Jak dbać o dłonie zimą? Przeczytaj dobre porady.
Zima zdecydowanie nie jest ulubioną porą roku Twoich dłoni. Są one wówczas narażone nie tylko na działanie detergentów, które wysuszają skórę przez cały rok, ale również na niekorzystny wpływ mrozu czy wiatru. Nic więc dziwnego, że skóra staje się podrażniona, szorstka, a nawet pęka. Sprawdź, jak zapewnić swoim dłoniom odpowiednią pielęgnację zimową porą.
Na dłoniach znajduje się niewiele gruczołów łojowych, zaś podskórna warstwa tłuszczu jest na tej części ciała wyjątkowo cienka. Dlatego też tak łatwo o wysuszenie skóry dłoni.
Ponadto myjesz dłonie od kilku do kilkunastu razy dziennie. W dodatku mydło w płynie, którego używasz, zazwyczaj nie należy do najdelikatniejszych. Zimą dochodzi jeszcze działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak mróz czy wiatr. Co więcej powietrze w pomieszczeniach jest wysuszone przez odkręcone grzejniki. Jak ulżyć dłoniom zimą? Co zrobić, by cieszyć się gładką skórą bez świądu i pieczenia?
Mycie rąk – czy mydło w płynie to jedyne rozwiązanie?
Jeśli przy zakupie mydła w płynie lub w kostce kierujesz się głównie jego zapachem, ładnym opakowaniem czy marką, czas to zmienić. Substancje zapachowe zawarte w mydłach często dodatkowo podrażniają skórę dłoni. Sięgnij po mydło hipoalergiczne, pozbawione dodatków zapachowych.
Staraj się wybierać mydła z łagodnymi środkami myjącymi, takimi jak np. coco-glucoside. Ponadto dobrze, by preparat do mycia rąk wzbogacony był o substancje odżywcze czy nawilżające, np. oleje.
Jeśli Twoja skóra jest bardzo podrażniona, zamiast mydła zdecyduj się na łagodny syndet do mycia rąk. Taki preparat nie zawiera mydła, oczyszcza skórę za pomocą łagodnych środków myjących.
Kremy do rąk do zadań specjalnych
Krem do rąk stosowany zimą powinien odżywiać skórę, uzupełniać lipidy, łagodzić podrażnienia i oczywiście nawilżać. Szukaj w składzie takich substancji jak: witaminy A i E, masło shea, olej lniany, gliceryna, mocznik, panthenol. Do mocno podrażnionej skóry dłoni najlepiej wybrać kosmetyki apteczne przeznaczone do skóry alergicznej. Kremy drogeryjne mają w swoim składzie zazwyczaj substancje zapachowe. To właśnie dlatego kiedy nałożysz je na mocno podrażnione dłonie, piecze Cię skóra.
Raz w tygodniu warto zafundować swoim dłoniom intensywniejszą regenerację w postaci nawilżających rękawiczek. Warto zaopatrzyć się w wielorazowe bawełniane rękawiczki do takiego zabiegu, posmarować skórę grubą warstwą kremu i nałożyć rękawiczki na co najmniej kwadrans. Możesz również wybrać jednorazowe rękawiczki z kremem w środku.
Ochrona dłoni podczas zmywania z naturalnymi detergentami Gold Drop
Silne detergenty do mycia naczyń są bezlitosne dla tłuszczu i dla… skóry dłoni. Dlatego staraj się wybierać hipoalergiczne płyny do mycia naczyń, dostępne na Golddrop.eu.
Ponadto kiedy czeka Cię dłuższe zmywanie, wkładaj silikonowe lub gumowe rękawice ochronne. Uchronią skórę Twoich dłoni przed wysuszającym działaniem płynu do mycia naczyń czy gorącej wody. Jeśli masz do umycia tylko kubek po kawie i nie chce Ci się wkładać rękawic, staraj się nie odkręcać zbyt ciepłej wody.
Artykuł sponsorowany