Bakterie do szamba w praktyce – dlaczego warto stosować?
Posiadasz przydomową oczyszczalnie ścieków? Bardzo istotną kwestią w jej prawidłowej eksploatacji jest stosowanie biopreparatów do szamb. Choć producenci i instalatorzy jasno podkreślają jak wiele dla prawidłowej eksploatacji znaczy stosowanie tych preparatów, wielu z nas o nich zapomina. Niestety, przykre efekty zaniedbania szamba widoczne są, gdy jest już za późno…
Bakterie do szamba, a stan zbiornika na ścieki
Jedną z pierwszych podstawowych funkcji bakterii do szamb jest oczywiście efektywne upłynnianie nieczystości. Jeśli w ściekach brakuje kultur bakteryjnych, tworzą się osady, a pojemność zbiornika znacząco maleje. Z czasem przydomowa oczyszczalnia przestaje w ogóle funkcjonować i potrzebne jest odpompowanie nieczystości przez firmę zewnętrzną (co wiąże się ze sporymi kosztami). Bakterie do szamba od Aktywatory.pl załatwiają ten problem.
Biopreparaty do szamb są świetnym sposobem na utrzymanie osadnika w dobrym stanie. Regularnie dozowana mieszanina szczepów bakterii oraz enzymów sprawia, że nieczystości stałe są na bieżąco upłynniane i nie podlegają procesowi sedymentacji.
Bakterie do szamba, a drożność rur
Drugim korzystnym działaniem bakterii do szamb jest ich zdolność do rozkładu osadów tłuszczowych. Z reguły pojawiają się one w rurach doprowadzających ścieki do osadnika, zmniejszając tym samym światło rury i jej drożność. Stosowanie silnej chemii do udrażniania rur jest tutaj niekorzystne, gdyż oprócz swojego bazowego działania, zabija ona cenne dla procesów samooczyszczania bakterie w szambie. Tabletki do szamba można z powodzeniem aplikować przez zlew lub muszlę klozetową.
Bakterie do szamba, a usuwanie odorów
Do istotnych zalet, jakie dają bakterie do szamba w regularnym zastosowaniu, można zaliczyć dezodoryzację. To proces naturalnego usuwania źródeł odorów, którymi są tłuszczowe kożuchy, pływające na zwierciadle ścieków. Odpowiednia zawartość bakterii w ściekach sprawia, że kożuch zostaje rozłożony, a także uniemożliwia jego ponowne zawiązanie się. Przykre zapachy to jeden z najbardziej uciążliwych problemów przy eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Aplikowane raz na kilka tygodni bakterie do szamba rozwiązują go praktycznie w całości.
Bakterie do szamba, a zapobieganie rozwojowi patogenów
Warto wspomnieć, że bakterie do szamba to szczepy ekologiczne i bezpieczne. Ich rozwój i utrzymanie odpowiedniego poziomu w osadniku uniemożliwiają pojawienie się tam szkodliwych bakterii czy pasożytów (w myśl tradycyjnej konkurencji wewnątrz i międzygatunkowej). To istotna zaleta, zwłaszcza z myślą o bezpieczeństwie domowników i lokalnego środowiska naturalnego.
Bakterie do szamba, a niskie koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków
Na sam koniec aspekt czysto ekonomiczny – stosując regularnie bakterie do szamba ograniczamy do minimum ryzyko pojawienia się dodatkowych kosztów, związanych z serwisowaniem osadnika. Ktokolwiek miał do czynienia z tego typu pracami, wie, że są to przykre doświadczenia, tak dla nosa jak i dla domowego portfela…
Artykuł sponsorowany