Okrągłe dywany – gdzie pasują?

Kształt dywanu może w znacznej mierze przyczynić się do oryginalnej aranżacji pomieszczenia. Przyzwyczajenie do dywanów prostokątnych sprawia, że stają się one niemal niedostrzegalne.

Jeśli chcemy zwrócić uwagę na ten akurat element wystroju wnętrza, lepiej sięgnąć po dywany w kształcie koła, owalne, albo o nieregularnych kształtach. Im bardziej ascetyczny wystrój salonu czy pokoju dziecięcego, tym ciekawiej prezentuje się w nim okrągły dywan. Wybierając ten właśnie kształt nie musimy martwić się o zaginające się rogi i układać dywan tak, aby przytrzasnąć nogą kanapy albo fotela przynajmniej te, o które najczęściej się potykamy. 

Okrągły dywan jest jak okrągły stół – sprzyja maksymalnie wygodnej aranżacji oraz sprawia, że chętniej zasiadamy do negocjacji. Jeśli przykładamy do tekstyliów taką samą wagę jak do mebli, powinniśmy poświęcić trochę czasu na znalezienie ciekawego w formie dywanu. Dywany w kształcie koła to dobry kierunek poszukiwań.

Zabawianie na dywanie

Dywan zawsze przydaje się w pokoju dziecięcym – to doskonałe miejsce do zabawy. Żeby nie wiem ile puf, krzesełek czy fotelików znalazło się w okolicy, dzieciaki i tak zejdą z zabawą do parteru. Na dywanie dobrze się gra w planszówki, układa klocki, rozkłada wielkoformatowe kolorowanki czy oporządza domek dla lalek. Rodzice równie chętnie zasiądą do zabawy na miękkim dywanie, zamiast na miniaturowym krzesełku. Jeśli nie mamy ogrzewania podłogowego, wełniany ciepły dywan będzie doskonałą izolacją podczas zimy. Oczywiście jeśli nasze dzieci mają uczulenie na wełnę, lepiej sięgnąć po dywany z bawełny albo tworzyw sztucznych. Ważne, żeby można się było na nich wygodnie wyciągnąć nie tylko podczas zabawy, ale także np. podczas oglądania ulubionego filmu.

Zamiast jednego dużego dywanu w kształcie koła, możemy do pokoju dziecięcego kupić kilka małych dywaników i pozwolić m swobodnie przemieszczać się po podłodze, traktując je jak wyspy na oceanie podłogi. Dobrze, żeby każdy był w innym kolorze – to sprawia, że pokój wygląda weselej.

Okrągły dywan, okrągły stół

Wróćmy do pomysłu z okrągłym stołem. Jeśli mamy na tyle dużą jadalnie abo kuchnię, żeby stół nie musiał być przysunięty do ściany, tylko mógł królować na środku, warto kupić okrągły dywan i okrągły stół. Powstaje wtedy bardzo oryginalne miejsce do biesiadowania.Wygoda związana jest nie tylko z dostępem z każdej strony, ale także z faktem, że nie trzeba usadzać gości w zależności od rangi czy zasług – okrągły stół jest bardzo demokratyczny – i rozmawia się przy nim patrząc sobie nawzajem w oczy.

Zalegający pod nogami dywan w kształcie koła wytycza przestrzeń jadalnianą, oddziela ją od reszty pomieszczenia, a ponadto daje miłą miękkość i ciepło pod nogami – zwłaszcza jeśli siedzimy przy stole boso, bo to akurat późne niedzielne śniadanie.

Do przedpokoju, do łazienki, na balkon

Małe okrągłe dywany dobrze sprawdzają się w przedpokoju, hallu, w łazience czy na tarasie. Układane podobnie jak w pokoju dziecięcym, stanowią dopełnienie podłogi, po której często poruszamy się boso. Im ich więcej, tym ciekawsze aranżacje można stworzyć. Wielokolorowe układanki z okrągłych dywaników to gwarancja, że w przedpokoju piach nie będzie chrzęścił pod butami, a i porządki będzie robić łatwiej niż wtedy, kiedy wchodzi się brudnymi butami bezpośrednio na panele czy płytki ceramiczne.

O zasadności układania dywaników w łazience nie ma się co rozpisywać – bez nich pod stopami, naprawdę trudno wyjść spod prysznica czy z wanny. Za to warto zwrócić uwagę na komfort ich użytkowania na balkonie czy na tarasie w sezonie letnim. Nie tylko dodają uroku aranżacjom z meblami ogrodowymi i lampionami, ale także zapobiegają wnoszeniu brudu do domu, kiedy dzieci przemieszczają się z prędkością światła między ogródkiem a domem.

Wybierając dywany i dywaniki w kształcie koła, decydujemy się na odrzucenie sztampy i rutyny – wybieramy aranżacje bardziej pomysłowe, fantazyjne i dowodzące naszej niekonwencjonalności. Pamiętajmy, że to materiał, z którego wykonany jest dywan decyduje o tym, czy powinien on być użytkowany w miejscu o dużym natężeniu ruchu.

W przedpokoju czy na tarasie można więc położyć dywaniki z polipropylenu ale także juty czy bawełny. W jadalni czy pokoju dziecięcym doskonale sprawdzą się dywany z wełny, poliamidu czy wspomnianych włókien naturalnych z bawełną na czele. Pod każdy dywan powinniśmy podłożyć matę antypoślizgową, żeby nie stwarzać ryzyka przesuwania się go po podłodze. A co za tym idzie – nie narażać domowników i gości na potknięcia, poślizgnięcia i wywrotki.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Nie jest tajemnicą, że wraz z rozwojem dziecka, rosną i…