzane i oczyszczane. Dzięki temu cały proces utylizacyjny leków jest ekologiczny, w pełni bezpieczny dla środowiska.
Obowiązek zbierania medykamentów w taki sam sposób mają wszystkie urzędy gminy – te organizują w tym celu nawet dodatkowe akcje społeczne.
Czego nie należy robić?
Czy wiecie, że w Stanach Zjednoczonych każdego roku do śmietników trafia nawet 90 milionów kilogramów zbędnych już leków? To ogromne zagrożenie dla środowiska i naszego zdrowia, a nawet życia. Weźmy pod uwagę, że takie syntetyki rozkładają się nie tylko przez wiele lat, ale ich chemiczny skład może okazać się trucizną. Jeśli taki lek trafi w niepowołane ręce, może narobić wiele szkody. Tak samo, jak odbywa się ich sterylna produkcja przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn, tak samo w określonych warunkach należy się ich pozbywać. Zakazane jest na przykład wyrzucanie lekarstw do tradycyjnych śmietników. Złą metodą jest również ich wylewanie do toalety. Okazuje się, że oczyszczalnie śmieci nie radzą sobie z taką ilością chemicznych substancji, z których filtrowana ma być woda.
Ciekawostka
Statystyczny Polak wytwarza podobno około 2,5 kilogramów odpadów medycznych w ciągu każdego roku. Wszystkie leki traktowane są jako odpad niebezpieczny, który nie może trafić na standardowe wysypisko śmieci. Jedyną formą ich utylizacji, jaka jest akceptowana w naszym kraju, jest spalenie. Pamiętajmy, że proces wydzielania się niekorzystnych gazów cieplarnianych w jednego leku to nawet 1 700 lat! Powinniśmy dbać więc nie tylko o higieniczny sposób produkcji leków (Polska jest w tym zakresie pionierem w skali całej Europy), ale również o nasze środowisko. Okazuje się, że odpady medyczne nadal stanowią jedno z największych zagrożeń dla natury. Nadal również świadomość Polaków w tej kwestii jest niewystarczająca.
Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony Vekamaf.com.pl zajmującej się wsparciem technologicznym biznesu.