Jak przechowywać produkty sypkie? Cenne rady!
Mąka, kasza, ryż to tylko niektóre produkty sypkie, które znajdują się w naszym domu. W gospodarstwie rolnym dochodzą do tego różnego rodzaju nasiona czy zboże. Często z ich obecnością wiąże się problem, jak je przechowywać, dlatego zobaczmy, jakie są możliwości.
Pojemniki na produkty sypkie
Do przechowywania produktów sypkich w niewielkich ilościach warto wykorzystać pojemniki. Mogą być one wykonane ze szkła, plastiku i metalu, dzięki czemu będą chronić zawartość przed wilgocią i szkodnikami. Ważne jest, by miały szczelne pokrywki, najlepiej z uszczelką, bo tylko wtedy ochrona przeciwwilgociowa będzie naprawdę skuteczna. Takie pojemniki najczęściej stosowane są w kuchni, a dodatkowym atutem ich stosowania są ich walory estetyczne. Ładne pojemniki mogą stanowić ciekawą dekorację wnętrza, a jeśli są przezroczyste lub podpisane, to od razu wiadomo co się w nich znajduje, co znacząco ułatwia ich użytkowanie.
Worki polipropylenowe
Pojemniki tego rodzaju nie sprawdzą się jednak w sytuacji, gdy mamy do przechowania większą ilość mąki, zboża czy nasion. O ile kilogram mąki przesypany do pojemnika dobrze się w nim przechowa, o tyle 20 czy 50 kg mąki prosto z młyna nie będzie miało tam optymalnych warunków do przechowywania. Taka mąka powinna mieć przewiew, dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tej roli worki polipropylenowe.
To worki o różnych pojemnościach, które wykonane są z mocnego polipropylenu. Siateczkowa konstrukcja sprawia, że worki zapewniają przepływ powietrza, a jednocześnie są na tyle szczelne, że nie powodują wysypywania się mąki. Dzięki odpowiedniej wentylacji w produktach znajdujących się we wnętrzu worków nie rozwijają się grzyby i pleśnie, które są dużym zagrożeniem dla produktów sypkich tego rodzaju.
Skrzynie i sąsieki
W dawnych czasach do przechowywania zboża służyły skrzynie i sąsieki. Nadal można je spotkać w niektórych stodołach, a ich właściciele mówią, że nie ma lepszego sposobu na przechowywanie zboża. Sąsieki mają jednak swoje wady, do których zaliczyć można problemy z przewożeniem. Sąsiek jest zamocowany na stałe, a zatem jeśli chcemy przewieźć gdzieś część ziarna, np. na handel, to musimy je do czegoś zapakować. Tu z pomocą po raz kolejny przychodzą wspomniane wcześniej worki polipropylenowe, do których można zapakować zboże i przewieźć je w inne miejsce. Jak widać jeden produkt sypki może być przechowywany na wiele różnych sposobów i każdy z nich może się okazać dobry.
Artykuł sponsorowany