Oświetlenie, które tworzy wyjątkowy klimat – lampy do wnętrza skandynawskiego
Styl skandynawski cieszy się popularnością nie tylko u naszych północnych sąsiadów. Polacy coraz częściej decydują się na minimalistyczne, przytulne aranżacje do swoich domów i mieszkań. Prawdziwe skandynawskie wnętrze to wyjątkowy klimat, tworzony światłem.
To naturalne materiały, zainspirowane pięknem natury oraz ciepło domowego ogniska, przy którym miło się spędza zimowe wieczory. Bez odpowiednio dobranego oświetlenia, traci ono na swojej wartości, z przytulnego robi się niezagospodarowane, surowe, chłodne.
Styl skandynawski – wyznaczniki stylu
By móc podziwiać piękno prawdziwego domu, zadbaj o nowoczesne lampy w stylu skandynawskim oraz uzupełnij aranżacje w nieliczne sentymentalne dodatki.
Sedno stylu skandynawskiego tkwi w jego prostocie. Za kolor podstawowy często jest używana biel, przełamana szarością i czernią. Nie obejdzie się również bez naturalnego drewna w różnych postaciach. Drewniana podłoga tworzy niezwykle przytulny klimat, natomiast poszczególne detale z jasnego drewna złagodzą wnętrze i go ocieplą. Co dotyczy mebli, są one praktyczne i funkcjonalne, by móc wygodnie usiąść na kanapie lub porządnie się wyspać. W stylu skandynawskim ogromną rolę odgrywają dodatki i akcesoria, dzięki nim do aranżacji jest wprowadzana harmonia.
W takim wnętrzu chce się spędzać więcej czasu, nie ma w nim zbyt intensywnych kolorów i designerskich nowinek, które są ładne z wyglądu, ale nie są praktyczne. Obowiązkowym składnikiem aranżacji skandynawskiej są żywe rośliny – wazony w doniczkach, kwiatki w przezroczystych wazonach, mech z pobliskiego lasu. Do stylizacji można użyć również szyszek, kawałków drewna, zasuszonych kwiatów oraz innych ciekawostek, które napotkasz po drodze w trakcie spaceru. By podkreślić wartość sentymentalną wybranych dodatków, warto je podświetlić. Można do tego użyć popularnych cotton balls, taśmy ledowej albo funkcjonalnego kinkietu.
Zobacz 10 popularnych lamp prosto ze Skandynawii
Do oświetlenia obrazów na ścianie posłużą również reflektory oraz podłużne lampy ścienne. We wnętrzu skandynawskim zarówno światło zadaniowe, jak i główne odgrywa ogromną rolę. W urządzaniu mieszkania lub domu warto zwrócić na to uwagę i poświęcić na wybór lamp więcej czasu, niż zwykle. Po pierwsze, warto oświetlić wszystkie funkcjonalne strefy, w których będziemy spędzać najwięcej czasu.
Po drugie, należy wybrać modele, które idealnie się wkomponują w wybraną przestrzeń oraz równomiernie ją oświetlą. Po trzecie, trzeba odpowiednio oświetlić focal point mieszkania – miejsce, gdzie cała rodzina wspólnie spędza wolne wieczory. Dostosowując się do wszystkich trzech rad stworzymy maksymalnie komfortową przestrzeń, w której będziemy czuli się bezpiecznie i wygodnie.
Lampy w stylu skandynawskim – małe lampki wiszące, trójnogi oraz funkcjonalne kinkiety
Oświetlenie w stylu skandynawskim nie powinno zwracać na siebie uwagi, jak to we wnętrzach glamour, jego zadaniem jest idealne dopasowanie do pozostałego wystroju, dzięki czemu uzyskasz harmonię i równowagę. Z tego powodu warto dobierać lampy, które będą miały odpowiednią kolorystykę oraz styl. Przede wszystkim to podstawowe kolory stylu skandynawskiego – biel, szarość i czerń, przełamane miedzią, zielenią oraz żółcią.
Do jasnych stylizacji dobierz bardziej wyraziste lampy, dzięki czemu uzyskasz kontrast. Z kolei, ciemne wnętrza można delikatnie rozjaśnić. Do tego można zamontować białe lub kremowe lampy wiszące, ustawić lampę podłogową z beżowym kloszem lub wybrać lampy ze szkła przezroczystego. Transparentne szkło przepuszcza większość światła, które zostaje rozproszone po całym wnętrzu. Co dotyczy stylu, warto się trzymać minimalizmu i funkcjonalności. Proste, geometryczne kształty, oszczędne żarówki oraz ruchome klosze. We wnętrzu skandynawskim nie obejdzie się bez niewielkich lamp wiszących, reflektorów oraz trójnogów. Hitem stylu jest jednak lampa wisząca z prawdziwego gęsiego pierza od duńskiego producenta. Lekka, finezyjna, niepowtarzalna. Taką lampę można zamontować zarówno w reprezentacyjnym salonie, jak i subtelnej sypialni.
Materiały prasowe