Enkopreza – czym jest?

Enkopreza jest związana z nietrzymaniem przez dziecko kału bez powiązania z jakimkolwiek schorzeniem natury fizycznej. Podłoża tej choroby należy poszukiwać w sferze emocjonalnej, a podstawą leczenia w tym przypadku jest właśnie psychoterapia.

Czym jest enkopreza?

Enkopreza to nietrzymanie stolca bez zaparcia, czyli inaczej – nieretencyjne nietrzymanie stolca. W takim przypadku mimowolne oddawanie przez dziecko stolca nie jest związane ani z biegunką, ani z zaparciami czy jakąkolwiek dysfunkcją w budowie ciała dziecka. Innymi słowy, przypadku tej choroby dochodzi do mimowolnego wydalania przez dziecko kału pomimo tego, że jego organizm jest w pełni zdrowy i zdolny do kontrolowanej defekacji.

Enkopreza dotyczy dzieci w wieku, w którym powinny już być w stanie panować nad fizjologicznymi potrzebami organizmu. Za umowną granicę przyjmuje się w tym zakresie czwarty rok życia.

Przyczyny nieretencyjnego nietrzymania stolcu u dzieci

Dziecko cierpiące na enkoprezę boryka się z tym schorzeniem przede wszystkim w związku z problemami natury psychologicznej. Przyczyn tego problemu może być naprawdę wiele, a samodzielne ustalenie podłoża choroby może być trudne, dlatego należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Objawy enkoprezy

Enkopreza objawia się wypróżnianiem w przypadkowych, nieprzeznaczonych do tego miejscach, co jest ściśle związane z pierwszym czynnikiem wskazującym na to, że mamy do czynienia z tą chorobą. Mianowicie, chodzi o brak prób wstrzymywania wypróżnienia w celu dotarcia do toalety. W momencie, w którym dziecko odczuwa potrzebę oddania stolca – robi to, bez względu na to, gdzie się znajduje, nie podejmując nawet próby poinformowania opiekunów czy samodzielnego dotarcia do łazienki.

Leczenie schorzenia

Aby móc wyleczyć nieretencyjne nietrzymanie stolca, niezbędne jest wdrożenie psychoterapii, podczas której dziecko będzie miało możliwość przepracowania jakichkolwiek problemów, które sprawiły że doszło do tego schorzenia. Bez wsparcia psychologicznego – wyleczenie enkoprezy może okazać się niemożliwe, a dziecko będzie zmagać się z nasilającymi się kłopotami psychicznymi.

Ponadto, dzieci, które cierpią na enkoprezę bardzo często są wykluczane społecznie, co nie wpływa dobrze na ich stan psychiczny. Między innymi z tego względu, ale również z uwagi na ryzyko częstego występowania schorzeń intymnych, warto zakupić dla pociechy środki higieniczne, które pomogą opanować przykry zapach, a także zadbać o higienę. Więcej informacji na temat odpowiednich pieluchomajtek można znaleźć na stronie https://www.poznajelly.pl/. Warto mieć przy tym na uwadze, że środki higieniczne nie powinny zastąpić psychoterapii, ale stanowić element wspomagający dziecko – zarówno poprzez podniesienie poziomu komfortu psychicznego, jak i przez zwiększenie higieny.

Leczenie enkoprezy może być czasochłonne: w tym przypadku wiele zależy od stanu dziecka, stopnia jego współpracy z psychoterapeutą, a także możliwości szybkiego usunięcia problemów, które wpływają negatywnie na dziecko. Warto jednak pamiętać, że im szybciej zadziałamy, tym szybciej zobaczymy efekty leczenia!

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Rozstępy to problem, z którym zmagają się nie tylko kobiety…