Okulary do komputera – kiedy warto w nie zainwestować?
Komputer stał się nieodłączną częścią naszego życia. Czy w pracy, czy w domu, większość z nas spędza przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia wpatrując się w ekran. Co jak wiadomo, nie jest najzdrowsze dla naszych oczu. Czy zatem powinniśmy nosić przed komputerem specjalnie przystosowane do tego celu okulary? Okulary do komputera – kiedy warto w nie zainwestować?
Wielu ludzi uważa, że specjalne okulary do pracy przy komputerze to zbędny wydatek i rodzaj fanaberii. Zweryfikowaliśmy ten mit przy współpracy z ekspertem ze sklepu 1242.eu, który wyjaśnił nam, czym charakteryzują się okulary przeznaczone do tego celu.
W okularach dedykowanych pracy przy komputerze szkła pokryte są wielowarstwowymi powłokami antyrefleksyjnymi. Brak refleksów świetlnych powoduje, że szkła staja się niemal niewidoczne, na czym może zależeć posiadaczom dużych wad wzroku i tym samym grubych okularów. Jest to jednak tylko efekt uboczny. Powłoki antyrefleksyjne eliminują odbicia i odblaski, tak zwane duszki, które towarzyszą pracy przy komputerze w zwykłych okularach – wyjaśnia ekspert.
Owe odbicia są głównym czynnikiem potęgującym zmęczenie oczu, nie wspominając już o tym, że pogarszają komfort pracy i powodują rozdrażnienie. Dzięki powłoce obraz staje się przejrzysty i wyraźny, polepsza się kontrast i ogólna jakość widzenia.
Jakie okulary wybrać do pracy przy komputerze?
Okulary do komputera to koniecznie z antyrefleksem. Ale podczas pracy przy komputerze niezwykle przydatna jest także kolejna powłoka. Powłoka antystatyczna, która powoduje, że szkło nie przyciąga kurzu. Jeśli siedzimy przy komputerze najwyżej dwie-trzy godziny na dobę, takie rozwiązanie może wydawać się zbędnym luksusem, ale każdy, kto wpatruje się w monitor przez czterdzieści godzin tygodniowo lub dłużej wie, jak bardzo takie pozorne drobiazgi mogą przyspieszyć lub spowolnić pracę.
Okulary do komputera mogą mieć także specjalnie w tym celu dobrane szkła. Ekran monitora znajduje się w tak zwanej odległości pośredniej od naszych oczy. Nie jest to typowa „dal”, ale też nie przysuwamy monitora tak blisko oczu jak na przykład książkę. Owa odległość pośrednia powoduje, że mięśnie otaczające gałki oczne znajdują się w stałym napięciu. Dlatego też odpowiednio skonstruowane okulary do pracy przy komputerze ograniczają zmęczenie oczu i towarzyszące temu dolegliwości, jak ból w gałkach ocznych, szczypanie, pieczenie czy bóle głowy.
Kiedy zdecydować się na okulary do komputera?
Dawniej, kiedy na rynku dominowały monitory typu CRT emitujące szkodliwe promieniowanie świetlne, uważało się, że nawet osoby bez wad wzroku powinny używać do pracy przy komputerze odpowiednich okularów. Jak jest dziś? Choć monitory LCD nie produkują szkodliwego promieniowania, oczy poddane są działaniu nieprzyjemnego niebieskiego światła, a mięśnie sterujące ruchem gałek ocznych są stale w napięciu. Czy zatem nawet ludzie o idealnym wzroku powinni zainwestować w okulary do pracy przy komputerze?
Po czterdziestym roku życia warto zadbać o higienę wzroku, nawet jeśli na co dzień obywamy się bez okularów – mówi ekspert ze sklepu 1242.eu. – Ponieważ w tym wieku z reguły mamy już drobne wady wzroku (choćby 0.5 dioptrii). Podczas pracy przy komputerze wzrok się męczy, warto zainwestować w szkła korekcyjne. Nawet takie o bardzo słabej mocy mogą wyraźnie poprawić komfort podczas długich godzin spędzonych na wpatrywaniu się w monitor.
Z kolei młode osoby, nie mające wady wzroku, powinny przede wszystkim dbać o higienę oczu, ich właściwe nawilżenie.
Szczególnie w przypadku wielogodzinnej pracy w suchym pomieszczeniu, warto zakropić oczy sztucznymi łzami. Robić kilkuminutowe przerwy w pracy i wykonywać proste ćwiczenia oczu, rozluźniające mięśnie. Jeśli jednak nie możemy uporać się z objawami przemęczenia, przesuszone gałki oczne, bóle głowy i problemy z koncentracją towarzyszą nam dzień w dzień przez dłuższy czas, możemy zakupić okulary zerówki z antyrefleksem, znacząco poprawiające komfort pracy. Mimo że nie mamy wady wzroku, musimy pamiętać, by tego typu okulary zakupić u specjalisty. I nie dać się skusić oryginalnie wyglądającym oprawkom sprzedawanym w przypadkowych miejscach. Mogą one bowiem przynieść odwrotny do zamierzonego skutek.
Higiena wzroku jest niezwykle ważna w każdym wieku, o czym młodzi ludzie mający dobry wzrok często zapominają. Tak, jak w przypadku wszystkich innych przypadłości, sprawdza się tu zasada, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego już dziś warto zadbać o należyty komfort naszych oczu podczas pracy przy komputerze.