Im większy rozmiar prowadzonej działalności, tym więcej problemów prawnych! Wywiad.

Aktualnie najczęstszymi problemami są problemy finansowe przedsiębiorców, problemy z niewypłacalnymi kontrahentami a co za tym idzie prowadzone na różnych etapach czynności windykacyjne, a także renegocjowanie zawartych umów z uwagi na pandemię do tego dochodzą zmiany formy prawnej prowadzonej działalności.Mówi dla naszego portalu Feszyn.com prawnik, radca prawny, właścicielka kancelarii prawnej Katarzyna Krupa.

Ewelina Salwuk-Marko: Jesteś prawnikiem. Ogólnie prawnik, to bardzo szerokie pojęcie. Zajmujesz się prawem upadłościowym, restrukturyzacyjnym, gospodarczym i handlowym. Jak zaczęła się Twoja przygoda prawnicza?


Katarzyna Krupa: Studia prawnicze dają ogólne wykształcenie, kończąc studia prawnicze wiele osób nie pracuje w tym zawodzie, nie decyduje się na odbycie aplikacji i zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego lub adwokata.  O tym, że będę prawnikiem  wiedziałam już w liceum, po rozpoczęciu pracy zawodowej wiedziałam, że tą przysłowiową „wisienką na torcie” będzie zdobycie uprawnień radcy prawnego. Moja prawnicza przygoda to zasługa wspaniałych osób, które spotkałam na swojej drodze, bez nich nie byłabym tu gdzie jestem teraz. To oni wielokrotnie utwierdzali mnie w tym, że zawodowa droga, którą idę jest tą właściwą. Z perspektywy czasu nie żałuje – chociaż miałam wiele wątpliwości.

Mamy dosyć specyficzny okres. Jak wygląda praca prawnika podczas pandemii? Co się zmieniło?

Bardzo dużo się zmieniło, a zmiany te są mniej lub bardziej korzystne. Po pierwsze pojawiła możliwość przeprowadzenia przez sądy rozprawy zdalnej – początki były trudne, zarówno dla sądów, pełnomocników a także klientów. Pojawiły się problemy z oprogramowaniem, sprzętem, aplikacjami do przeprowadzania rozpraw on-line – wszyscy musieliśmy pozyskać nowe umiejętności. Po drugie brak spotkań z klientami, wszystkie ustalenia, konsultacje zostały przeniesione do świata wirtualnego. W wielu sprawach osobiste spotkanie  z klientem bywa niezbędne. Osobiście niezwykle sobie cenię spotkania z moimi klientami i cieszę się, że już od dłuższego czasu mam możliwość odbywania takich spotkań.

Pandemia odbiła sie w znacznym stopniu na wielu firmach. Jakie problemy sie pojawiły? Z jakimi właśnie teraz problemami najczęściej przychodzą do Ciebie ludzie, po pomoc? 

Aktualnie najczęstszymi problemami są problemy finansowe przedsiębiorców, problemy z niewypłacalnymi kontrahentami a co za tym idzie prowadzone na różnych etapach czynności windykacyjne, a także renegocjowanie zawartych umów z uwagi na pandemię do tego dochodzą zmiany formy prawnej prowadzonej działalności.

Na początku wspominałam, że zajmujesz się m.in prawem upadłościowym. Nie jest to chyba nic przyjemnego… a może się mylę? Może koniec to początek czegoś nowego?

Rozwiązanie to zupełnie  inaczej postrzegane jest w przypadku przedsiębiorców a inaczej w przypadku osób fizycznych. Osobiście uważam, że  możliwość ogłoszenia upadłości zarówno jeśli chodzi o osoby fizyczne jak i przedsiębiorców jest bardzo dobrym rozwiązaniem i jest to jedno z tych rozwiązań w systemie prawnym,  które bardzo cenię. Niestety w Polsce postępowanie upadłościowe, czy samo ogłoszenie upadłości, szczególnie w przypadku osób fizycznych, wciąż odbierane jest bardzo negatywnie, chociaż niesłusznie. Dla osoby fizycznej ogłoszenie upadłości to bardzo często jedyna szansa na oddłużenie i możliwość rozpoczęcia wszystkiego na nowo – chociaż wbrew temu co często można przeczytać w Internecie, droga do tego nie jest prosta. Nowelizacja przepisów ustawy prawo upadłościowe z 2020r zdecydowanie ułatwiła ten proces  osobom fizycznym.

Dlaczego zdecydowałaś się pracować z przedsiębiorcami? 

Po pierwsze dlatego, że jest to duże wyzwanie, im większy rozmiar prowadzonej działalności, tym więcej problemów prawnych. Mam możliwość współpracować z przedsiębiorcami z wielu branż m.in. transportowej, turystycznej, eventowej czy też medycznej. To pozwala mi na pozyskanie wiedzy na jakiego rodzaju usługi prawne jest zapotrzebowanie w tych branżach a dodatkowo, to co jest najważniejsze dla mnie aby na przepisy prawne patrzeć przez pryzmat biznesu. Tworzone przepisy prawa, te dotyczące szeroko pojętej działalności gospodarczej, powinny być tworzone tak aby były przychylne przedsiębiorcom, powinny ułatwiać a przede wszystkich zachęcać do prowadzenia własnych biznesów.

W jaki sposób możesz jeszcze wesprzeć różne firmy czy instytucje?

Przede wszystkim poprzez obsługę prawną zapewniającą przedsiębiorcom kompleksowe wsparcie i doradztwo z zakresu prawa spółek, prawa gospodarczego, prawa pracy, nieruchomości i wiele innych dziedzin prawa. Do tego   przygotowywanie dokumentów i umów, udział w negocjacjach oraz reprezentowanie klientów przed sądami i urzędami. Zakres usług dedykowany jest nie tylko firmom działającym na rynku od lat ale także tym, które dopiero powstają i na tym etapie potrzebują wsparcia prawnego. Świadcząc obsługę prawną firm kieruje się zasadą, że umowy sporządza się na czas wojny a nie na czas pokoju.

Co w pracy jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Największym wyzwaniem od samego początku prowadzenia kancelarii są sytuacje, w których muszę zmierzyć się z wiedzą pozyskaną przez klientów w intrenecie. Oczywiście korzystanie z Internetu, pozyskiwanie wiedzy za jego pośrednictwem jest ważne i cenne ale często informacje z zakresu prawa są błędne. Na szczęście moi klienci skrupulatnie dzielą się ze mną wiedzą pozyskana w intrenecie wobec czego  jestem w stanie sprostować wiele zagadnień.

Jakie masz plany i cele na 2022 rok?

Przede wszystkim rozwój zawodowy, bycie prawnikiem w tych czasach to nieustanna nauka, zmieniające się w zawrotnym tempie przepisy prawa, sprawiają, że doskonalenie zawodowe to chleb powszedni dla każdego prawnika. Do tego rozwój kancelarii na wielu płaszczyznach a także pozyskiwanie nowych klientów. Przede mną również ważny egzamin, do którego będę przygotowywała się w najbliższym czasie. Z uwagi na to, że należę do Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu, chciałabym znaleźć przestrzeń do podejmowania działań i na tym polu.

Cenna rada dla czytelników… 

To ta najważniejsza – lepiej zapobiegać nić leczyć. Warto korzystać z pomocy nas prawników, z wiedzy, którą posiadamy w  wielu dziedzinach prawa.  Dotyczy to zarówno przedsiębiorców jak i konsumentów. W sytuacji gdy dostajemy umowę do podpisu, nabywamy działkę, sprzedajemy udziały w spółce czy gdy podejmujemy decyzję o rozwodzie. Warto udać się do specjalisty, nim będzie za późno ponieważ wtedy nawet najlepszy prawnik nie będzie w stanie nam pomóc.

Katarzyna Krupa

Prawnik, radca prawny, właścicielka kancelarii prawnej

Na co dzień zajmuję się prawem upadłościowym, restrukturyzacyjnym, gospodarczym i handlowym, współpracuje z przedsiębiorcami. Zajmuje się  sprawami dotyczącymi nieruchomości. Członek Rady Fundacji Centrum Wspierania Zdolności. W wolnej chwili, łącząc przepisy prawne i przepisy kulinarne, prowadzi bloga Kulinarny Paragraf www.kulinarnyparagraf.pl Członek Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet. https://szukajradcy.pl/lawyers/rw_2b54d586831023e494d2f133113e520/

Linkedin https://pl.linkedin.com/in/katarzyna-krupa-9818a8113?trk=public_profile_samename-profile

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Gofry to potrawa, które bez wątpienia najbardziej kojarzy się nam…