Jak content marketing może wpłynąć na rozwój firmy?

Content marketing wyłania się jako kluczowy element strategii biznesowej. Dynamicznie rozwijające się technologie, rosnąca konkurencja i coraz bardziej wymagający klienci sprawiają, że kreowanie wartościowego i angażującego contentu staje się kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Czy content marketing to jedynie chwilowy trend, czy raczej fundamentalna zmiana w sposobie, w jaki przedsiębiorstwa komunikują się z otoczeniem? Odpowiedzi na te pytania odjedziecie w tekście rozmowy z naszym gościem.

Ewelina Salwuk-Marko: Jako ekspertka od content marketingu, jakie trendy przewidujesz na 2024 rok w tym temacie?

Michaela Fuchs: W 2024 roku będziemy nadal obserwować intensywny rozwój sztucznej inteligencji. Nie bójmy się korzystać z rozmaitych narzędzi i ich testować. Zdobywajmy nowe umiejętności w tym zakresie. Zachowujmy przy okazji czujność. Chat GTP oraz inne narzędzia nadal halucynują. Nie traktujmy AI jako naszego zastępcę lub taniego pracownika. Niech to będzie nasz asystent, który pomoże nam zwiększyć produktywność. AI możemy wykorzystać jako wsparcie w prowadzeniu płatnych kampanii, a także w przygotowaniu treści, grafik czy audio. Dzięki sztucznej inteligencji możemy też szybciej analizować statystyki.

W kolejnych miesiącach nadal ważną rolę będą odgrywać merytoryczne, unikalne treści, które wspierają pozycjonowanie stron firmowych i sklepów internetowych. Kładźmy duży nacisk na jakość. Dostarczajmy Internautom informacji, których szukają. Przy okazji optymalizujmy publikacje pod kątem SEO. Dzięki temu wzbudzimy zaufanie ludzi oraz algorytmów. Po pierwsze piszmy do naszych potencjalnych klientów. Branżowa wiedza jest na wagę złota. Roboty wyszukiwarek niech będą na drugim planie.

Przygotowując strategię content marketingową, pamiętajmy o etyce. Nie wprowadzajmy odbiorców w błąd. Nikt z nas nie lubi być okłamywany. Nie koloryzujmy rzeczywistości. Głośmy prawdę. Uczciwość i transparentność w działaniach będą działać na korzyść naszej marki.

W tym roku przyjrzymy się bliżej naszym stronom internetowym. Zadbajmy o to, by sprawnie działała wersja mobilna strony www. Dzięki temu będzie nam łatwiej pozyskać nowych klientów i utrzymać tych, którzy do tej pory systematycznie korzystali z naszej oferty. Witryna powinna szybko działać oraz być intuicyjna.

W tym roku bardzo ważną rolę odgrywa znajomość przepisów prawnych. Osoby korzystające z naszej strony internetowej powinny czuć się bezpiecznie. Postępujmy zgodnie z przepisami RODO. Chrońmy dane naszych klientów. Pamiętajmy też o poprawnym oznaczaniu publikowanych treści oraz organizacji promocji, aby uniknąć kosztownych kar nałożonych przez UOKiK.

Jakie są popularne wyzwania, z jakimi przedsiębiorstwa borykają się w dziedzinie content marketingu obecnie, a jakie strategie są stosowane, aby im sprostać?

Przedsiębiorcom bardzo często brakuje czasu, wiedzy oraz umiejętności, aby przygotować atrakcyjne, merytoryczne treści. Z drugiej strony wielu właścicieli firm boi się outsourcingu tego typu usług. Ich obawy często są związane z brakiem wiedzy. Oczekują szybkich efektów. Niestety jest to niemożliwe. Realizacja strategii content marketingowej to czasochłonny proces. Trzeba nieustannie śledzić statystyki, analizować je i testować różne rozwiązania. Tutaj nic nie jest pewne.

Kolejnym wyzwaniem jest fakt, że część przedsiębiorców nie widzi wartości dla siebie w content marketingu. Niby słyszeli, że prowadzenie social mediów czy bloga przyczynia się do wzrostu sprzedaży, ale po kilku nieudanych próbach albo nieuczciwej współpracy z freelancerem bądź agencją, stwierdzili, że to nie ma sensu. Nie chcą wyrzucać swoich pieniędzy w błoto.

Niektórym przedsiębiorcom sprawia trudność znalezienie rzetelnych twórców lub agencji, które pomogą im zrealizować wyznaczone cele biznesowe. Nie wiedzą, w jaki sposób zweryfikować kompetencje danego specjalisty lub umowę, żeby nie dać się wpuścić w maliny. Sama udzielałam pomocy przedsiębiorcom, którzy pokazywali mi audyt strony www wykonany przez agencję, która proponowała im współpracę. Niestety wiele z nich zawierało nieprawdziwe informacje.

Aby sprostać oczekiwaniom przedsiębiorców w dziedzinie content marketingu, agencje i freelancerzy proponują różne modele rozliczeniowe, np. abonament, za wynik. Moim zdaniem warto wykorzystać data-driver marketing. Zbieranie danych, ich analiza, a następnie weryfikacja z wynikami sprzedażowymi ułatwia weryfikację prowadzonych działań. Takie podejście wymaga jednak zaangażowania wielu osób. Niezależnie od tego, na jaki wariant współpracy się zdecydujmy, nie bójmy się rozmawiać. Zadawajmy pytania oraz oczekujmy szczerych odpowiedzi.

Ponadto, w ostatnich latach jesteśmy bombardowani treściami. Nasze mózgi są tym zmęczone. W konsekwencji ignorują komunikaty. Jak sobie z tym poradzić? Remedium wydają się unikalne treści, które skupiają się na specyficznych potrzebach i zainteresowaniach odbiorców.

Dużym utrudnieniem są też nieustannie zmieniające się algorytmy oraz trendy. Śledzenie informacji na ten temat zajmuje sporo czasu. Aby efektywnie korzystać z social mediów i wykorzystać potencjał swojej strony www, warto współpracować z doświadczonymi specjalistami, którzy potrafią udokumentować swoje wyniki.

Czy sztuczna inteligencja odgrywa większą rolę w tworzeniu i optymalizacji treści w 2024 roku? Jakie korzyści to przynosi marketerom?

Jak już wcześniej wspomniałam, sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w tworzeniu i optymalizacji treści. Dzięki odpowiednim promptom możemy w krótkim czasie przygotować plan publikacji, znaleźć inspiracje, dopasować słowa kluczowe. To duże ułatwienie oraz oszczędność czasu. W rezultacie stajemy się bardziej efektywni. Możemy wykonać więcej zadań, a czasem stworzyć bardziej wartościowe treści. Jeśli stworzymy dobry prompt, możemy spojrzeć z różnych perspektyw na ten sam problem. To bardzo ułatwia praca.

Sztuczna inteligencja pomaga w optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek internetowych. Analizuje trendy w wyszukiwaniach, pomaga dobrać odpowiednie słowa kluczowe i sugeruje tematy, które mogą być aktualnie popularne lub istotne dla określonej grupy docelowej. Ponadto, AI może identyfikować, które treści najlepiej rezonują z odbiorcami, dostarczając cennych wskazówek, które tematy czy formaty są najbardziej efektywne. Dzięki temu marketerzy mogą szybko dostosowywać swoje strategie do aktualnych potrzeb.

Dodatkowo sztuczna inteligencja ułatwia przeprowadzanie testów A/B, automatyzując procesy i analizując wyniki, co pozwala na szybsze i dokładniejsze wnioskowanie. Poza tym AI jest wykorzystywana do tworzenia bardziej interaktywnych, immersyjnych doświadczeń, takich jak chatboty. Bardzo często prowadzą one naturalne, spersonalizowane konwersacje z użytkownikami.

A jakie negatywne skutki?

Sztuczna inteligencja nadal halucynuje. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zaprezentowane informacje są prawdziwe, koniecznie je zweryfikujmy. W przeciwnym razie narazimy się na krytykę, która negatywnie wpłynie na wizerunek naszej marki. Takie pomyłki będę nas słono kosztować. Stracimy szansę na zarobek, zaufanie oraz pozycję. Nasza wieloletnia ciężka praca pójdzie na marne.

AI powinno być naszym asystentem. Przestrzegam przed publikacją treści wygenerowanych przez sztuczną inteligencję bez żadnej weryfikacji. W ten sposób możemy zostać oskarżeni np. o plagiat. Niektóre firmy w Polsce i w innych krajach otrzymało w tamtym roku pisma od prawników w tej sprawie. Pamiętajmy, że prawo nie nadąża za postępem technologicznym. Wiele kwestii nie zostało jeszcze uregulowanych.

Korzystając z narzędzi sztucznej inteligencji, pamiętajmy, o tym, że są one niedoskonałe. Mają swoje utarte schematy, które rozpozna sprawne oko. Odradzam bezpośrednie kopiowanie tekstów wygenerowanych m.in. przez chat GTP. Jeśli zależy nam na autentyczności, włóżmy wysiłek w przygotowanie publikacji. Nasi odbiorcy to docenią.

Nieprzemyślane korzystanie z narzędzi AI może skutkować spadkiem zaufania do marki. Pamiętajmy, że ludzie kupują od ludzi. W sprzedaży bardzo ważną rolę odgrywają emocje. Sztuczna inteligencja ich nie ma. Wykorzystajmy ten atut. Czynnik ludzki nadal ma znaczenie. Budujmy prawdziwe relacje z odbiorcami.

Jakie kanały i platformy są obecnie najbardziej skuteczne dla content marketingu? Czy istnieją nowe, obiecujące obszary, które zaczynają przyciągać uwagę?

Moim zdaniem najlepszym miejscem do budowania swojego biznesu jest własna strona internetowa i newsletter. Firmowa witryna dodaje nam prestiżu. Buduje zaufanie wśród osób potencjalnie zainteresowanych naszą ofertą. Z kolei prywatna baza odbiorców daje nam ogromną niezależność. Odradzam kupowanie gotowych baz. Lepiej wykorzystać kontakty, które już mamy, a następnie rozbudować prywatną listę. Dzięki temu trafimy do osób, które napewno są zainteresowane naszą ofertą. W ten sposób uzależnimy się od algorytmów.

Na uwagę nadal zasługują media społecznościowe, np. Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok. Dużym zainteresowaniem cieszą się krótkie, wizualne formaty treści (Reels,Stories). Wybierajmy te kanały, na których są obecni nasi klienci. Pamiętajmy, że prowadzenie kanałów społecznościowych wymaga od nas dużego zaangażowanie. Publikowanie, odpowiadanie na wiadomości, komentowanie innych wymaga czasu. Mierzmy zatem siły na zamiary. Obecność w wielu kanałach wymaga zaangażowania kilku osób.

Kolejną ważną platfotmą jest YouTube. Dużą popularnością cieszą się tu merytoryczne publikacje video, specjalistyczne kanały, a także transmisje żywo. Ta platforma ułatwia też pozycjonowanie marki. Na uwagę zasługuje tu współpraca z influencerami.

Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się podcasty. Platformy takie jak Spotify czy Apple Podcasts odgrywają istotną rolę w strategiach content marketingowych. To obszar z o ogromnym potencjale. Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie.

Warto wspomnieć w tym miejscu jeszcze o AR i VR. Rozwój technologii rozszerzonej (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR) tworzy nowe możliwości dla bardziej immersyjnych doświadczeń marketingowych. Chociaż te technologie są jeszcze we wczesnej fazie adaptacji, zaczynają przyciągać uwagę marketerów, zwłaszcza w branżach takich jak nieruchomości, podróże i handel detaliczny.

Obserwujmy też rozwój platform, które wykorzystują blockchaine. Moim zdaniem za kilka lat staną się one częścią naszego wirtualnego życia. Godna uwagi jest też platforma X i nowy serwis społecznościowy Threads, który oferuje usługę mikroblogowania. Jestem ciekawa, jak te narzędzia będą się rozwijać.

W jaki sposób personalizacja treści wpływa na skuteczność kampanii marketingowych? Jakie narzędzia i strategie są stosowane do dostosowywania treści do indywidualnych potrzeb odbiorców?

Personalizacja treści to ważny element przemyślanej strategii content marketingowej. Tego typu treści spełniają oczekiwania odbiorców i zachęcają ich do interakcji. Im większe zaangażowanie, tym większa szansa na sprzedaż produktów lub usług. Warto zadbać o to, by nasze publikacje były dopasowane do różnych etapów podróży klienta. Zachęcam do korzystania z lejków sprzedażowych oraz content marketingowych.

Marki, które rozumieją potrzeby swoich klientów, wzbudzają zaufanie. Zyskują lojalnych kontrahentów i partnerów biznesowych. Dzięki temu szybciej się rozwijają i budują silniejszą pozycję na rynku.

Aby dostosować treści do indywidualnych potrzeb odbiorców, warto analizować dane, np.: te pozyskane z Google Analytics. Przydatne są informacje na temat demografii, zachowania na stronie, a także historia zakupów. Warto też podzielić bazę swoich klientów na różne grupy, biorąc pod uwagę wspólne cechy czy zachowania.

W realizacji wyznaczonych celów pomagają też spersonalizowane e-maile. Warto w tym celu wykorzystać opcje związane z automatyzacją. Dzięki odpowiednim ustawieniom w programie sprawnie przygotujemy wysyłkę spersonalizowanych wiadomości.

Czy wg Ciebie istnieją nowe wyzwania związane z pozyskiwaniem i utrzymaniem uwagi użytkowników w erze, przesytu treści i informacji? Jakie techniki są skuteczne w przyciąganiu uwagi i utrzymaniu zaangażowania?

Ogromna liczba publikacji w sieci wymaga od przedsiębiorców i marketerów przemyślanych działań. Aby zrealizować wyznaczone cele, trzeba poświęcić czas na to, by jak najlepiej poznać swoich odbiorców, zbudować z nimi relacje. Dzięki temu będzie nam łatwiej stworzyć buyer persony, czyli portrety idealnych klientów, a następnie przygotować angażujące, merytoryczne treści. Dobrą praktyką jest mieszanie treści edukacyjnych z rozrywkowymi. To skuteczny sposób na zwiększenie zaangażowania odbiorców.

Poza tym warto przygotowywać spersonalizowane kampanie e-mailowe. Odpowiednia segmentacja ułatwia osiągnięcie pożądanych wyników. Polecam też interaktywne treści, np.: quizy, gry czy ankiety.

Skutecznym narzędziem w pozyskiwaniu uwagi odbiorców jest też storytelling. Historie, które wzbudzają emocje, budują głęboką więź z odbiorcami. Warto wykorzystać też potencjał SEO. Treści odpowiadające zainteresowaniom Internautów zwiększają rozpoznawalność marki. Stawiajmy też na interakcje w mediach społecznościowych. Pokażmy, że nasza marka jest obecna w sieci. Spędzajmy czas tam, gdzie nasi klienci.

Jak firmy mogą mierzyć skuteczność swoich kampanii content marketingowych w 2024 roku? Co polecasz?

Mierzenie skuteczności kampanii content marketingowych wymaga zintegrowanego podejścia. Korzystajmy z zaawansowanych narzędzia analitycznych. Miejmy na uwadze zmieniające się zachowania konsumentów oraz nowe technologie. Jak mierzyć skuteczność swoich działań?

Na początku jasno określmy swoje cele. Wybierzmy odpowiednie KPIs. Może to być np. ruch na stronie www, konwersje, ROI czy współczynnik CTR. Korzystajmy systematycznie z Google Analytics oraz ze statystyk z mediów społecznościowych. Nie fiksujmy się na nich nadmiernie. Podchodźmy do nich ze zdrowym rozsądkiem. Sama liczba polubień posta niczego nie oznacza. Ważniejsze jest to, jak publikacja przekłada się np. na sprzedaż czy pozyskanie nowych klientów.

Zachęcam też do śledzenia ścieżki klienta. Weryfikujmy, które treści i w jaki sposób oddziałują na użytkowników. Warto korzystać też z testów A/B. Eksperymentujmy z różnymi elementami publikacji, aby zwiększyć zaangażowanie odbiorców. W content marketingu dobrze sprawdzają się też ankiety. Korzystajmy z nich, aby zdobyć opinie klientów.

Czy etyka w content marketingu staje się bardziej istotna? Jakie wyzwania i możliwości stawia przed marketerami coraz większa świadomość konsumentów na temat ochrony prywatności i uczciwości komunikacji?

Zaostrzenie przepisów dotyczących prywatności danych, takich jak RODO wymaga od marketerów bardziej odpowiedzialnego gromadzenia, przechowywania i wykorzystywania danych osobowych. Klienci oczekują otwartości w zakresie tego, jak ich dane są wykorzystywane. Niejasna komunikacja lub ukrywanie intencji prowadzi do utraty zaufania oraz pozycji na rynku.

Poza tym łatwy dostęp do informacji sprawia, że content marketerzy muszą zadbać o to, aby ich treści były rzetelne i wiarygodne. Naszym zadaniem jest zapobieganie dezinformacji i walka z fake newsami. Stoimy też przed wyzwaniami związanymi z AI. Powinniśmy z niej korzystać w rozsądny sposób.

Transparentne działania i uczciwa komunikacja wzbudzają zaufanie konsumentów. To fundamentem długotrwałych relacji. Firmy, które stawiają na szczerość, osiągną sukces. Szanujmy prywatność użytkowników. Dostarczajmy ich wartościowych treści. To jedyna droga, by zyskać lojalnych klientów.

Jakich rad udzieliłabyś firmom/ osobom, które chcą z sukcesem wprowadzić strategie content marketingowe w 2024 roku? Jakie kluczowe elementy powinny być uwzględnione w planowaniu i realizacji kampanii?

Po pierwsze jasno zdefiniuj swoje cele biznesowe, które chcesz zrealizować za pomocą content marketingu. Po drugie, sprecyzuj swoją grupę docelową. Odpowiedz sobie na pytanie: Kto jest Twoim idealnym klientem? Zastanów się też, z jakich kanałów chcesz korzystać. W strategii content marketingowej powinny się znaleźć m.in. buyer persony, plan treści dopasowany do różnych platform, SEO, analityka.

Wybierz osoby, które pomogą Ci rzetelnie wykonać zaplanowane zadania. Możesz zatrudnić content managera, nawiązać współpracę z agencją lub z freelancerem. Wybór należy do Ciebie. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, ważne jest to, aby analizować wyniki i szczerze ze sobą rozmawiać. Zaufanie i pokora to filary skutecznej współpracy.

Pamiętaj, że w content marketingu nic nie jest pewne. To proces. Nikt nie da Ci gwarancji, że coś na pewno działać. Realizacja strategii to ciągłe analizowanie i testowanie różnych rozwiązań. To czasochłonny proces. Na wyniki trzeba cierpliwie poczekać. Nie oczekuj błyskawicznych efektów.

Dziękuję za rozmowę.

Michaela Fuchs

Doświadczona marketing managerka, pasjonatka nowoczesnych strategii komunikacji marketingowej i tworzenia treści. Obecnie jestem redaktorką portalu tapicerzypolscy.pl. Pomagam przedsiębiorcom w realizacji strategii content marketingowych. Tworzę treści na strony www, artykuły sponsorowane oraz publikacje do social mediów. Prowadzę też swoją stronę e-wordpower.eu na temat copywritingu i marketingu internetowego.

tapicerzypolscy.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Smagane wiatrem, narażone na wahania temperatur i przesuszonego powietrza. Dla…