Jod – wpływ na organizm i skutki z niedoboru

Twoje włosy w ostatnim czasie znacząco się przerzedziły? Nieustannie towarzyszy Ci uczucie chłodu, nawet w ciepłe dni? Jesteś osłabiony, nie masz na nic siły? To znaki, które wysyła Twój organizm, że coś jest nie tak. Nie bagatelizuj ich – wykonaj badania profilaktyczne. Sprawdź m.in. poziom jodu w organizmie.

Jod właściwości – jak ten pierwiastek wpływa na organizm człowieka?

Jod to jeden z pierwiastków, które odgrywają znaczącą rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka. Jego niedobór powoduje m.in. zaburzenia w produkcji hormonów tarczycy oraz nieprawidłowości w rozwoju płodu. 

Jakie posiada jod właściwości istotne dla prawidłowego przebiegu procesów w organizmie człowieka? Wspiera m.in. prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także serca. U dzieci korzystnie wpływa na poprawę zdolności przyswajania wiedzy. Ponadto jod pomaga usuwać z organizmu toksyny i metale ciężkie. Sprawdź, jakie mogą być skutki niedoboru jodu.

Jakie są skutki niedoboru jodu?


Jednoznaczną odpowiedź na to, czy w Twoim organizmie jest prawidłowy poziom jodu, mogą dać Ci wyniki przeprowadzonych laboratoryjnych badań profilaktycznych. Jednak także obserwując swój organizm z należytą uwagą, będziesz w stanie wychwycić sygnały, które mogą świadczyć o niedoborach tego pierwiastka.

Na co zwrócić szczególną uwagę?
● Zmiany skórne – gdy w organizmie poziom jodu spada poniżej wartości granicznych, skóra może stać się sucha i podrażniona.

● Wypadanie włosów – niedobór jodu w organizmie objawia się także nadmiernym wypadaniem włosów. Jeśli na grzebieniu zostaje więcej włosów niż dotychczas, jest to sygnał, aby jak najszybciej wykonać niezbędne badania profilaktyczne.

● Powiększone wole – to obrzęk szyi, który jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy w następstwie m.in. niedoboru jodu.

● Spowolnienie metabolizmu i znaczny przyrost masy ciała w krótkim czasie – jeśli nie zmieniłeś nawyków żywieniowych ani trybu życia, a mimo to znacznie powiększyła się w ostatnim czasie masa Twojego ciała, może być to znak, że w organizmie brakuje jodu, przez co tarczyca nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

● Permanentne zmęczenie – dbasz o higienę snu, starasz się wysypiać, a mimo to towarzyszy Ci przewlekłe zmęczenie? Osłabienie i problemy z koncentracją również mogą świadczyć o zbyt niskim poziomie jodu w organizmie.

Jak zadbać o prawidłowy poziom jodu w organizmie? Bardzo ważne jest włączenie do codziennej diety produktów o dużej zawartości jodu, np. ryb. Na rynku dostępne są także produkty zawierające jod naturalny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zaawansowane technologie, ekologiczna produkcja i niepowtarzalny design sprawiają, że płytki…