Jaki jest wpływ wad zgryzu na codzienne życie pacjentów?

Wady zgryzu, nawet te pozornie niewidoczne, mają ogromny wpływ na codzienne życie pacjentów, o czym alarmują ortodonci oraz chirurdzy szczękowo-twarzowi. Uwarunkowane mogą być one czynnikami genetycznymi lub środowiskowymi. Dotyczą ustawienia szczęki, żuchwy oraz poszczególnych zębów względem siebie. Dowiedz się, jaki wpływ mogą mieć wady zgryzu na pacjentów w różnym wieku.

Asymetrie i zmiany w wyglądzie twarzy

O tym, że wady zgryzu mają niebagatelny wpływ na estetykę, wie każdy. Okazuje się jednak, że nie są one widoczne wyłącznie w chwilach, kiedy pacjent jest szeroko uśmiechnięty. Są dostrzegalne już na pierwszy rzut oka, nawet gdy usta są zamknięte. W jaki sposób? Wada zgryzu a wygląd twarzy są ze sobą ściśle powiązane. W zależności od występującej u konkretnej osoby wady może dojść do:

  • zaburzeń symetrii w obrębie twarzy,
  • nadmiernego wysunięcia bródki,
  • wydłużenia oraz wypuklenia twarzy,
  • skrócenia dolnej części twarzy.

Oprócz kwestii wyłącznie estetycznych warto pamiętać, że wady zgryzu rzutują również na samopoczucie pacjentów, ich pewność siebie oraz kontakty interpersonalne. Mają duże znaczenie w szkole, w pracy czy w czasie zawierania przyjaźni i związków.

Problemy z prawidłową wymową i przeżuwaniem

Źródłem nieprawidłowej wymowy i problemów z przeżuwaniem bardzo często jest przykładowo zgryz otwarty. Nazwa tej wady nawiązuje do jej wyglądu – rozpoznamy ją po tym, że górne i dolne zęby się ze sobą nie stykają. Jest związana z nieodpowiednim wymawianiem głosek. Kolejną wadą, w której bardzo powszechne są problemy z wymową, jest przodozgryz. W tym przypadku pacjenci natrafiają nierzadko na ogromne trudności z wymawianiem głosek syczących.

Problemy z przeżuwaniem pojawiające się u osób z wadami zgryzu mogą prowadzić do niewystarczającego rozdrabniania żywności, a w konsekwencji rozwoju chorób związanych z układem pokarmowym. Wystąpić mogą również pogorszone samopoczucie, bóle głowy i szyi czy wady ortopedyczne dotykające najczęściej kręgosłupa. W leczeniu wad zgryzu może pomóc ortodonta – Poznań to dobre miejsce, żeby go poszukać, ponieważ znajdują się tam filie sieci wielu znanych gabinetów.

wpływ wad zgryzu

Choroby zębów i dziąseł

Próchnica czy kamień nazębny to powszechne problemy, które dotyczą praktycznie każdego. Niektóre wady zgryzu utrudniają utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej i uniemożliwiają doczyszczenie jej w każdym zakamarku. Skutkiem tego bywa zaostrzenie problemu, a w dłuższej perspektywie czasowej – zaawansowana próchnica, paradontoza, utrata zębów czy recesje dziąsłowe. Częstym problemem w niektórych wadach zgryzu jest kruszenie się i ścieranie zębów, a także nadwrażliwość.

Z podobnych przyczyn, w szczególności próchnicy, u niektórych pacjentów konieczne jest usuwanie ósemek, czyli zębów mądrości. O wiele częściej niż na innych zębach rozwija się na nich próchnica, nie tylko ze względu na ich umiejscowienie, ale również ograniczone możliwości w zakresie higieny jamy ustnej. Nierzadko spotykanym symptomem u osób z wadami zgryzu jest nieprzyjemny zapach z ust, który pojawia się właśnie w wyniku próchnicy oraz odkładania się kamienia nazębnego.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Diana Olijar większość czasu spędza w pokoju, nie wychodząc z…