Dieta cukrzycowa, czyli prawidłowe odżywianie diabetyka
Osoby borykające się z cukrzycą powinny przykładać ogromną wagę do nawyków żywieniowych, niezależnie od typu choroby. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że prawidłowa dieta jest w ich przypadku szczególnie istotna, bowiem cukrzyca wiąże się z koniecznością nieustannej troski o odpowiedni poziom cukru w organizmie. Tym bardziej, iż nieprzestrzeganie najważniejszych, fundamentalnych zasad może mieć bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowie takiego człowieka. Prawidłowe odżywianie diabetyka
Warto mieć świadomość, że w przypadku zaawansowanej cukrzycy dieta nierzadko musi być bardzo precyzyjnie zbilansowana i restrykcyjnie przestrzegana. Rzecz jasna, na rozwój choroby oraz samopoczucie diabetyka wpływ ma wiele różnych czynników, jednak bez dwóch zdań to właśnie dieta należy do zdecydowanie najistotniejszych. Cukrzyca to ciężka choroba i wiąże się ona z ryzykiem nieprzyjemnych reperkusji, dlatego troska o prawidłowe odżywianie się ma naprawdę spore znaczenie.
Odpowiednio skonstruowany jadłospis, a konkretny typ cukrzycy
Można wyróżnić kilka typów cukrzycy. Choć istnieje kilka uniwersalnych reguł charakterystycznych dla każdego rodzaju. To jednak niewątpliwie warto dostosować dietę do własnych, indywidualnych potrzeb. Niektóre typy cukrzycy wymagają podjęcia szczególnych środków, dedykowanych konkretnej odmianie choroby. W przypadku cukrzycy ciążowej, niebywale istotne jest ściśle kontrolowanie ilości przyjmowanych węglowodanów, bowiem taka dieta cukrzycowa ma za zadanie utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi.
Cukrzyca typu 2 nierzadko idzie w parze ze zbędnymi kilogramami i większą masą ciała, czyli nadwagą lub nawet otyłością. Osoby borykające się z tym typem choroby powinny spożywać małe porcje w regularnych odstępach czasowych, zwracając uwagę na kaloryczność potraw. Przedsięwzięcia jeszcze innych środków wymaga cukrzyca typu 1. Dieta cukrzycowa w takiej sytuacji powinna wiązać się z koniecznością starannego zbilansowania nie tylko insuliny i węglowodanów, ale także białek.
Kilka podstawowych zasad żywieniowych
Rzeczywiście, różne typy cukrzycy wymagają przedsięwzięcia innych środków, jednak można wyróżnić kilka uniwersalnych zasad. Do takowych należą przede wszystkim: eliminacja cukrów prostych (białe pieczywo, słodkie napoje, słodycze), zminimalizowanie ilość produktów bogatych w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i kontrolowanie ilości spożywanego białka. Szczególnie, jeśli choroba niekorzystnie wpłynęła na prawidłowe funkcjonowanie nerek – wtedy ograniczenie białka staje się kwestią kluczową.
Bardzo istotne jest także zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, a najlepszym rozwiązaniem wydaje się całkowita rezygnacja z wszelkich trunków. Niewskazane są wszystkie produkty wyróżniające się wysokim stopniem przetworzenia. Jak: sól, słodziki czy duże porcje węglowodanów złożonych, znajdujących się między innymi w ziemniakach oraz chlebie. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że właściwie ułożona dieta to tylko jeden z wielu aspektów związanych z troską o zdrowie i kondycję diabetyka. Warto pamiętać, że ważna jest choćby aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, kontrolowanie poziomu insuliny i tym podobne.
Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji Dietetyczny.eu .