Jak dopasować rodzaj lampy wiszącej do pomieszczenia?
Lampy wiszące to podstawowy sposób na oświetlenie każdego pomieszczenia. Wbrew pozorom, dobór żyrandola do wnętrza nie jest jednak taki prosty. Już na etapie projektowania warto uwzględnić także inne źródła światła, dzięki czemu przestrzeń nabierze charakteru oraz stanie się bardziej funkcjonalna. Jak dopasować rodzaj lampy ?
Rodzaje lamp sufitowych
Lampy wiszące podzielić można na jednopunktowe oraz wielopunktowe. Pojedynczy żyrandol dobrze sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie w nim dodatkowych kinkietów, czy też lamp stojących. W przypadku większej przestrzeni, zwłaszcza uzyskanej poprzez wyburzenie ścian działowych, pojedyncza lampa sufitowa może okazać się niewystarczająca. Warto rozważyć zakup lampy wielopunktowej, składającej się z kilku identycznych opraw, możliwych do rozmieszczenia w różnych punktach pokoju. Zamiast lampy wiszącej, zdecydować się możemy również na montaż sufitu podwieszanego. Kilka oczek umieszczonych w tej instalacji doskonale rozjaśni przestrzeń – dzięki podłączeniu ich do osobnych włączników zyskamy dodatkowo możliwość kreowania przestrzeni światłem. W eleganckich wnętrzach dobrze wyglądać będzie plafon.
Kuchnia, jadalnia, salon
Wybór lampy sufitowej powinien być podyktowany zarówno względami praktycznymi, jak i estetycznymi. Jest to podstawowe źródło światła, które dopełnić możemy dodatkowymi elementami, w zależności od potrzeb. W przypadku otwartej przestrzeni, powstałej przez połączenie kuchni, jadalni oraz salonu, nie warto rezygnować z kilku osobnych lamp wiszących. Pomogą one zróżnicować przestrzeń, wydzielić miejsca o odmiennych funkcjach. Dobrze oświetlona kuchnia to klucz do wygodnego przygotowywania posiłków; lampa wisząca nad stołem, przy którym spotyka się rodzina, zbuduje odpowiednią atmosferę. Żyrandol w salonie ułatwi poruszanie się po nim, czy też sprzątanie. Rodzaj lampy wiszącej, kształt klosza oraz materiał, z jakiego jest wykonany, powinniśmy dopasować do stylu wnętrza. Warto pamiętać jednak, że aranżacje połączonych pomieszczeń, oddzielonych jedynie symbolicznie, nie mogą się gryźć. Dlatego też lampy sufitowe do kuchni, jadalni oraz salonu powinny zostać dobrane według jednego klucza. Nie muszą – i nie powinny – być identyczne; zdecydowanie lepiej zdecydować się na delikatne nawiązania, wynikające z podobnego materiału czy analogicznego motywu zdobniczego żyrandola.
Sypialnia i gabinet
Lampa wisząca to obowiązkowe wyposażenie także innych pomieszczeń, takich jak sypialnia czy domowa pracownia. Tutaj oświetlenie górne wzbogacone zostanie z pewnością lampkami nocnymi lub biurkowymi, które będą miały większe znaczenie podczas czytania lub w trakcie pracy. Lampa sufitowa przyda się przede wszystkim wtedy, kiedy wchodzimy do pomieszczenia na chwilę, sprzątamy, szukamy czegoś w szafie lub szufladach biurka. Podobnie jak w przypadku omówionych wcześniej części mieszkania, także i tutaj lampa wpisywać się musi w styl aranżacji. Pamiętajmy, że sama w sobie również stanowi dekorację wnętrza.
Lampa wisząca to podstawowe źródło światła w każdym pomieszczeniu. Aby pasowała do wnętrza, warto starannie przemyśleć jej kształt, materiał z jakiego jest wykonana, motywy zdobnicze, ilość punktów świetlnych oraz lokalizację.
Artykuł sponsorowany