Biegunka u niemowląt – na co szczególnie uważać w trakcie choroby?

Biegunka u niemowląt to luźne, wodniste stolce, które pojawiają się częściej niż 3 razy na dobę. Oprócz zmienionej konsystencji i częstości stolec może zawierać domieszkę krwi, ropy lub śluzu w zależności od etiologii choroby. Liczba 3 stolców nie dotyczy dzieci karmionych piersią, które wypróżniają się częściej i biegunkę rozpoznaje się w przypadku gwałtownego zwiększenia ilości stolców.

Przyczyny biegunki u niemowląt

Najczęstszą przyczyną biegunek u niemowląt są wirusy. Mogą to być rotawirusy lub adenowirusy. Objawom ze strony układu pokarmowego może towarzyszyć zapalenie górnego odcinka układu oddechowego oraz wymioty. Inną przyczyną biegunek mogą być bakterie. Cechą charakterystyczną infekcji bakteryjnej jest szybki przebieg i wysoka gorączka. Ostatnią grupą, które są wymieniane jako przyczyny biegunek, są pasożyty i pierwotniaki takie jak Cryptosporidium i Giardia. Choć kolor stolca może być niepokojący, należy pamiętać, że żółty kolor jest bardzo częsty w pierwszym miesiącu, a zielony występuje u co trzeciego półrocznego dziecka. Brązowy kolor stolca, typowy dla dorosłych, przeważa dopiero po 1. roku życia. Niepokojącym objawem jest sytuacja, gdy stolce zmieniają nie tylko kolor, ale również konsystencję oraz gdy oddawane są znacznie częściej niż zwykle.

Odwodnienie

Jednym z najczęstszych powikłań biegunek jest odwodnienie, które jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt. Dzienna utrata wody z organizmu u tak małych dzieci może stanowić nawet 15% ich masy ciała. Brak dobrze rozwiniętych mechanizmów kompensacyjnych powoduje szybkie narastanie odwodnienia. U niemowląt objawy występują relatywnie późno, a najłatwiej je rozpoznać po spadku masy ciała dziecka. Ważne w ocenie odwodnienia jest zwrócenie uwagi na:

  • liczbę zużytych pieluszek,
  • ilość oddawanego moczu, wymiotów i stolców,
  • stan ogólny,
  • aktywność,
  • ocenę zapadnięcia gałek ocznych,
  • ciemiączko,
  • ilość przyjętych płynów,
  • temperaturę ciała.

Aby zapobiec odwodnieniu podczas trwania biegunki, należy rozpocząć dodatkowe nawadnianie, najlepiej czystą wodą lub preparatami izotonicznymi. Należy unikać płynów o dużej zawartości cukrów, szczególnie soków. Zarówno u niemowląt karmionych piersią, jak i mlekiem sztucznym, nie należy zmieniać diety. Zachowanie prawidłowego żywienia skraca czas trwania biegunki. O ile zastosowane zostanie właściwe postępowanie oraz odpowiednie nawodnienie, w większości przypadków ostra biegunka zakaźna, zarówno wirusowa, jak i bakteryjna, ustępuje samoistnie w ciągu 7 dni.

Pieluszkowe zapalenie skóry

W trakcie trwania biegunki należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji okolicy pieluszkowej, ponieważ zarówno biegunka, jak i stosowana czasami w jej leczeniu antybiotykoterapia, jest czynnikiem ryzyka wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry. Aby zapobiec wystąpienia zmian, należy zmieniać pieluszkę od razu po każdym wypróżnieniu oraz przemywać dokładnie skórę pod bieżącą wodą. Jako profilaktykę na odparzenia u niemowląt Bepanthen Baby będzie dobrym rozwiązaniem. Jest to krem, który nawilża skórę, ochrania ją przed czynnikami zewnętrznymi, stymuluje proces wytwarzania lipidów skóry i przyspiesza proces odbudowy skóry.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
"Seplenię od zawsze -za późno na wizytę u logopedy" albo…