Rodzicu, odpuść sobie! Czyli o sztuce odpuszczania…

Odpuszczanie – wbrew pozorom – też jest sztuką i to właśnie w tej dziedzinie coraz więcej rodziców zaczyna upatrywać rodzicielskiego sukcesu. Zapraszamy do artykułu Agaty Cygan – Kukla, redaktor portalu dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci – Ciążowy.pl .

Projekt „dziecko”

Kiedy na świat przychodzi dziecko – zwłaszcza to pierwsze, wyczekane – rodzice robią wszystko co w ich mocy, żeby wychować je najlepiej jak potrafią. Zastanawiają się, czego nie pominąć, o czym nie zapomnieć, czego dopilnować, żeby z ich dzieckiem wszystko było dobrze. Nie wszyscy jednak podążają tą samą drogą. Podczas kiedy jedni starają się zaufać intuicji, metodą prób i błędów dochodzą do tego, co będzie dla ich pociechy najodpowiedniejsze, inni szukają odpowiedzi w wiedzy naukowej. 

Czytają, analizują, dociekają. Szukają, a wręcz doszukują się sygnałów, czy ich dziecko aby na pewno rozwija się prawidłowo. Czy to jeszcze norma rozwojowa czy już może odchylenie? Zaczynają interesować się psychologią rozwojową, fizjoterapią, dietetyką – starają się do granic perfekcji opanować wszelkie dziedziny, mogące mieć jakikolwiek wpływ na zdrowie i rozwój ich dziecka. 

Ciągle za mało?

Polscy rodzice przez wiele ostatnich lat wykazywali dużą tendencję do tzw. rodzicielstwa eksperckości. Zdrowa żywność, ekologiczne ubranka, zajęcia rozwojowe, diagnozy sensoryczne, wyłącznie jakościowe rozrywki. I choć nie ma niczego złego w poszukiwaniu wiedzy, dążenie do perfekcjonizmu, przesadna troska i nadmierna wnikliwość w każdym obszarze życia dziecka rodzi pewne pułapki. I nie chodzi o tzw. szklany klosz, którym rodzice z czasem otaczają pociechę, nieświadomie pozbawiając ją decyzyjności, samoświadomości czy życiowej zaradności. 

Przesadne kontrolowanie każdego obszaru życia dziecka odbija się negatywnie także na samych rodzicach. Jak się okazuje, rodzicielstwo eksperckości doprowadziło nas, Polaków do czołówki państw z wysokim współczynnikiem rodzicielskiego wypalenia (badania belgijskiej placówki Université Catholique de Louvain). 

Ciągłe poszukiwanie wiedzy i doktoryzowanie się w każdym temacie związanym z wychowaniem bywa wyczerpujące, frustrujące i powoduje, że ciągle czujemy się niewystarczający. To poczucie z czasem zaczyna się przekładać także na inne dziedziny, powodując brak sensu życia, poczucie beznadziejności i rezygnacji. Bo trzymanie wszystkiego pod kontrolą potrafi skutecznie odbierać radość z tego, co najważniejsze – z tego co tu i teraz. 

Nic się nie stanie…

W wychowaniu wcale nie liczy się perfekcjonizm. Choć BLW na pewno ma swoje zalety to świat się nie zawali, jeśli nakarmimy dziecko łyżeczką. Zamiast ogólnorozwojowych zajęć muzycznych, niemowlakowi wystarczy czasem potańczyć z mamą w domu. Nic się nie stanie, jeśli  dziecko w wieku trzech lat nie opanuje do perfekcji wszystkich literek. A czasem walka na poduszki może przynieść więcej korzyści dla rozwoju dziecka niż ciągłe wyklejanie, wydzieranie i lepienie. 

Nie musimy za wszelką cenę uczyć 4-latka jazdy na nartach, jeśli sami nie pasjonujemy się tym sportem. Fajny wyjazd może oznaczać zarówno tydzień w hotelu z basenem i animatorem, jak i jednodniowy wypad nad jezioro czy do lasu. A szczęśliwe dziecko to niekoniecznie to, które ma plan dnia wypełniony po brzegi, ale to, które ma czas potaplać się w kałużach, pobawić w błocie czy beztrosko pobiegać po łące…

Odpuszczanie też jest sztuką! 

I to właśnie w tej dziedzinie coraz więcej rodziców zaczyna upatrywać rodzicielskiego sukcesu. Mniej wybujałych atrakcji dla dzieci, więcej naturalności i spontaniczności. Różnimy się. To, co sprawdza się w przypadku jednego dziecka, niekoniecznie będzie dobrym wyborem dla innego. 

Obserwujmy nasze pociechy i ich rozwój. Nie bójmy się zawrócić z raz obranej ścieżki, jeśli okaże się dla nas zbyt wyboista albo zwyczajnie nie prowadzi do celu. To wcale nie dowód słabości, ale właśnie siły i rozwagi.  

Autor: Agata Cygan – Kukla, redaktor portalu Ciążowy.pl, absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Socjologii. Szczęśliwa mama, która wierzy, że w macierzyństwie najważniejsza jest przyjaźń ze swoimi dziećmi – pracuje nad nią uparcie każdego dnia. 

—-

Portal Ciążowy.pl to kompendium wiedzy na temat przygotowania do ciąży, jej przebiegu, porodu oraz rozwoju i wychowania dziecka. Wiele osób dołącza do serwisu jeszcze na etapie starań, a następnie zostaje na lata, szukając tutaj porad dotyczących wychowania dziecka.  Każdy, komu bliska jest tematyka ciąży i rodzicielstwa znajdzie tu coś dla siebie, a w serwisie nie zabraknie też miejsca dla ojców – ciąża i wychowanie dziecka to przecież wyjątkowy czas dla dwojga rodziców.

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jesień to czas, kiedy przyroda powoli przygotowuje się na zimowy…