Jak usprawnić finanse w firmie?

Kto nie czuje tej ekscytacji, gdy otwiera własną działalność? Oczami wyobraźni widzi te zlecenia, zamówienia i pieniądze na koncie. To ważne bo pozytywne nastawienie i wizualizacja to połowa sukcesu. Życie jednak pokazuje, że prowadzenie własnego biznesu, to nie lada wyzwanie. Efekty są miarą naszych działań. Oczywiście kasa musi się zgadzać! No właśnie, o czym warto pamiętać gdy jesteśmy świeżo upieczonymi przedsiębiorcami? O czym warto sobie przypomnieć gdy prowadzimy firmę już jakiś czas a chaos jaki panował na początku tak nadal panuje w naszych finansach? No dobrze, zacznijmy zatem od początku.

Gdy zakładamy działalność gospodarczą, a wraz z nią rachunek firmowy w banku warto pamiętać o tym, żeby otworzyć także rachunek prywatny. W końcu zatrudniamy siebie we własnej firmie. Naturalnym zatem powinno być wypłacanie sobie wynagrodzenia co miesiąc. Już słyszę ten okrzyk zdziwienia! Jak to?! Sobie mam wypłacać wynagrodzenie??? Tak, odpowiem ze spokojem. Tak jak wypłacasz innym pracownikom, których zatrudniasz, tak sobie również warto wypłacać wynagrodzenie. Oczywiście teraz padnie pytanie ile? Po pierwsze warto znać swoje koszty życia. Mam na to jeden, bardzo dobry bo sprawdzony sposób ale dzisiaj nie o tym. Napiszę tylko tyle, że powinno to być minimum, które pozwoli Ci się utrzymać, opłacić wszystkie zobowiązania finansowe ale te osobiste, prywatne, oddzielone od firmowych. Każdą nadwyżkę, która Ci zostanie na koncie firmowym warto przeznaczyć nie tylko na większe, niezaplanowane wydatki takie jak zakup komputera gdyby stary nagle odmówił posłuszeństwa czy drukarki. Warto odkładać także na przyszłe inwestycje. Pamiętajmy, że kredyt inwestycyjny, który pomaga rozwijać naszą firmę jest dobrą inwestycją gdy mamy dobrze obliczony przewidywany zwrot z inwestycji.

Edukacja nasza czy zatrudnianych przez nas pracowników także powinna być priorytetem.

Wiem, że wielu pracodawców ma wątpliwości czy warto inwestować w rozwój swoich pracowników z obawy, że odejdą i zasilą szeregi konkurencji. Zawsze istnieje takie ryzyko. Są jednak sposoby żeby się przed tym w jakiś sposób uchronić. Myślę jednak, że bardziej powinniśmy się obawiać tego, że będą u nas pracowali i nas reprezentowali ludzie, którzy nie idą z duchem czasu i nie potrafią odpowiadać na wyzwania rynku. Wybór oczywiście zostawiam pod dyskusję.

Prowadzenie osobnych kont ma jeszcze jedną zaletę. Na wypadek kontroli z US mamy przejrzystość wydatków. Nie musimy się tłumaczyć czy uzasadniać jakiś kosztów. Z resztą kto pamięta po kilku miesiącach czy latach czy dany wydatek był poniesiony w ramach firmy czy nie? Po co sobie dokładać dodatkowego stresu?

 Założenie subkont na niezaplanowane wydatki firmowe, przyszłe inwestycje, edukację czy szczytny cel charytatywny może nam naprawdę pomóc uporządkować firmowe finanse.

I tu od razu chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Żeby nie doszło do sytuacji, że rządzimy się w ramach konta firmowego pieniędzmi na życie i nagle brakuje nam na zapłacenie ZUSu, podatku dochodowego czy VATu. Zachęcam żeby z każdej faktury odkładać pieniądze na ten cel. Można to ustawić w systemie bankowości elektronicznej żeby odbywało się to poza naszą uwagą. Taka automatyzacja z pewnością zdejmie nam z głowy lwią część myśli związanych z finansami, które zaprzątają nam głowę.

Izabela Kulesza

Edukatorka Finansowa Kobiet, Certyfikowany Trener Mentalny. Pomaga Kobietom zarządzać budżetem domowym tak, aby w ich portfelach zostało więcej pieniędzy na realizację ich marzeń.  Prowadzi warsztaty edukacyjne dla kobiet, firm oraz sesje indywidualne także dla par i małżeństw.

Strona WWW: www.izabelakulesza.pl

Facebook: https://www.facebook.com/IzabelaJ.Kulesza

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Dzień Nauczyciela to od wielu lat wyjątkowa okazja, aby podziękować…