Botoks – przyjrzyjmy mu się bliżej!

Botoks to nic innego jak jad kiełbasiany, który nazywany jest także botulinotoksyną, botuliną BTX lub toksyną botulinową. Preparat ten podawany w odpowiednich dawkach stał się niezwykle popularnym składnikiem zabiegów odmładzających na całym świecie. Zabieg botoksu wygładza zmarszczki mimiczne, zmarszczki poprzeczne czoła i inne niedoskonałości skóry pojawiające się z wiekiem. Jednak to koniec jego możliwości. Na czym polega fenomen botoksu i jak szerokie jest jego zastosowanie? Odpowiedź w artykule.

Popularny na całym świecie zabieg botoksu pozwala na niemal natychmiastowe i widoczne gołym okiem zniwelowanie zmarszczek. Zabieg polega na aplikacji niewielkich dawek preparatu botoks w konkretne miejsce na twarzy. W wyniku iniekcji mechanizm działania toksyny botulinowej typu A aktywnie hamuje przesyłanie impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, prowadząc do rozluźnienia mięśni oraz wygładzenia zmarszczek.

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej – rodzaje

Botox/botoks jest nazwą toksyny botulinowej czyli silnej neurotoksyny, która wytwarzana jest przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Jeśli chodzi o rodzaje toksyny botulinowej, to rozróżnia się kilka jej typów od litery A do H. W przypadku ludzkiego organizmu najkorzystniejsze dla zdrowia są typy A, B i E. Ze względu na specyfikę działania botoksu, który łączy się trwale z płytką nerwowo-mięśniową powodując blokadę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, toksyna botulinowa tak chętnie wykorzystywana jest do zabiegów związanych z funkcjonowaniem mięśni i nerwów. 

W jakich przypadkach można wykorzystać toksynę botulinową?

Przeciwzmarszczkowe działanie botoksu znalazło zastosowanie w medycynie estetycznej, sprawdzając się fenomenalnie podczas redukcji zmarszczek mimicznych. Wstrzyknięcie botoksu bezpośrednio w zmarszczkę powoduje chwilowy paraliż ruchu mięśnia znajdującego się tuż pod nią, co prowadzi do zauważalnego złagodzenia rysów twarzy. Skutkiem zastosowania iniekcji toksyny botulinowej jest nie tylko spłycenie zmarszczek, ale także przeciwdziałanie powstawaniu nowych. Zabieg botoksem wygładza także: zmarszczki wokół oczu, kurze łapki, zmarszczki poprzeczne na czole, zmarszczki królicze na nosie oraz zmarszczki palacza (wokół ust).

Leczenie nadpotliwości pach i inne zastosowania botoksu

Jak się okazuje, toksynę botulinową stosuje nie tylko w celu poprawy wyglądu i wygładzenia zmarszczek. Wyjątkowe właściwości botoksu pozwalają również na:

  • leczenie nadpotliwości pach, stóp i dłoni (toksyna botulinowa hamuje wytwarzanie potu w gruczołach potowych);
  • leczenie spastyki (wzmożonego napięcia mięśniowego u dzieci z MPD)
  • leczenie zeza i tików nerwowych
  • leczenie hemoroidów
  • leczenie bruksizmu
  • leczenie migreny

Botoks do wygładzania zmarszczek – przeciwwskazania

Jak każdy zabieg, również ostrzykiwanie skóry botoksem nie niesie ze sobą różnego rodzaju przeciwwskazania uniemożliwiające wykonanie zabiegu. Są to przede wszystkim:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi 
  • karmienie piersią
  • ciąża
  • choroby nerwowo-mięśniowe – miastenia
  • zażywanie niektórych leków
  • nadwrażliwość na składniki preparatu
  • rozległe uszkodzenia skóry
  • schorzenia zapalne

Podsumowanie 

Jeśli chcesz przywrócić twarzy młodzieńczy wygląd, botoks w Krakowie pomoże Ci odzyskać jędrność i gładkość skóry. Decydując się na korekcję zmarszczek botoksem, pierwsze efekty zauważysz już po dwóch dniach od iniekcji, a sam efekt zabiegu będzie utrzymywał się aż do 6 miesięcy. Warto również wiedzieć, że zabieg można powtarzać co 4-6 miesięcy, a systematyczne stosowanie botoksu wydłuża czas utrzymywania się efektów. Toksyna botulinowa to preparat o wszechstronnym działaniu, którego celem jest zatrzymanie upływającego czasu i zwiększenie komfortu życia.

Jeśli interesuje Cię botoks w Krakowie, więcej informacji na ten temat znajdziesz na Sekrety Piękna.

Artykuł sponsorowany

 

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Planujesz lepiej wyeksponować swoje książki? A może nie masz już…