Diuna – czy warto przeczytać? Książka czy ekranizacja
,,Diuna” to jedna z najpopularniejszych powieści science fiction ostatnich lat. Odniosła ona sukces także w Polsce. Określana jest obecnie mianem dzieła kultowego.
O czym jest Diuna?
,,Diuna” odniosła gigantyczny sukces komercyjny. Została sprzedana na całym globie w nakładzie, który przekracza 21 milionów egzemplarzy. Została nagrodzona prestiżowymi nagrodami. Warto zaznaczyć, że w 1987 r. w głosowaniu czytelników czasopisma Locus została wybrana najlepszą książką science fiction wszech czasów. W 2021 roku zyskała na jeszcze większej popularności, ponieważ doczekała się ekranizacji kinowej. ,,Diuna” to powieść napisana przez Franka Herberta, czyli człowieka wielu zawodów. Pisarz znany jest głównie jako jeden z najpopularniejszych pisarzy science fiction XX wieku. Co istotne, zanim zaczął pisać, podejmować szereg wszelakich zajęć zawodowych. Podczas drugiej wojny światowej służył w amerykańskiej marynarce wojennej, a po zakończeniu konfliktu zbrojnego pracował między innymi jako fotograf, operator, komentator, a także jako korespondent radiowy. Co więcej, pracował też jako redaktor i reporter. Był też degustatorem win, a także łowił małże. Akcja powieści toczy się w bardzo dalekiej przyszłości, która pozbawiona jest komputerów znanych w obecnych czasach. Ludzie zamieszkują rozsiane po całej galaktyce planety. Obowiązuje dziwny system społeczno-polityczno-ekonomiczny, który wywodzi się z czasów Butleriańskiego Dżihadu. W świecie przedstawionym przez pisarza przez prawie wiek trwała wielka wojna ludzi z maszynami myślącymi. Konsekwencją tych działań było zniszczenie owych maszyn. Ludzkość postawiła na rozwijanie własnych zdolności, a tworzenie sztucznej inteligencji zostało zakazane prawnie. Z tego powodu w ,,Diunie” podróże kosmiczne i tym podobne zostały oparte o ludzkie zdolności spotęgowane mityczną przyprawą, czyli melanżem. Pod wpływem wielkich ilości tej przyprawy część ludzkości była zdolna między innymi do wyznaczania kursu międzygwiezdnego statku bez wymogu stosowania maszyn. Wyjątkiem są Ixianie, którzy poprzez balansowanie na granicy zakazu produkcji maszyn myślących wprowadzonego po Dżihadzie, wyspecjalizowali się w tworzeniu wszelakich urządzeń technologicznych.
Powieść pt. ,,Diuna” to uniwersum zarysowane przez jej fabułę.
Inspirowała nie tylko filmowców z Hollywood, ale też twórców gier. Na jej podstawie stworzone bardzo ciekawe produkcje. W oparciu o Księgi Diuny zostały zrealizowane dwa miniseriale telewizyjne oraz hitowy film z 2021 roku. Pierwszy z mini seriali powstał w 1984 r. i został wyreżyserowany przez słynnego reżysera Davida Lyncha. Pomimo tego że pracy nad produkcją podjął się wybitny człowiek, to film nie odniósł finansowego sukcesu. Okazuje się, że koszty produkcji wyniosły około 40 milionów dolarów, a film zarobił tylko 30 milionów dolarów. Pośród fanów uniwersów zdania są jednak mocno podzielone. Jedni mówią o filmie z sympatią, inni natomiast nienawidzą go. Film stworzony w 2021 roku odniósł jednak komercyjny sukces i druga część jest już produkowana.
Artykuł sponsorowany