Jaką rolę w organizmie odgrywa kolagen i jak go uzupełniać?
Kolagen to białko strukturalne, które jest jednym z najważniejszych składników tkanki łącznej organizmu. Jednak wraz z wiekiem jego produkcja maleje, stąd też wiele osób rozważa suplementację. Jak przeprowadzać ją w prawidłowy sposób? Zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.
Jakie główne role w organizmie pełni kolagen?
Zanim sięgniemy po preparaty takie jak kolagen w tabletkach, w saszetkach lub w płynie, warto dokładniej poznać funkcje tego białka.
Jedną z kluczowych jest wspieranie struktury skóry, składnik ten wpływa bowiem na jej elastyczność oraz napięcie. W praktyce już po ukończeniu 25 roku życia włókna kolagenowe słabną, co odbija się na pogorszonej elastyczności cery oraz uwypuklaniu pierwszych oznak starzenia.
Inną jego rolą jest wpływanie na kondycję stawów, w tym utrzymanie ich struktury i funkcji. Kolagen pomaga bowiem chronić chrząstkę stawową przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zapewnia sprężystość i wytrzymałość tkanek łącznych. Może także łagodzić ból stawów, który nasila się wraz z wiekiem.
Nie można dodatkowo zapominać o wpływie kolagenu na stan kośćca. Niedobór tego białka to bowiem zwiększona kruchość kości i tym samym większe ryzyko złamań.
Co niszczy kolagen w ciele?
Nie tylko wiek przyczynia się do zmniejszonej produkcji kolagenu. Jednym z takich czynników są promienie UV, ale także używki, zwłaszcza tytoń. Ten ostatni sprawia, że dochodzi do przyspieszonego rozkładu kolagenu, ale także odpowiada za wzmożone tworzenie się wolnych rodników, które również nie sprzyjają syntezie tego białka. Nie bez znaczenia jest dodatkowo dieta. Jeśli jest w niej zbyt dużo cukrów, to zapasy kolagenu ulegają znacznie szybszemu wyczerpaniu. Nie wystarczy więc dostarczać tego białka w postaci suplementacji, jednocześnie bowiem trzeba prowadzić możliwie jak najzdrowszy tryb życia, aby minimalizować jego niszczenie.
Tabletki z kolagenem a suplementacja
Wiedząc, jak istotny jest wpływ kolagenu na zdrowie wiele osób decyduje się na jego suplementację. Musi być ona jednak prowadzona w sposób rozsądny i bezpieczny. Istotna jest więc przede wszystkim odpowiednia dawka. Średnia dawka to około 4-5 gramów dziennie, choć zależy to od wielu czynników, w tym m.in. od wieku, płci oraz ogólnego stanu zdrowia.
Istotny jest dodatkowo czas trwania suplementacji, czyli okres przyjmowania kolagenu w tabletkach, płynie lub innej formie. Średnio jest to od 2 do 3 miesięcy, kwestię tę warto jednak omówić z lekarzem. Należy dodatkowo pamiętać, że suplementacja kolagenu nie powinna zastępować zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety.
Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania suplementów z kolagenem?
Przyjmowanie suplementów z kolagenem jest zazwyczaj uważane za bezpieczne, jednak istnieją pewne przeciwwskazania i niektóre osoby powinny zachować ostrożność lub całkowicie unikać suplementacji kolagenu. Głównym jest okres ciąży oraz karmienia piersią, przy czym w tym czasie warto każdą suplementację omawiać z lekarzem lub swoim farmaceutą, nie tylko kolagenu.
Kolagen w tabletkach często zawiera także substancje pomocnicze. Niektóre osoby mogą wykazywać na nie alergię, dlatego zawsze trzeba dokładnie sprawdzić skład preparatu oraz monitorować swój organizm na etapie suplementacji.
Kolagen to wsparcie dla wielu układów w naszych organizmach, ale i zachowanie na dłużej młodego wyglądu. Warto więc rozważyć jego suplementację sięgając po tabletki, płyny lub kolagen w saszetkach. Zaleca się jednak, aby korzystać z bezpiecznych źródeł takich preparatów, czyli przede wszystkim aptek stacjonarnych oraz online.
Artykuł sponsorowany